A vádemelésre több mint tíz évvel ezelőtt került sor, legutóbb, még a pandémia előtt pedig 2021 januárjára tűzték ki a katonai esküdtszék tagjainak kiválasztási időpontját. Jelenleg úgy áll a helyzet, hogy már határidő sincs arra, hogy meddig kell kiválasztaniuk az esküdteket, így hiába hozna potenciálisan halálbüntetéssel járó ítéletet a bíróság, ez a lehetőség meglehetősen súlytalannak tűnik.
Tíz éve egy helyben topognak
Összeesküvés, terrorizmus és gyilkosság: ez a három vád az ellen az öt férfi ellen, akiket még 2002-ben és 2003-ban kaptak el teljes titokban a CIA emberei, hogy aztán 2006-ban az azóta elhíresült Guantánamo-öbölben található börtönbe szállítsák át őket. A vádlottak képezték ki, irányították, pénzelték és segítették azt a 19 merénylőt, akik épületeknek vezették a szeptember 11-i támadásban a gépeket.
A vádemelés 2012-ben történt meg, azóta azonban nem sikerült előrelépni az ügyben.
A vád és a védelem vitáznak azon, milyen bizonyítékokat kell az Egyesült Államok kormányának a terroristákat védő ügyvédek részére átadnia, valamint hogy milyen jogot alkalmazva folytassák le a pereket.
Szeptember 11. terroristakiképzőit kínozták a börtönben
Ennél is komolyabb gond lehet az, hogy milyen bizonyítékokat fogadjanak el egyáltalán használhatónak – a háttérben a guntanamói kínzások ügye áll. A férfiak éveket töltöttek a CIA fogságában, a börtönbe érve azonban úgynevezett fokozott vallatási technikákat használtak rajtuk.
Hogy ezalatt pontosan mit kell érteni, arról 2019-ben Abu Zubajda, a börtön egyik fogvatartottja képek segítségével számolt be. Saját kezű rajzain láthatók, milyen technikákat alkalmaztak Guantánamóban, melyek a következők:
- a meztelenül leszíjazott fogvatartott csuklyás fejére vizet öntöttek, miközben egy fakaloda akadályozza meg, hogy az elfordítsa fejét,
- a meztelen fogvatartottat úgy bilincselték rácshoz, hogy folyamatosan lábujjhegyen kelljen állnia,
- a meztelen fogvatartottat fejét takaró csuklyával magzatpózban láncolták le úgy, hogy ne tudjon megmozdulni sem,
- a meztelen fogvatartott kezét és lábát összebilincselik, majd nyakát törülközővel tartva verik a fejét a mögötte található falba,
- a meztelen fogvatartottat úgy kötik meg, hogy képtelen legyen felállni, és így zárják be egy sötét magánzárkába egy vödörre ültetve,
- a meztelen fogvatartottat magzatpózba láncolják, és egy akkora dobozba zárják, melyben nem képes felülni,
- a fogvatartottat olyan pozícióban láncolják meg fekve, hogy ne tudjon aludni.
A módszereket a Bush-kormányzat engedélyezte, az Obama-kormányzat eltörölte, a védőügyvédek pedig azt követelik, hogy az ilyen kínzás alatt megszerzett vallomásokat tekintsék semmisnek, mivel a kínzást elszenvedők már akármit bevallottak volna a körülmények miatt, mondják.
A tárgyalóterem már készen áll
A per miatt mindenesetre építettek egy különleges tárgyalótermet Guantánamóban: itt egyszerre hat különösen védett fogvatartott ügyében lehet tárgyalást tartani. Azok, akik figyelemmel kísérik majd a pert, tripla üvegablak mögött ülhetnek le, a bent elhangzott mondatok pedig 40 másodperces késéssel lesznek hallhatók számukra. Ezzel azt akarják elkerülni, hogy bármilyen bizalmas információ kikerülhessen a tárgyalóteremből.
Fotózni természetesen nem lehet majd, ellenben illusztrátorok dolgozhatnak, bizonyos megkötések mellett. A biztonságért a börtön üzemeltetésében részt vevő katonák felelnek, a 12 fős esküdtszéknek pedig katonákból kell állnia.
Valószínűleg nem helyben választják majd ki őket, hanem Washingtonban vagy Floridában, ahonnan kisebb csoportokban küldik a jelölteket Guantánamóba, ott ugyanis egyszerre az összes esküdtjelölt elszállásolására nincs lehetőség
annak ellenére, hogy a komplexum nem kicsi. Hatezer lakosa, hét ebédlője, négy gyorsétterme és egy fagylaltot is kínáló kávézója is van.
Céldátum már nincs többé
Mindezeket természetesen a vádlottak nem használhatják – az ő lelkükön ugyanis a vád szerint 2976 ember élete szárad. Ebbe a számba azokat még nem is vették be, akiknek valamilyen betegsége alakult ki a terrorcselekményeket követően akár lelki, akár testi okokból kifolyólag (az ikertornyok közelében tartózkodó, mentési munkákat végzők esetében a por és a veszélyes anyagok is ilyesmivel járhattak). Azt azonban, hogy mindezekért mikor kaphatnak büntetést, most már megtippelni sem lehet.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés