Ilyen volt a luxus az ókori Rómában

roma-luxus-1244636942
Olvasási idő kb. 4 perc

Az eddigi legnagyobb magánfürdőre bukkantak a pompeji ásatások során. A komplexum tulajdonosa az ókori Róma egyik leggazdagabb embere lehetett, ilyen hatalmas fürdővel ugyanis csak kevesek rendelkeztek.

Évszázadonként jó, ha egyszer előkerül olyan lelet régészek szerint, mint amilyet nemrég találtak a pompeji ásatások során. A hatalmas fürdőkomplexumot a Vezúv kitörésekor betemető vulkáni hamu fantasztikus állapotban őrizte meg. „Az ilyen leletek miatt olyan különleges hely Pompeji – olyan, mintha az emberek csak egy perccel ezelőtt mentek volna el” – mondta Dr. Gabriel Zuchtriegel, az ásatások vezetője. 

A régészek mintegy két évvel ezelőtt kezdték el feltárni azt a területet, ahol a fürdő is található. Azóta egy hatalmas tömböt kiástak, melynek része volt egy pékség, egy mosoda, egy luxuspalota és a fürdőkomplexum. A régészek jelenlegi tudása szerint az összes épület egy Aulus Rustius Verus nevű befolyásos politikus tulajdonában állt. „Csak néhány házban volt fürdőkomplexum, a gazdagok leggazdagabbjainak otthonában. Ráadásul ez hatalmas – valószínűleg a legnagyobb magántulajdonú pompeji fürdőkomplexum” – mondta Dr. Gabriel Zuchtriegel.

A képre kattintva galéria nylik!

Luxusfürdő a leggazdagabb rómaiaknak

A csodás fürdő hatalmas területet foglalt el. A politikus, családtagjai és vendégei egy tágas öltözőben (apodyterium) vetkőzhettek le, a helyiség falait vörösre festették, a padlót márványmozaik díszítette. Ezután átmentek a calidariumba, ahol forró fürdőt vettek – itt szaunára hasonlító állapotok várták őket. Ehhez egy közeli teremben található kemencéktől vezették ide a forró levegőt. A kazánok fűtése természetesen a rabszolgák dolga volt. A forró fürdő után következett a világos színekre festett tepidarium, ahol

olajos masszázs várta a vendégeket, ami után egy bronzból készült görbe vakarókéssel, úgynevezett strigilisszel tisztították meg magukat.

(A strigilist eredetileg görög atléták használták arra, hogy sportolás után a beolajozott testükre tapadt port, izzadságot és szennyeződést eltávolítsák. Később a rómaiak is átvették, és a fürdőzés elengedhetetlen kellékévé vált.)

A fürdőzés utolsó állomása a frigidarium volt, ahol hűvös fürdő várta őket – az Aulus Rustius Verus házában található medencében 20-30 ember is elfért. A csodálatos termet vörös oszlopok tartották, a falakat atlétákat ábrázoló freskók díszítették. „A forró nyári hónapokban a lábukat a vízbe lógatva ülhettek itt a kiváltságos kevesek, beszélgetve, talán egy csésze bort iszogatva” – mondta Zuchtriegel.

A luxusfürdő körül a lakószobák, a pékség és a mosoda helyezkedett el – mind egyetlen római politikus tulajdonában állt
A luxusfürdő körül a lakószobák, a pékség és a mosoda helyezkedett el – mind egyetlen római politikus tulajdonában álltPompeji régészeti park / Dívány

Fényűző lakomákat tartottak

A fürdő közvetlenül kapcsolódott egy hatalmas étkezőhöz – archeológusok szerint ez arra utal, hogy fényűző lakomákat tartottak a politikus otthonában. Könnyen lehet, hogy azért, hogy támogatókat szerezzen magának. „„Mindent úgy terveztek meg, hogy tökéletes környezetet teremtsen egy olyan „show”-nak, amely középpontjában a tulajdonos áll” – mondta Zuchtriegel.

Hiába a nagy vagyon, a hatalmas magánfürdő, a politikai befolyás, mindez nem védte meg sem Aulus Rustius Verust, sem családját, amikor kitört a Vezúv. Legalábbis erről tanúskodnak a leletek: egy 35-50 év közötti nő és egy 20-as évei vége felé járó fiatal férfi maradványaira bukkantak a régészek a palota egyik kisebb helyiségében. Valószínűleg a természeti katasztrófa hírére menekültek ide, a nő ékszereket, pénzérméket és más értékeket vitt magával – ezeket magához szorítva érte a halál. A férfi akkor veszthette életét, amikor a Pompejin végigáramló vulkanikus törmelékár hatására leomlott a szoba egyik fala.

Nem a pompeji volt az egyetlen borzasztó történelmi katasztrófa az idők során. Íme a három legszörnyűbb

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek