A Kola-félszigeten még a hidegháború idején indult egy szupermély fúrás, amely 12 kilométer mélyre hatolt a földkéregbe. Azonban a projektet egyszer csak leállították. Vajon miért történt mindez, és milyen rejtélyek övezik a fúrást? Tarts velünk, és fedezzük fel a Pokoli lyuk legendáit, a tudományos eredményeket és a mélységből hallatszó titokzatos hangok mítoszát!
A szovjetek gigászi fúrása: a világ legmélyebb lyuka
1970. május 24-én kezdtek el a Kola-félszigeten fúrni azzal a céllal, hogy minél mélyebbre hatoljanak a Föld felszínén. A hidegháborús időszakban a szovjetek és az amerikaiak között nemcsak az űrkutatásban, hanem a földtani kutatás terén is zajlott egyfajta technológiai verseny. Amíg az amerikaiak az óceánok mélyébe próbáltak fúrni, a szovjetek a szárazföldet választották: a Kola-félsziget északi része ideális helyszínnek tűnt, ami elég távol esett a nagyobb városoktól, ugyanakkor a kutatási infrastruktúra viszonylag könnyen kiépíthetőnek tűnt.
A fúrás célja az volt, hogy megértsék mi rejlik a kéreg alatt azáltal, hogy betekintést nyernek a Föld belső szerkezetébe.
Bár szinte lehetetlennek tűnt a Föld magjáig való eljutás, a legfontosabb kitűzés az volt, hogy lehetőleg minél mélyebbre hatoljanak, és új ismereteket szerezzenek.
Vajon mi volt az oka, hogy megálltak 12 kilométernél?
Eredeti célként a 15 kilométeres mélységet tűzték ki – és bár a fúrás évekig jól haladt –, mégis 12 261 méternél megszakították a tevékenységet 1989-ben. Ennek fő oka a technikai nehézségek voltak – ugyanis a fúróberendezések nem bírták a hatalmas nyomást és a hőt. A mélységben uralkodó körülmények nem tették lehetővé, hogy folytassák a munkálatokat, hiszen a Föld belsejéből áradó hő sokkal magasabb volt, mint amire számítottak. A 180 °C hőmérséklet gyakorlatilag megolvasztotta a fúrófejeket, és megakadályozta a további munkát.
A projekt leállása azonban nemcsak technikai problémák miatt következett be, hanem a Szovjetunió politikai helyzete is közrejátszott. Akkoriban a Szovjetunió már a felbomlás küszöbén állt, éppen ezért háttérbe szorultak az állam által finanszírozott kutatások. A Kola-félszigeti szupermély fúrásnak történetét pedig végleg lezárta a pénzügyi támogatás megvonása.
Milyen tudományos felfedezéseket rejtett a Pokoli lyuk?
Bár a projekt idő előtt lezárult, a tudományos közösség így is sok érdekes eredményt köszönhet a Kola szupermély fúrásának, ugyanis olyan mikroszkopikus fosszíliákat találtak 6 kilométer mélyen, amelyek több mint kétmilliárd évvel ezelőtt élt organizmusok maradványai voltak. Ez a tudományos felfedezés azt erősítette meg, hogy az élet sokkal korábban létezett a bolygón, mint ahogy azt korábban gondoltuk.
A sikolyok legendája és a Pokoli lyuk
Vajon miért szövődtek ilyen misztikus történetek a gigászi fúrás közepette? Az egyik legnépszerűbb legenda szerint a Kola-félszigeti szupermély lyukból a tudósok az egyik föld alatti vizsgálat alkalmával a súrlódó zajok helyett sikolyokat hallottak.
A történet szerint, amikor elérték a 12 kilométeres mélységet, a föld alatti mozgások lehallgatásával olyan hangokat rögzítettek, mintha a Föld mélyén lévő lelkek kiáltanának segítségért.
Ez a szóbeszéd gyorsan elterjedt, és hamarosan a Pokoli lyuk néven vált ismerté a projekt.
A valóság persze sokkal kevésbé félelmetes: ezek a sikolyok valószínűleg a fúróberendezések által keltett zajok és földalatti rezgések voltak, amelyek a különleges akusztikai környezet miatt furcsa, már-már hátborzongató hangokká alakultak. Egyes híresztelések szerint a lyukból akkoriban nagy mennyiségű füst is kezdett kiszivárogni. Lehet, hogy túlságosan befűtött Lucifer?
Mit rejt még a föld mélye?
Bár rengeteget tudunk a bolygónkról, a szupermély fúrás projektje arra emlékeztet minket, hogy még mindig tele van rejtélyekkel a Földünk. Vajon mit találhatnánk, ha még mélyebbre ásnánk? Az emberi kíváncsiság határtalan, de a természet ereje és titkai előtt még mindig tisztelettel kell meghajolnunk. A világ legmélyebb lyuka mára elhagyatottan áll, de a legendái tovább élnek. Vajon a jövőben lesz valaki, aki újra megpróbál lejutni a Föld magjáig?
Melyik a világ legfélelmetesebb világítótornya? Nézd meg a rémisztő felvételeket róla ide kattintva.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés