2018-ban alakult meg az eredeti mozgalom Dél-Koreában, aminek lényege, hogy a nők önkéntes jelleggel cölibátusba vonulnak, és megtagadnak minden fajta nemi és romantikus kapcsolatot a férfiaktól.
A mozgalom elnevezése, a 4B, a bihon (nincs házasság), bichulsan (nincs szülés), biyeonae (nincs randizás) és bisekseu (nincs szex) szavakból származik, a „bi” vagy „B” pedig koreaiul a „nem”-nek felel meg.
Mi az a 4B, vagyis a nők bosszúmozgalma?
Az egész mozgalmat egy közfelháborodást keltő „trend” miatt indult el, ami a kukkoló- vagy más néven kémpornóvideók megjelenése volt. Ezekben a tartalmakban, főként fiatal lányokról készültek felvételek, többségében vizelés vagy aktus közben.
Két koreai youtuber lány ezen felbuzdulva úgy döntött, mozgalmat szervez kifejezetten a férfiak ellen. Kijelentették, hogy Dél-Koreában a házasság tradíciójában gyökerezik a társadalom patriarchális berendezkedése, ezért megtagadják nemcsak a házasságot, hanem mindenféle kapcsolatot a férfiaktól.
Mindkét nő azt mondta, hogy korábbi kapcsolataik tönkretették őket. Megváltoztatták értük a külsejüket, hogy a barátjuk kedvében járjanak. Egyikük azt is elárulta, hogy még kisebb plasztikai műtéten is átesett, hogy szebbnek lássa őt egykori kedvese.
Hozzátették, szerintük a házasság ma már felér a rabszolgasággal.
Elképzelhetetlen diszkriminációt kell átélniük nap mint nap a koreai nőknek, hiszen annak ellenére, hogy sokkal többen végzik el az egyetemet, mint a férfiak, 31 százalékkal kevesebbet keresnek, és persze sokkal több házimunka szakad rájuk egy munkanap végén.
Azon túl pedig, hogy visszaküldik őket a konyhába, még folyamatos nyomás alatt is tartják őket, hogy legyenek nagyon szépek. 2018-ban azonban ez ellen is felléptek, az „Escape the courset” mozgalom keretein belül, aminek célja az volt, hogy ne tárgyiasítsák többé a nőket. A mozgalomban részt vevők szembementek mindenféle szépségideállal, például hosszú, dús fekete hajukat tüsire nyíratták, sminkelés helyett pedig abszolút naturális arccal mentek az utcára. Ez egy igen fontos előzménye volt a 4B-nek.
Nem vigyáznak a nőkre Dél-Koreában, így nem meglepő a bosszú
Dél-Korea igazi technológiai nagyhatalommá vált az utóbbi időben, ami gazdasági fellendülést ugyan okozott, de a nők jogain nem igazán segített. Ugyanis a szexuális bűncselekmények aránya az egekben van Dél-Koreában, amiket túlnyomó részt nők ellen követnek el.
Ezek után nem meglepő, hogy a nők tartanak attól, hogy bármilyen romantikus kapcsolatba lépjenek férfiakkal, és gyakorlatilag elképzelhetetlen számukra, hogy elköteleződjenek mellettük, és gyerekeket is szüljenek nekik. A statisztikai adatok alapján,
Dél-Koreában a legalacsonyabb a születések száma világszerte.
Sőt, 2020-ban a halálozási ráta meghaladta a születésit, bár ehhez természetesen a Covid-19 is jelentősen hozzájárult.
Dél-Korea termékenységi rátája világszinten a legalacsonyabb, szinte már nem is szülnek a nők az országban. A szakértők szerint ennek a mutatónak 2,1-es értéken kell állnia, hogy a népesség növekedjen, ez a szám Dél-Koreában tavaly 0,72 volt. Annyira kevés gyerek van az országban, hogy idén már 150 iskolában nem indult első osztály, mivel nem volt kit beíratni.
A nők bosszúmozgalma már Amerikában is jelen van
Amerikában is szárnyra kapott a 4B mozgalom, miután Donald Trump megnyerte az idei elnökválasztást. A Google statisztikái azt mutatják, az Államokban gyakorlatilag kilőttek a mozgalommal kapcsolatos keresések a felületen, miután kihirdették a végleges eredményt.
Ennek legfőbb oka az, hogy Trump nyíltan pro-life párti, tehát ellenzi az abortuszt, és politikai programjában is szerepel annak betiltása. A társadalom nagy része úgy véli, ez egyenlő a reproduktív jogok megsértésével.
Donald Trump kijelentette, Amerikának szüksége van saját abortuszpolitikára. Még márciusban azt mondta egy interjúban, hogy támogatja a 15 hetes terhesség utáni abortuszok országos tilalmát, elnökként pedig kiállt egy törvényjavaslat mellett, amely országosan betiltotta volna az abortuszt a várandósság 20. hete után.
Válaszoltak a férfiak a nők bosszújára, saját mozgalmat indítottak
A férfiak sem hagyták szó nélkül mindezt, kifejezetten érzékenyen érintette a másik nem tagjait, hogy azt akarják megtagadni tőlük, ami a legjobban fáj. Úgyhogy cselekedtek.
Amerika-szerte elhíresült – leginkább a TikToknak köszönhetően – az új 4G mozgalom, aminek nagyobb a füstje, mint a lángja. Érződik belőle, hogy mindössze a férfi önérzet sérüléséről van szó, semmilyen komoly struktúra, átgondolás vagy különösebb cél nincsen mögötte. Még azt sem lehet tudni, hogy a G pontosan mit takar mozgalmuk nevében.
@kingjeanty1989 #stitch w @Scarfacemark ♬ original sound - DJ SoulChild AC
Mindenesetre, összességében az szűrhető le a férfiak megmozdulásából, hogy éppen azoktól a nőktől akarják megfosztani társaságukat, akik ezt a legnagyobb örömmel veszik tudomásul.
Ferenc pápának is megvan a véleménye az együttlétről és annak sokszínűségéről. Ebben a cikkünkben elolvashatod, mi az.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés