A kutatók szerint a fejlett országok és különösen Európa aggasztó demográfiai mélyrepülése több szempontból még áldásos is lehet. Kevesebb "felhasználó" kisebb terhelést, vagyis alacsonyabb környezetszennyezést idéz elő, ennek hatására lassulhat a globális felmelegedés mértéke, és kisebb egészségügyi kockázatot is jelentünk, valamint az élelmezésbiztonság is megoldottabbnak tűnhet.
Ugyanakkor, szintén a tudósok globális előrejelzései értelmében
2100-ban a Föld összlakossága már eléri a 10,4 milliárd főt, és minden második gyermek Afrikában, a Szaharától délre eső vidékeken születik majd.
Így növekszik és csökken a népesség a Földön
A ENSZ 2022-ben a népesség alakulásáról szóló kiadványában már előrevetítette, hogy a Föld lakossága akár 2080-ra elérheti a 10,4 milliárd főt, s ezt a demográfiai csúcsot egy darabig tartani is fogja.
Eközben ugyancsak az ENSZ prognózisa szerint Európa és az Amerikai Egyesült Államok már a 2030-as évek végére eléri népességszámának plafonját, tekintettel arra, hogy mindkét területen a termékenységi ráta már az 1970-es évek óta 2 alatt van.
Márpedig
a fejlett országokban a népességszint fenntartásához el kellene érni legkevesebb a 2,1-es rátát.
Ehhez képest ez az arányszám Nyugat-Európában már 2021-ben mindössze 1,53 volt, ami 2050-re várhatóan 1,44-re esik vissza, 2100-ig pedig előreláthatóan 1,37-re zuhan majd le. A számításokból az a meglepő eredmény látszik kirajzolódni, hogy a termékenységi mutató éppen a családcentrikusságáról híres Olaszországban lesz az egyik legalacsonyabb, de különös módon vele tart majd a sereghajtók között Spanyolország is.
Közép- és Kelet-Európában még aggasztóbb a helyzet.
Közép-Európában a 2021-es 1,48-ról a drámai 1,21-re csappan majd a termékenység 2100-ra, amikor Kelet-Európában már csak alig 1,19 lesz a ráta. De még ennél a kritikusan alacsony számnál is lesz lejjebb, a tudósok úgy kalkulálnak ugyanis, hogy Észak-Macedóniában és Bosznia-Hercegovinában, ahogyan Ukrajnában, de még Szerbiában is 2100-ra a termékenységi mutató 1 alá szorul majd.
Most akkor növekszik vagy csökken a népességszám?
Hol így, hol úgy. Összességében: úgy. Azaz, míg a népességszám a fejlett világ jelentős részén már most sem emelkedik, addig bolygónk kevésbé fejlett területein a népesség már jelenleg is növekedőben van. A 2021-es 18%-ról az alacsonyabb jövedelemből gazdálkodó régiókban 2100-ra 35%-ra ugrik majd a születések aránya a Föld egészét illetően. Ennek tükrében úgy számolnak, 2100-ben a bolygónkon minden második születendő gyermek az afrikai kontinensnek a Szaharától délre eső részein jön majd a világra.
Ijesztő kilátások
Közben a világ másik, gazdaságilag előrébb járó részein, a Washingtoni Egyetem Egészségügyi Mérési és Értékelési Intézetének (IHME) szakértői szerint egészen pontosan az országok 75%-ában már 2050-ig sem lesz elég magas a termékenységi ráta ahhoz, hogy fenntartsák a népességszámot, 2100-ra pedig már az országok 97%-a nem lesz képes fenntartani népességét.
Ha kíváncsi vagy egyéb, a Föld jövőjét érintő ijesztő jóslatra is, ezt a korábbi cikkünket is olvasd el.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés