Cochran nemcsak műszaki szakemberként debütált az 1880-as években, hanem marketingtudását is bizonyította. A valósággal ellentétben találmánya népszerűsítése érdekében olyan gazdag nőként jellemezte magát, aki azért találta fel a mosogatógépet, mert elege lett abból, hogy a háztartási alkalmazottjai folyton összetörik a drága porcelánjait.
A súrolót víznyomásra cserélte
A ma már a világ legtöbb konyhájában megtalálható háztartási gép több mint 170 éves története során számos változáson ment keresztül. Az első szabadalmaztatott mosogatógépet 1850-ben Joel Houghton találta fel. Ez az eszköz egy fadoboz volt, amely egy kézzel forgatható kerékkel vizet fröcskölt a piszkos edényekre, és a benne lévő súrolóval letisztította a tányérokat. Tíz évvel később LA Alexander feltaláló tökéletesítette Houghton gépét egy fogaskerekes mechanizmussal, amely lehetővé tette, hogy az állványon lévő edényeket egy kád vízben forgassa a háziasszony. A modern mosogatógépet azonban Josephine Cochrannak köszönhetjük.
Az ő gépe volt az első, amely súroló helyett víznyomásos technikával tisztította meg az edényeket. Ez a változtatás a korábbiaknál sokkal hatékonyabbá tette a mosogatást.
Elege lett a piszkos edényekből
Josephine Cochrannak leginkább akkor gyűlt meg a baja a mosogatással, amikor 1858-ban férjhez ment. Az asszony, azért, hogy jó színben tüntesse fel magát, valamint, hogy találmányát népszerűsítse, azt mesélte, hogy gazdag kereskedő férjével nagy társasági életet élnek, és gyakran szerveznek vacsorát a barátaiknak, akiknek
a finomabbnál finomabb ételeket drága, örökségből származó porcelán étkészleten szolgálják fel.
Ám amikor a háztartási személyzet kézzel mosogatott, a kényes porcelánokkal óvatlanul bántak, így több megcsorbult vagy összetört. Ezért Josephine úgy döntött, hogy ő maga fog mosogatni, de miután sok tányér ekkor is megsérült, elhatározta, hogy
megtervez és megépít egy olyan gépet, amely gyorsabban és óvatosabban tisztítja az edényeket.
Ezzel szemben a valóság az volt, hogy Josephine férje, aki korábban Kaliforniában aranyat keresett, tengernyi adósságot hagyott feleségére. Az asszonynak így nem volt más választása, mint kitalálni valamit, amivel pénzt kereshet, hogy a tetemes tartozást törleszteni tudja.
Még műszaki végzettsége sem volt
Bár Cochrannak mérnökök és feltalálók családjából származott, ő maga nem műszaki szakember. Az asszony első modelljét a háza mögötti fészerben tervezte és gyártotta le, de mivel nem volt mérnöki végzettsége számos akadályba ütközött, ezért keresett valakit, aki segítségére volt. Végül egy George Butters nevű szerelő közreműködésével készült el az első prototípus. Az Egyesült Államok Szabadalmi és Védjegyhivatalától az első szabadalmat 1886-ban megkapta a mosogatógépére.
Találmányát a helyi újságokban hirdette, és az első gépeket a barátai és a családja számára készítette el.
Így működött az első prototípus
A pontos tervezés jegyében Cochran megmérte a tányérok, csészék és csészealjak szélességét, magasságát és hosszát, és a kapott értékeknek megfelelően drótrekeszeket épített a sérülékeny porcelánok számára. Ezekben a rekeszekben egymástól gondosan elválasztva lehetett elhelyezni a különféle edényeket. Az edénytartó rekeszek egy rézből készült dobban kaptak helyet, amit egy motor hajtott. A forgódobba mosószeres vizet fröcskölt a szerkezet, melybe a gép alján elhelyezett tartályból érkezett a mosogatószer.
A mosogatógép feltalálója gyárat is alapított
Joesphine találmánya értékesítése érdekében céget alapított, így már nemcsak háztartások, hanem éttermek, szállodák, és viszonteladók részére is tudott gyártást vállalni. Az eladások növelése érdekében Cochran bemutatta gépét az 1893-as chicagói világkiállításon is, ahol díjat is nyert. A bemutatkozásnak és az ezzel együtt járó sikernek köszönhetően özönlöttek a megrendelések, így már semmi akadálya nem volt annak, hogy megnyisson egy gyártóüzemet Chicago közelében.
Mosogatógépek elsőként a vendéglátóiparban lettek népszerűek, az amerikai háztartásokban az 1950-es években terjedtek el igazán. Így Cochran már nem érhette meg azt, hogy a gépei keresett háztartási cikkek lettek. A mosogatógép feltalálója ugyanis 1913-ban meghalt. Cégét 1926-ban a KitchenAid felvásárolta, amely ma mára Whirlpool része.
Egy másik cikkünkben 5 olyan magyar nőt ismerhetsz meg, akiknek komoly szerepe volt a világtörténelem alakulásában.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés