Nem őshonos hazánkban és Európában a mosómedve, ám az utóbbi évtizedekben egyre több helyen jelenik meg. Szakemberek szerint Pest és Bács-Kiskun vármegyében már stabil populációjuk telepedett meg – derül ki a 24.hu cikkéből. A mosómedvék invazív fajnak számítanak Európában, és komoly veszélyt jelentenek az élővilágra. Rengeteg védett állatot elpusztítanak, fészkeket rabolnak ki, ráadásul nagyon jól alkalmazkodnak a körülményekhez. A terményeket sem kímélik, a kukorica például az egyik kedvenc csemegéjük. Mivel nagyon leleményes vadászok, kiszoríthatják az őshonos kisragadozókat, így közvetetten veszélyt jelentenek a nyércekre és a görényekre is.
A városokban is jól érzik magukat
Ráadásul jók feltalálják magukat városi környezetben is. Sőt, egyedszámuk sűrűségének vizsgálata alapján úgy tűnik, az emberek közelében érzik magukat igazán elemükben. Míg a természetben ugyanis általában nyolc mosómedve él egy négyzetkilométeren, ez a szám városban tízszer annyi, vagy akár több is lehet. Ez azért jelent nagy problémát, mert
ezek az aranyos kis állatok roppant sok betegséget terjesztenek: a többi között a kutyákra halálos szopornyicát, veszettséget, illetve orsóférget, amely az emberre akár halálos veszélyt is jelenthet.
Az emberek okozták a mosómedvék elterjedését
A mosómedve természetesen nem saját erejéből került az európai kontinensre. Mivel húsát régóta sok helyen fogyasztják, prémjét nagyra értékelik, és házi kedvencnek is szeretik tartani, sok helyre elhurcolták az emberek. Ahogy az az inváziós fajokkal lenni szokott, előbb-utóbb egy-egy példány elszökött, miután kiszabadult a fogságból. Németországban erre még rá is segítettek: mára már gyakorlatilag érthetetlen ötlettől vezérelve az 1930-as években szándékosan szabadon engedtek példányokat, hogy színesítsék az élővilágot. Ennek meg is lett az eredménye: az országban 1995-ben még csak 3000 egyedet tartottak számon, 2014-re ez a szám 101 ezerre, 2023-ra 202 ezerre nőtt.
Az utóbbi évekre olyan nagy problémává vált a mosómedvék elterjedése, hogy Magyarországon 2010-től az őshonos növény- és állatvilágra ökológiai szempontból veszélyes fajok közé tartozik, az Európai Unió pedig 2016-ban felvette az olyan inváziós fajok listájára, amelyek ellen közös fellépésre van szükség.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés