Néhány évvel ezelőtt egy hongkongi játékvásárról átrándultam a szomszédos kínai Kantonba. Már az első pillanatban letaglózott a város mérete: az utcákon végtelen sorokban hömpölygött a tömeg, a levegő tele volt az ételek illatával, és minden sarkon újabb felhőkarcolók törtek az ég felé. Egy utcai árusnál próbáltam megreggelizni, de a választék akkora volt, hogy csak álltam ott tanácstalanul, miközben körülöttem mindenki rohanva kezdte a napját. Kanton az élet egy egészen más dimenzióját mutatta meg nekem, persze nincs mit csodálkozni ezen, ha tudjuk, hogy két és félszer annyian élnek ott, mint egész Magyarországon.
Egész Magyarországot lekörözik ezek a városok
Magyarország lakossága jelenleg alig haladja meg a 9,5 milliót, és ez a szám évről évre csökken. Eközben a világ egyes városai úgy gyarapodnak, hogy a népességük már több mint kétszerese hazánkénak, de a rekorder városban kereken négyszer annyian élnek, mint nálunk.
Hogyan alakultak ki ezek a megapoliszok, és milyen lehet ott élni? Lássuk a világ tíz legnagyobb városát, növekvő sorrendben.
1. Lagos (Nigéria) – lakosság: 20 millió
Lagos az afrikai kontinens legnagyobb népsűrűségű városa. Nigéria 1960-ban kivívott függetlensége óta robbanásszerű urbanizációt élt meg.
Itt született és alkotott Fela Kútì, az afrobeat zene úttörője, aki ötvözte a nyugat-afrikai joruba ritmusokat, az afroamerikai tánczenét, a kalipszót, a soult és a funkot. De nemcsak zeneszerző és előadóművész volt, hanem politikai aktivistaként is tevékenykedett, és számos dalban kifejezte kritikáját a nigériai katonai junta ellen.
2. São Paulo (Brazília) – lakosság: 21 millió
Dél-Amerika legnagyobb városa, amely az 1950-es évektől kezdve tapasztalt hatalmas népességnövekedést a jobb élet reményében vidékről ideáramló tömegek miatt.
Itt született a híres Forma-1-es versenyző Ayrton Senna, aki háromszoros világbajnok volt, és alighanem még több sikert érhetett volna el, ha nem szenved végzetes autóbalesetet az 1994-es San Marino-i nagydíjon. A brazilok nemzeti hősként tisztelik, még emlékművet is emeltek neki. A pilóta által szülővárosában létrehozott alapítvány a mai napig segíti a szegény sorsú gyerekek oktatását.
3. Mexikóváros (Mexikó) – lakosság: 22 millió
Mexikóváros a világ legnagyobb és legforgalmasabb városa. Az azték főváros, Tenocstitlan romjaira épült, és egyedülálló keveréke az ősi és modern kultúrának.
Az évente megrendezett Día de los Muertos (halottak napja) fesztivál idején az emberek a város központjában oltárokat állítanak fel, amelyeket telehordanak szeretteik kedvenc ételeivel, italaival és emléktárgyaival.
4. Delhi (India) – lakosság: 23 millió
Delhi a világ egyik legrégebbi folyamatosan lakott városa, 1911 óta India fővárosa. Az elmúlt húsz évben megháromszorozódott a népessége, 2015-ben haladta meg Magyarország lakosságának a kétszeresét.
Mahátma Gandhi itt hirdette meg erőszakmentes mozgalmát India brit uralom alóli felszabadulása érdekében: arra ösztönözte honfitársait, hogy bojkottálják a gyarmatosító királyság intézményeit és szolgáltatásait, például az iskolákat és a bíróságokat. Ezek és a későbbi tömegdemonstrációk hatására az ország 1947-re kivívta függetlenségét.
5. Peking (Kína) – lakosság: 24 millió
Peking nemcsak Kína politikai és kulturális központja, hanem a világ egyik legősibb városa, amely több mint 3000 éves múltra tekint vissza.
Itt található a Tiltott Város, amely évszázadokon keresztül a császárok otthona volt. De nemcsak történelmi öröksége miatt kiemelkedő, hanem olyan modern technikai bravúrokkal is büszkélkedhet, mint a világ legnagyobb metróhálózata, amely naponta több mint 10 millió embert szállít.
6. Kanton (Kína) – lakosság: 25 millió
Kanton, vagy más néven Guangzhou, Dél-Kína gazdasági motorja. Az ipari és kereskedelmi fellendülés a világ egyik leggyorsabban fejlődő városává tette.
2010-ben itt építették meg a világ legmagasabb tévétornyát. A 600 méteres Canton Tower nemcsak mérnöki bravúr, hanem a modern Kína egyik szimbólumává vált. Különleges látványossága a Bubble tram, egy üvegkabinokból álló vasút, amely a torony peremén halad, egyedülálló módon mutatva meg a látogatóknak a lélegzetelállító panorámát.
7. Szöul (Dél-Korea) – lakosság: 26 millió
Szöul a világ technológiai fővárosának számít. Itt található a világ leggyorsabb metróhálózata is, amelynek teljes hossza meghaladja a 975 kilométert. Az Incshon nemzetközi repülőteret a főváros központjával összekötő 58 kilométeres vonalat 43 perc alatt teszik meg a 120 kilométer/órás sebességgel közlekedő szerelvények.
A város a K-pop zenei műfaj szülőhelyeként is ismert. Itt született és indította el karrierjét Psy is, aki a Gangnam Style című világsikerű dal előadója.
8. Jakarta (Indonézia) – lakosság: 32 millió
Ez a világ leggyorsabban növekvő városa, amelyet az urbanizáció és a gazdasági fellendülés táplált az elmúlt évtizedekben. A túlzsúfoltság enyhítésére a Jakarta-öbölben mesterséges szigeteket hoztak létre, amelyek ambiciózus választ adnak a fejlődés kihívásaira.
Jakarta elmerülésének veszélye miatt azonban Indonézia a főváros áthelyezését tervezi. A probléma az, hogy a város folyamatosan süllyed, miközben a tengerszint emelkedik, emiatt számos parti terület víz alá kerülhet.
9. Sanghaj (Kína) – lakosság: 34 millió
Sanghaj lakossága már az ezredforduló után meghaladta a 30 milliót, mára pedig a világ legsűrűbben lakott városa lett.
Itt található a világ leggyorsabb mágnesvasútja, amely 430 kilométer/órás sebességgel közlekedik. A Maglev szerelvényei mágneses mező segítségével közvetlen érintkezés nélkül futnak a pályán, a súrlódás csökkentése teszi lehetővé a nagyobb sebességet. Tesztelése során már az 500 kilométer/órás álomsebességet is átlépte.
10. Tokió (Japán) – lakosság: 38 millió
Tokió már az 1960-as években elérte a 20 milliós népességet, és mára a világ legnagyobb városi agglomerációjává vált.
A város nagyságát jól jellemzi a Shibuya Crossing emblematikus kereszteződése, amely a világ legforgalmasabb gyalogátkelőhelye. Zöld jelzésre az emberek tömegei egyszerre lépnek le az utcára minden irányból, és egy-egy lámpaváltás között 3 ezren kelnek át az úttesten.
Ha nemcsak a legnagyobb városok érdekelnek, hanem a világ leghidegebb fővárosa is, ide kattintva arról is olvashatsz.