A középkor legfurcsább perei: állatok a vádlottak padján

Pásztor Liliána
GettyImages-1162759626
Olvasási idő kb. 5 perc

A középkor törvénykezése sok szempontból különbözött a modern jogrendszerektől, de a legmeglepőbb talán az, hogy nemcsak emberek, hanem állatok is bíróság elé kerülhettek.

A kor igazságszolgáltatása ugyanis nem tett különbséget ember és állat között, ha felelősségre vonásról volt szó. Számukra egy disznó, amely megtámadott valakit, vagy patkányok, amelyek megdézsmálták a termést, ugyanúgy bűnösnek bizonyulhattak, mint egy tolvaj vagy gyilkos. A bizarr ítéletek és a különös bírósági eljárások ugyan ma már inkább abszurd történeteknek tűnnek, de a maguk idejében ezek komoly pereskedésnek számítottak. A perek nem csupán a kor társadalmi és vallási nézeteit tükrözik, hanem bepillantást engednek a középkori ember világrendjébe, amelyben minden élőlény – ember vagy állat – felelős volt tetteiért.

A disznó gyilkossági ügye Franciaországban 

Az egyik legismertebb középkori állatper a 14. századi Franciaországban történt, amikor egy disznót gyilkossággal vádoltak meg. Az állatot azzal gyanúsították, hogy megtámadott és halálosan megsebesített egy gyermeket. A középkori törvényszék nem vette félvállról az ügyet: az állatot emberi bűnösként kezelték. Ünnepélyes eljárás keretében felöltöztették – pontosan úgy, ahogyan egy emberi vádlottat –, majd a helyi hatóságok előtt lefolytatták a pert. Az ítélet halálos volt: a disznót nyilvánosan kivégezték. Bár ez a történet ma már groteszknek tűnhet, a korabeli emberek számára ez egy szimbolikus aktus volt, amely az igazság győzelmét hirdette.

A gyilkos disznó pere nem számított furcsaságnak
A gyilkos disznó pere nem számított furcsaságnakUniversal History Archive / Getty Images Hungary

Sáskajárások a vádlottak padján

A középkori mezőgazdasági társadalmak számára a sáskajárások jelentették az egyik legnagyobb fenyegetést. Ezek az apró rovarok óriási károkat okozhattak a termésben, éhínséget és nyomort hozva magukkal. A helyi közösségek azonban nem csak imádkozással próbálták elűzni őket. Egyes helyeken bíróság elé idézték a sáskákat, és hivatalos eljárást folytattak ellenük. Papok és bírók gyűltek össze, hogy ítéletet mondjanak a kártevők felett. Az ítélet gyakran száműzetés volt, amely azt hivatott jelezni, hogy a közösség elvárja a sáskák távozását. Természetesen a sáskajárások megszűnése inkább az időjárási viszonyoknak volt köszönhető, mintsem a bírósági határozatnak, de ezek a perek mégis hitet és reményt adtak a közösségnek.

A középkori sáskajárások gyakorisága által indokoltnak tűnhetett a kártevők száműzetése
A középkori sáskajárások gyakorisága által indokoltnak tűnhetett a kártevők száműzetéseHeritage Images / Getty Images Hungary

Patkánykolóniák pere

A patkányokkal kapcsolatos középkori perek talán a legszürreálisabb példái ennek a különös gyakorlatnak. Egy híres esetben egy egész patkánykolóniát pereltek be, amiért elpusztították egy közösség termését. Az ügy érdekessége, hogy a patkányokat védő ügyvéd meglepően ügyes érvekkel állt elő. Azzal érvelt, hogy a vádlottakat nem értesítették megfelelően a bírósági idézésről, ezért joguk volt elmenekülni. Az ügyvéd azt is kiemelte, hogy az összes patkány jelenlétének biztosítása veszélyes lenne, hiszen a kisebb példányokat útközben ragadozók ejthetik el. Bár a per kimenetele nem ismert, ez az eset jól példázza, hogy a középkori jogi eljárások mennyire sajátos logikát követtek.

Az állatperek mögött meghúzódó világkép

A középkori állatperek nem csupán a babonás hitvilág és az igazságszolgáltatás különös egyvelegét mutatják, hanem a kor emberének világlátását is. Az állatok elleni perek azt sugallják, hogy az emberi törvények minden élőlényre vonatkoztak, hiszen minden teremtmény része volt Isten rendjének. Ha egy állat megsértette ezt a rendet, bűnhődnie kellett. Az ilyen ítéletek emlékeztették a közösséget a törvény és a rend fontosságára, miközben szimbolikus jelentést is hordoztak: a rendet mindig helyre kell állítani, még akkor is, ha a „bűnös” nem ember.

A történelem tanulságai

Bár ma már nevetünk ezeken a történeteken, érdemes elgondolkodni azon, hogyan tükrözik ezek a perek a középkori emberek világnézetét és hitrendszerét. A disznó, amely gyilkosságért bűnhődött, a sáskajárás, amelyet bíróság elé idéztek, vagy a patkányok, amelyeket ügyvédek védtek, mind-mind a középkor szimbolikus univerzumának részei. Ezek a perek nem csupán a jogtörténet különleges fejezetei, hanem érdekes példák arra, hogyan kereste az ember a rendet egy káosz által uralt világban.

Ha kíváncsi vagy rá, hogyan ment végbe egy válás a középkorban, figyelmedbe ajánljuk ezt a cikkünket is!

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek