1498. február 22-én a negyvenes évei közepén járó Kolumbusz Kristóf írásban rendelkezett arról, hogy az olasz kikötővárosban, Genovában lévő birtokát családja számára fenntartja, „mert onnan jöttem és ott születtem”. Bár a legtöbb történész a dokumentumot a híres felfedező szülőhelye egyértelmű feljegyzésének tekinti, egyesek megkérdőjelezték a hitelességét, és elgondolkodtak azon, hogy vajon máshonnan származhat-e.
Tényként könyvelték el a születési helyét
A spanyolországi Granadai Egyetem törvényszéki kutatói évtizedek óta tartó vizsgálata most alátámasztotta azokat az állításokat, amelyek szerint Kolumbusz talán mégsem olasz származású, hanem valójában valahol Spanyolországban született zsidó felmenőkkel rendelkező szülők gyermekeként. A felfedezést egy különleges spanyolországi műsor keretében jelentették be, amelyet Kolumbusz 1492. október 12-i, Újvilágba érkezésének évfordulója alkalmából sugároztak. Azonban a kutatók szerint fenntartással kell kezelni a dokumentumfilmet, ugyanis nem egyértelmű, hogy honnan vették hozzá az adatokat, mi alapján jutottak az új következtetésre. Ellenben az is igaz, hogy azt sem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy Genovában született.
Hol született Kolumbusz Kristóf?
A felnőttkorában írt feljegyzések értelmezése alapján Kolumbusz Kristóf valamikor 1451 augusztusának vége és októberének vége között született Cristoforo Columbo néven Genovában, az északnyugat-olasz Ligúria régió nyüzsgő fővárosában. Később, húszas éveiben utazott nyugatra, a portugáliai Lisszabonba, hogy olyan tehetős pártfogókat keressen, akik finanszírozni tudnák merész kísérletét, hogy kelet felé keressen egy rövidebb utat Indiába.
Bár a legtöbb történész elfogadja a születési helyének bizonyítékaként a Genovát feltüntető bírósági dokumentumokat, évtizedek óta folynak a találgatások egy alternatív örökségről. Az egyik szerint Kolumbusz titokban zsidó volt, és Spanyolországban született, az intenzív vallási üldöztetés és etnikai tisztogatás idején. Az állítás támogatói a végrendeletében található furcsa eltérésekre és a leveleiben szereplő szintaxis értelmezésére hivatkoznak.
Most egy kutatócsoport a televíziós különkiadásban azt állította, hogy a Kolumbusz fia, Ferdinánd és a testvére, Diego maradványaiból vett Y-kromoszóma és mitokondriális DNS elemzése egyezést mutat a spanyol vagy szefárd zsidó származással. Ez még nem zárja ki teljesen Genovát, mivel nem bizonyít egyetlen konkrét európai helyszínt sem, sőt, valójában a 15. század végén rengeteg Spanyolországból száműzött zsidó ment az olasz városba menedéket keresve. Egyelőre nem elegendő ez a bizonyíték ahhoz, hogy Kolumbusz Kristóf történetét megváltoztassák a történészek.
A neve is megváltozhatott
Kolumbusz nevének története is rejtélyes. Olaszul Cristoforo Columbo volt a neve, és egészen felnőttkoráig ezen a néven ismerték.Miután azonban Spanyolországba költözött, megváltoztatta a spanyol Cristobal Colonra.
A felfedező fia, Ferdinánd úgy vélte, hogy Isten irányította apja névválasztását. A Kristóf név például Krisztus-hordozót jelent. Szent Kristóf a legenda szerint azért kapta ezt a nevet, mert saját élete kockáztatásával vitte át a Krisztust egy mély folyón. E hőstette miatt az utazók védőszentjeként vált ismertté. Ahogy Szent Kristóf átvitte a Megváltót a veszedelmes vizeken, Ferdinánd úgy érvelt, hogy apja az életét kockáztatva vitte át Krisztus üzenetét az Atlanti-óceán veszélyes vizein az Újvilág pogányaihoz.
A Kolumbusz családnév Dél-Európában volt elterjedt, és galambot jelent. Ferdinánd úgy vélte, hogy az apja „a Szentlélek kegyelmét vitte az Újvilágba... megmutatva azoknak az embereknek... Isten szeretett fiát, ahogyan a Szentlélek tette a galamb alakjában, amikor Szent János megkeresztelte Krisztust”. Azonban a nevével kapcsolatban a legfurcsább az aláírása, amely így nézett ki:
.S.
.S.A.S.
XMY
Xpo FERENS
A tudósok általában egyetértenek abban, hogy az aláírás valamiféle tisztelgés a kereszténység előtt. A lényeg: a Xpo görögül „Krisztus”, a FERENS pedig latinul „hordozót” jelent. Számos értelmezés szerint az egy sorral feljebb lévő X M Y az „Ó Krisztus, Mária, József!” szavakat jelenti. A piramis felső négy betűje vagy azt jelentheti, hogy „Ments meg engem”, vagy azt, hogy „A Magasságos Megváltó szolgája vagyok”.
Amerika felfedezése nem mindenki számára volt boldog fejlemény. Ebben a cikkünkben részletesebben írunk erről.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés