A kokacserjétől a tudatmódosító pszichoaktív szeren át az üdítő gyógyitalig
- Időszámításunk előtt 3000-ben már rágta az ember a kokacserje levelét.
- Az 1500-as évek elején pedig Peruból Európába is átrágta magát a dél-amerikai cserjelevél.
- Az 1800-as évek közepén torokműtétek érzéstelenítéséhez kokaoldatot használtak az orvostudományban.
- 1884-ben Sigmund Freud publikálta a kokainról szóló írását, melyben annak pozitív hatásait említi, többek között a morfiumról való leszokásban játszott hatékony szerepét. Freud közeli barátjánál, Ernst von Fleischlnél valóban hamar megszüntette a morfiumfüggőséget, de azt kokainfüggés váltotta fel, a beteg pedig kokaintúladagolásban hamarosan elhunyt.
- Egy John Stith Pemberton nevű gyógyszerész 1886-ban előállított egy üdítőitalnak szánt, koffeint és valódi kokaint tartalmazó szirupot, a Coca-Colát. Nem sokkal később, 1903-ban a cég kivonta italából a kokaintartalmat.
Híres kokainisták
Sigmund Freud: először orvosi érdeklődést mutatott a szer iránt, de annak „jótékony” hatásai: a félelmektől és komplexusoktól való megszabadítás őt is magával ragadták, és csak nagy és súlyos erőfeszítések árán tudta leküzdeni végzetes vonzódását.
Kokainfüggő irodalmárok
- Kosztolányi Dezső: Arany Zsuzsanna irodalomtörténész 2017-ben Kosztolányi Dezső élete címmel megjelent kötetében többször is utal az író drogfüggőségére, amelyet valószínűleg, rákbetegség miatt bekövetkezett haláláig nem is tudott leküzdeni. Kosztolányira célozva 1928-ban a Mindnyájunk lapjában így írnak a kokainfüggőségéről, mely magyarázatul szolgálhat Kosztolányi gyakori és indokolatlan orrfolyására, szívritmuszavarára és szaglása részleges elveszítésére: „A pravaz-fecskendő: nagyhatalom, gőgös, duhaj kényúr, királlyá varázsol – egy pillanatra, és vergődő rabszolgává – örökre…” Nem Kosztolányi Dezső volt az első, aki e tudatmódosító szerből merített ihletet vagy csak önbizalmat az íráshoz.
- Charles Baudelaire: Az 1821-ben született francia író, a szimbolizmus egyik ikonikus alakja sem tudta magát távol tartani a kokain csalfa mámorától. 1867-ben mindössze 46 évesen érte a halál.
- Aldous Huxley: A szép, új világ írója, az 1894-es születésű, regényével világhírűvé vált brit szerző szintén a kokain rabja volt.
- Jean-Paul Sartre: A francia dráma- és regényíró, irodalomkritikus, politikai aktivista, az egzisztencializmus egyik szellemi atyja, irodalmi Nobel-díjas modern polihisztor ugyan 75 évesen távozott a másvilágra, de nem volt igazán titok, hogy tudatmódosító szerek segítségét is igénybe vette filozofikus gondolataihoz.
- Tennessee Williams: Az 1911-es születésű amerikai drámaírót többek között a családjában bekövetkezett tragikus események, félelmei és depressziója terelték a kábító hatású szerek vonzáskörébe. 1983-ban fulladás nyomán bekövetkezett halálában az alkohol mellett feltehetően ezeknek a szereknek is szerepük volt.
Napjainkra sem volt sajnos elég hatással a múlt számtalan szomorú példája, és a rivaldafénnyel élő, irigyelt sztárok közül is sokan menekülnek a kokain gyilkosan ölelő karjai közé, amely csak pillanatokig ad menedéket, de egy életre elkötelezi legtöbbjüket, és komoly árat követel a percekig tartó hamis nirvánáért.
Kokainista sztárok
- Robert Downey Jr.: Már édesapja is függő volt, így gyerekkorában vele próbálta ki a marihuánát. 1996-ban aztán, amikor igazoltatták gyorshajtásért, kocsijában egy pisztoly mellett heroint és kokaint talált a rendőrség. Többször is ült börtönben, de a szerelem erőt vett rajta, egy rendkívül hosszú és még annál is nehezebb folyamatnak köszönhetően 20 éve tiszta.
- Carrie Fisher: A Csillagok háborújából ismert Leia hercegnő nem tudott megbirkózni az opus által rárótt népszerűséggel, és titkot sem csinált belőle, hogy emiatt az 1980-as évektől kokainfüggőként reménytelen harcot folytatott a szer ellen, majd alulmaradt a küzdelemben.
- Angelina Jolie: Már kamaszként kábítószerezett: az LSD, a kokain, az extasy és a heroin is megvolt, mire húszas éveit elérte. A fordulópontot állítólag a Lara Croft forgatása jelentette. A kambodzsai szegénység és életkörülmények felnyitották szemét, és új irányt és értelmet adtak életének, szerencsére még éppen időben.
- Jolie-hoz hasonlóan, akadt, aki még fiatalabb korában próbálta ki, amit csak lehetett, illetve nem lehetett. Drew Barrymore: általános iskolás korában már láncdohányos és rendszeres alkohol-, marihuána- és kokainfogyasztó volt. Többször kísérelt már meg öngyilkosságot elkövetni, és óriási küzdelmek és kínok árán igyekszik fenntartani felnőttkorára elért egyensúlyát.
- Elton John: Viszonylag felnőtt fejjel ismerkedett meg a kokainnal, annál nagyobb megnyugvást hozott neki ideig-óráig a szorongásoktól mentesítő, de hosszú távon mérgező szer.
- Jamie Lee Curtis: Plasztikai műtéte után kapott rá fájdalmai enyhítésére és lelki problémái csillapítására a különböző szerekre, amik mellé az alkoholt sem vetette meg. Szerencsére immáron több mint 20 éve tiszta.
A lista korántsem teljes: Robin Williams, Whitney Houston és lánya, Bobbi Kristina Brown, Amy Winehouse, Elvis Presley, Kurt Cobain nem tudtak egyáltalán felülkerekedni a káros hatásokon és kiszabadulni a rabságból, már csak a túlvilágon. Diego Armando Maradona, Naomi Campbell és Macaulay Culkin sikeresebbek voltak a harcban, és talpra tudtak állni, de szintén megjárták a poklokat.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés