A németországi Reutlingenben található ugyanis ez a bizonyos leg, amelynek – bár kevesen tudják – egy tragédiához van köze. A legkeskenyebb pontján mindössze 31 centiméter széles Spreuerhofstraßét 1726-ban, a városban majdhogynem mindent elpusztító tűzvész után hozták létre.
Így született meg a világ legkeskenyebb utcája
A szerencsétlenséget feltehetően a Szent Miklós-templom közvetlen szomszédságában álló, Friedrich Dürr cipész házában lévő égő gyertya okozta, amely a legenda szerint a szobalány és kedvese találkozása alkalmával zuhant a padlóra, és az itt található repedéseken át lobbantotta lángra a deszkák alá ágyazott szalmát. Az utca nevét adó Spreuerhof egyébként eredetileg a Reutlinger Kórház gabonatárolója volt.
A különös, legszélesebb pontján is 50 centiméteres látványosság azért készült el, mert a városnak szüksége volt egy kis átjáróra, amely két épület között is biztosítja az átjutást.
Nem a németországi az egyetlen ilyen utca
Bár a világ rekordjainak gyűjteménye valóban bizonyíték arra, hogy a Spreuerhofstraße a legkeskenyebb a földkerekségen, korántsem jelenti azt, hogy az egyetlen ilyen látványosság volna. Jó pár figyelemre méltó, pontosabban éppen hogy a mérete miatt szinte láthatatlan utcácska található ugyanis szerte a világon. Ilyen a legszűkebb pontján mindössze 64 centiméter széles, exeteri Parliament Street az Egyesült Királyságban is, amelyet eredetileg Small Lane-nek neveztek.
A 14. századi utca hossza egyébként félszáz méter.
Aztán ott a kanadai Victoriában található Fan Tan Alley, amely ugyancsak az ország legkeskenyebb utcája címének nyertese. Ez eredetileg a 19. században épült a kínai negyed részeként, és mindössze 0,9 méter széles. Amíg e keskeny utca korábban illegális szerencsejáték- és ópiumbarlangoknak adott otthont, addig
ma különféle üzleteknek és turisztikai látványosságoknak.
Prágában közlekedési lámpát is bevetettek
És ami azt illeti, jó, ha az is összehúzza magát, aki a horvátországi Krk szigeten található Vrbnik Klančić utcába látogat, legszűkebb része ugyanis alig több mint 40 centiméter széles.
A prágai Vinárna Čertovkában is egyszerre csak egy ember tudja átszuszakolni magát, de kizárólag akkor, ha nincs tele a hasa. A város legrégebbi történelmi negyedében, a Malá Stranában található szűk utca külön érdekessége, hogy a forgalmát közlekedési lámpa irányítja:
egy gombnyomással figyelmezteti az átkelni kívánó járókelő a sikátor másik végén várakozókat.
Ha már ennyi szó esett a világ legkeskenyebbjeiről, akkor bizony illik említést tennünk a legnagyobbról is. Tőlünk ugyan nagyon messze, egész pontosan Texas államban található a bolygónk legszélesebb útjaként számon tartott Katy Freeway, amelynek legszélesebb pontján 26 sávon közlekedhetnek az autók.
Ha szeretnéd azt is megtudni, hogy melyik a világ leghosszabb és egyben legveszélyesebb útja, olvasd el az erről szóló cikkünket!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés