Megérkezett a legfrissebb hosszú távú előrejelzés: ezt a nyarat nagyon meg fogjuk emlegetni

Szénási Pál
GettyImages-1455548485
Olvasási idő kb. 4 perc

Átalakulhatnak a a hétköznapjaink a közelgő hőség miatt, Európa országai már készülnek a következő hónapok extrém időjárására.

Franciaországban a sportolók egészségéért aggódnak az olimpiai játékok szervezői, Spanyolországban pedig a hőhullámok pontosabb előrejelzését segítő térkép készül, írja az Euronews.

Jön a hőség, hozzá kell szokni az extrém időjáráshoz

Nem csoda, hogy kontinensünk városai az extrém hőségre készülnek, hiszen épp tizenegy rekordhőmérsékletű hónapot éltünk meg egymás után. Az Atlanti-óceán északi részén a tenger felszínének hőmérséklete 40 éve nem látott csúcsra emelkedett, ez a felmelegedés pedig az élővilágra drasztikus hatással lesz.

Fel kell készülni a tartós időjárás-változásra, az egyre extrémebb hőségre
Fel kell készülni a tartós időjárás-változásra, az egyre extrémebb hőségreNikada / Getty Images Hungary

Azt, hogy pontosan mi vár ránk idén nyáron, nagyon nehéz megjósolni. Ez a rendkívül változékony időjárásnak köszönhető, amelyre számtalan befolyásoló tényező hat, a szakembereknek pedig e tényezők mellett kell tendenciákat keresniük. A legvalószínűbb forgatókönyv, hogy júniusban, júliusban, augusztusban megint átlag feletti hőmérséklettel kell számolnunk.

A változékony időjárás ellenére a szakemberek Nyugat-Európában júniusban átlagos csapadékmennyiséggel, Dél-Európában júliusban viszont átlagon felüli csapadékkal számolnak, keleten viszont szárazabb körülményekkel.

A változás nem mindenhol olyan, mint Európában

Európa gyorsabban melegszik, mint a globális átlag, és – mint írják – az éghajlatváltozás átalakíthatja a hétköznapjainkat is. A lapnak nyilatkozó szakember szerint a rendelkezésre álló adatok alapján a Föld felmelegedésének nagy része az elmúlt 40 évben ment végbe, ebből is az elmúlt 10 év volt a legforróbb.

A Meteorológiai Világszervezet (WMO) és az EU Kopernikusz (C3S) klímaügynöksége friss adatai szerint Európa 1991 óta a globális átlag kétszeresével melegszik.

A kontinens 30 legsúlyosabb hőhullámából öt az elmúlt három évben történt.

Két módszerrel vizsgálták a közelgő hónapokat

Mint arról korábban a Dívány is írt, az időjárás-előrejelzéseket Európában két modell szerint vizsgálták. Az egyik az ECMWF, amely hosszú távon statisztikailag jobb, vagyis sokkal megbízhatóbb. Ennek mérései alapján az idei június-július-augusztus a jelek szerint a megszokottnál magasabb hőmérsékleteket mutat Európa nagy részén, de a legerősebb anomáliák és a legtöbb kánikulai tendencia a kontinens középső és déli része felett látható. Bár a másik előrejelző rendszer, az egyesült királyságbeli UKMO több azonosságot is mutat az előző modellel, azért bizonyos különbségek is megfigyelhetők. E szerint például Európa felett az alacsony nyomású zónák két régióra oszlanak: noha a nyugati régiókban is meleg lesz, a fő kánikulai tendencia kelet és észak felé látható. A csapadék-előrejelzés Európa távoli nyugati és déli részein normál vagy szárazabb időjárást mutat, a távolabbi északi területeken több csapadék várható, ugyanakkor a középső részeken is megnövekedett csapadékpotenciál látható.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek