Az írónő How to Murder Your Husband címmel, ami magyarul annyit jelent, hogy Hogyan öld meg a férjed, írt egy esszét. A baj csak az, hogy, amit leírt, az esküdtszék szerint meg is valósította, így életfogytig tartó börtönbüntetésre ítélték. Mennyire erősek a papírra (gépbe) vetett szavak? – tesszük fel a kérdés egy-egy könyv vagy film kapcsán. Nancy esetében izgalmasan keveredik a kettő.
Egy hét évvel korábbi műve buktatta le?
Egy oregoni bíró életfogytiglani börtönbüntetésre ítélte Nancy Crampton-Brophyt. A 71 éves írónő 2018-ban lelőtte a párját, majd felvette a másfél millió dolláros (több mint félmilliárd forint) életbiztosítási díjat. Sima ügynek tűnik, és szinte így is volt, mert a gyanú azonnal az akkor 68 éves nőre terelődött. Egy egyszerű „hétköznapi” gyilkosság volt, de a média rögtön elkezdett érdeklődni az eset iránt, mivel a többnyire romantikus témákban mozgó írónő 2011-ben írt egy esszét Hogyan öld meg a férjed címmel.
Néhai férje, Daniel Brophy népszerű, jól kereső séf volt. Emellett tanított is, diákjai imádták az óráit.
Egy portlandi gasztronómiai iskola tantermében halt meg, holttestét reggel, az órára érkező diákok találták meg. Két lövést kapott, az egyik golyó a hátán hatolt be, a másik közvetlen közelről a mellkasán, amikor már a földön feküdt.
A gyilkos fegyver soha nem került elő
Bár minden bűnjel a nőre mutatott, a nyomozók mégis vártak három hónapot az asszony letartóztatásával. A bíróságon bemutatott térfigyelő felvételeken látták Nancyt a bűncselekmény idején az oktatási intézet felé vezető úton, oda- és visszafelé is haladni, de a gyilkos fegyvert a rendőrség soha nem találta meg. Noha az is kiderült, hogy vásárolt egy ugyanolyan gyártmányú és típusú fegyvert, mint amivel a férjét lelőtték.
Az írónő saját védelme érdekében azt mondta, hogy semmire nem emlékszik arról a reggelről, amikor a férje meghalt.
Nancy és a nála négy évvel fiatalabb Daniel szerelme barátságból indult. Sokáig nem is történt közöttük semmi, a férfi ugyanis még nős volt. A házasság viszont kezdett megromlani, 1994-ben pedig véget is ért. Az írónő és a séf 1999-ben házasodott össze. A nő állítása szerint a férfi intelligenciájába szeretett bele, de az is lenyűgözte, amit a konyhában tudott létrehozni.
Ő tette, vagy bérgyilkos?
A Hogyan öld meg a férjed című írásában felsorolt számos módot a lehetséges elkövetésére: a fegyverektől kezdve a késekig, egészen a mérgezésig, sőt a bérgyilkos lehetőségét sem vetette el. Sőt, azt is írta: „Könnyebb valaki halálát kívánni, mint megölni az illetőt.”A bíró az ominózus esszét nem fogadta el bizonyítékként a tárgyaláson, mert azt évekkel korábban egy írói szeminárium részeként írta meg az asszony. Az ügyészeknek viszont nem volt szükségük a szövegre, sikeresen érveltek azzal, hogy Nancynek minden indítéka megvolt a gyilkosságra, mivel a házaspár anyagilag nehéz időket élt, és a férj távozásával tetemes vagyon ütötte az írónő markát.
„Rossz feleség voltál”
Az ítélethirdetés előtt a néhai séf barátai és családtagjai nyilatkozatot tettek, és ők is mindent Nancyre hárítottak.
„Úgy döntöttél, hogy hazudsz, lopsz, csalsz, és végül megölöd azt az embert, aki a legnagyobb rajongód volt. Rossz feleség voltál” – jelentette ki az elhunyt fia, aki egy korábbi házasságból született.
A 12 tagú esküdtszék majd két napon át tanácskozott, végül bűnösnek találta a nőt a gyilkosság vádjában. A kiszabott büntetés: életfogytiglan, 25 év után feltételesen szabadlábbal, de Nancy ügyvédjei már jelezték: fellebbezni fognak.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés