Megkeserítették a turisták a gésák mindennapjait, nagy büntetést kaptak

Cserháti Szilvia
GettyImages-543457232
Olvasási idő kb. 4 perc

Japánt elárasztják a külföldi turisták, olyannyira, hogy több nemzetközi látogatót fogad, mint valaha a történelme során. A kíváncsiskodók azonban egyre jobban megnehezítik a helyiek életét, különösen a képzett szórakoztató művészekét, a gésákét.

Kiotó elegáns, történelmi negyedében, Gion kerületében gésák és maikók (16-17 évesek gyakornok gésák) élnek és dolgoznak, azaz élnék mindennapi életüket. A fiatal nőkre a díszes ruházatuk miatt a külföldi turisták azonban turisztikai attrakcióként tekintenek, és folyamatosan fényképezik őket, amint munkába járnak a kövezett utcákon. 

A turisták túlléptek minden határt

Egyes turisták odáig merészkedtek, hogy agresszíven üldözték ezeket a nőket, hogy tökéletes fényképet készítsenek róluk, illetve a gésák és a maikók egyre jobban fenyegetve érezték magukat az erőszakos viselkedésük miatt.

Olyan is előfordult, hogy csak úgy bementek kíváncsiskodni a lakásukba.

A turisták nagyon megnehezítették a gésák mindennapi életét
A turisták nagyon megnehezítették a gésák mindennapi életétFilippoBacci / Getty Images Hungary

Miután az egyik gésa ruházatának egy részét el-, hajdíszét pedig kitépték, egy másiknak pedig cigarettacsikket szúrtak a gallérjába, 2019 októberében fotózási tilalmat vezettek be. Öt évvel azután, hogy ezt megtették, most a helyi tanács bejelentette, hogy további szigorításokat vezet be azáltal, hogy bizonyos utakról teljesen kitiltja a turistákat.

A türelmekről és alázatukról ismert gésáknál is van egy határ

A döntést nem könnyen hozták meg, mert a helyiek kezdetben igyekeztek kedvesen figyelmen kívül hagyni azt a tényt, hogy a látogatók évek óta lényegében magántulajdonokat sértenek meg, de a turisták számának növekedésével egyre nehezebbé vált a vállalkozások, a lakosság, illetve a turisták harmonikus együttélése. Ezért kellett újabb lépéseket eszközölniük.

Áprilisban a helyi tanács bejelentette, hogy korlátozást vezet be a terület egyik leghíresebb magánútján, a Kosode Kojin.

Május végén el is el is helyezték a behajtani tilos táblát az utca bejáratánál angolul, japánul és kínaiul jelezve, hogy tilos a belépés a magánútra, melynek megsértése 10 ezer jenes, vagyis körülbelül 24 ezer forintnyi pénzbírságot vonhat maga után. Gion kerületi tanácsának igazgatója, Isoichi Ota szerint

ez csak az első volt a számos tábla közül, amelyeket a környék magánútjaira terveznek felállítani, hogy ezzel is megóvják a helyiek életét.

Sikerült-e megfékezni turistákat?

Nem sokkal azután, hogy kikerült az első ilyen tábla, a japán média gyorsan bevette a helyszínt, hogy megfigyelje, hogyan reagálnak a turisták: megszegik-e a szabályokat, és belépnek, vagy tiszteletben tartják a kérést, és továbbállnak.

Nos, a turisták szinte meglepték a helyi médiát azzal, hogy betartották a szabályokat.

A jelentés szerint senkit nem láttak az útra belépni, és amikor a turistákkal beszélgettek erről, ők megértően álltak a témához. Megnyugtató, hogy tiszteletben tartják a helyiek magánélet iránti vágyát, így a tábla máris bevált. Minél több helyi lakos látja azt, hogy a turisták betartják a szabályokat, annál nagyobb az esély arra, hogy az útkorlátozások sem terjednek tovább, így mindenki számára jobb lesz az élet Gionban.

Már nem engedik be a turistákat mindenhova, így kiürült néhány utca is
Már nem engedik be a turistákat mindenhova, így kiürült néhány utca isbee32 / Getty Images Hungary

Könnyű beleszeretni Japán szépségébe, különösen egy olyan sok történelemmel rendelkező helyen, mint kiotói Gion, mely szűk sikátorai és festői teaházai miatt különösen népszerű a látogatók körében. Bár a helyiek készek arra, hogy osztozzanak a területeken a turistákkal a mindennapi életükben, de eljött az a pont, amikor lépniük kellett, és ezt meg is tették, egyelőre úgy tűnik, sikeresen. 

Japánnak egyébként nem ez az első intézkedése, mely a turisták nevelését célozza meg.

2017-ben egy angol nyelvű kalauzt is megjelentettek arról, hogyan viselkedjenek a szigetország látogatói. A kiadványban felsoroltak olyan tiltott tevékenységeket, mint például az ittasan biciklizés vagy a közterületen történő dohányzás.

Ha tudni szeretnéd, hogy a japánok szerint mi a hosszú élethez szükséges 7 dolog, akkor olvasd el az erről szóló cikkünket!

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek