A hajó olyan mélyen őrződött meg, hogy a katasztrófa pillanatától kezdve mintha megállt volna körülötte az idő: sem a hajótestet, sem a környezetét emberi kéz (búvárok, halászok stb.) nem érintette, ahogy hullámok és áramlatok sem, amelyek a sekélyebb vizekben veszteglő hajóroncsokat amortizálják.
– közölte Jacob Sharvit, az Izraeli Régiségügyi Hatóság tengeri osztályának vezetője.
Így bukkantak a szenzációs leletre
A rakományt az Izrael melletti tengeri mezőket üzemeltető Energean földgáztársaság által végzett szokásos felmérés során találták meg. A vállalat a földgáz mélytengeri felfedezése és kinyerése érdekében egy fejlett merülőrobot segítségével kutatja a tenger fenekét.
„Körülbelül egy éve, egy felmérés során az a szokatlan látvány tárult elénk, hogy egy nagy halom kancsó hever a tengerfenéken. Folyamatosan tartjuk a kapcsolatot az Izraeli Régiségügyi Hatósággal, és amikor elküldtük nekik a képeket, az szenzációs felfedezésnek bizonyult, ami messze túlment azon, amit el tudtunk képzelni” – mondta Dr. Karnit Bahartan, a cég környezetvédelmi stábjának vezetője.
A leleteket késő bronzkori, kánaáni időszakból származó (i. e. 1750–1550 ) tárolóedényekként azonosították.
E felfedezés óriási jelentőségének fényében az Energean egy csapatot állított fel, hogy az Izraeli Régiségügyi Hatóság szakértőivel együttműködve alaposan megvizsgálják a roncsot. A vállalat „Energean Star” nevű hajóját is bevetették, amely kiválóan felszerelt a mélytengeri munkák elvégzésére.
„A robot felmérése és a helyszín feltérképezése egyértelművé tette, hogy ez egy kb. 12-14 méter hosszú, kereskedelmi hajó, mely több száz edényt szállított, amelyek közül csak néhány látható az óceán feneke felett. A fenék még egy edénysort rejt, és úgy tűnik, hogy a hajó fagerendáit is elnyelte az iszap” – fejtette ki Sharvit.
Ezt lehet tudni a hajó rakományáról
A kétnapos tengeri munka során az Energean csapata két edényt emelt ki, mindegyiket a hajó más-más végéből, hogy minimálisra csökkentse a hajó és a rakomány sérülését.
Azt nem tudják, pontosan mit tartalmaztak az üvegek, mert tartalmukat tengeri élőlények fogyaszthatták el, és csak üledék van bennük, de sejtéseik vannak.
A rakományban azonosított edényeket úgy tervezték meg, mint a leghatékonyabb eszközt a viszonylag olcsó tömegtermékek, például olaj, bor és egyéb mezőgazdasági termékek, gyümölcsök szállítására.
Ilyen nagy mennyiségű amfora egyetlen hajó fedélzetén a származási országuk és a Földközi-tenger partján elterülő ősi, közel-keleti vidékek közötti jelentős kereskedelmi kapcsolatok bizonyítéka” – tette hozzá Sharvit.
A mostani felfedezés azért is szenzációs, mert csak két másik, rakománnyal teli hajóroncs ismert a késő bronzkorból a Földközi-tengeren – a törökországi Gelidonya-fokról származó lelet és az Uluburun nevű hajó; mindkettőt a török partoknál találták meg. Mindazonáltal mindkét hajóroncsot viszonylag közel találták meg a partokhoz, így normál búvárfelszereléssel is megközelíthetők voltak.
Jobb hajósok voltak, mint feltételezték róluk
E két lelet alapján eddig az volt az álláspont, hogy a kereskedelem akkoriban biztonságosan zajlott, a tengerészek kikötőről kikötőre haladtak a hajókkal, és közben a partvonalat szemlélték. Ennek a hajónak a felfedezése azonban teljesen megváltoztatja az ősi tengerészek képességeiről alkotott képet: ez az első roncs, amelyet ilyen nagy távolságban találtak meg úgy, hogy onnan semerre nem láthattak szárazföldet.
Ez a lelet tehát feltárta az ókori tengerészek navigációs képességeit is, akik anélkül is át tudtak kelni a Földközi-tengeren, hogy bármelyik part látótávolságban lett volna.
Valószínűleg az égitestek, a Nap és a csillagok helyzetének megfigyelésével és szögeinek meghatározásával navigáltak.
Mi lesz a sorsa az elsüllyedt hajónak?
A cél az, hogy nagyközönség is láthassa egyszer ezt az egyedülálló leletet, és annak részleteit, ezért azt tervezik, hogy majd kiállítják a tengerfenékről felhozott hajót és rakományát.
Ha érdekelnek a felfedezések, egy Zamárdiban megtalált ezerötszáz évvel ezelőtti sírról is olvashatsz, ami most az egész világ tudományos életét lázban tartja, mivel a tudósok nem találják a magyarázatot a tartalmára.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés