Elvesztette a választást, pár héttel később elmegyógyintézetben hunyt el az amerikai elnökjelölt

elnok-jelolt-2164243048 (1)
Olvasási idő kb. 7 perc

Ma már kevesen ismerik Horace Greeley-t, akit 1972-ben a demokraták és a republikánusok is támogattak a regnáló elnök, Ulysses S. Grant ellenében. A New York Tribune híres alapító-szerkesztőjének nem sikerült megnyernie a választást, sőt, a jelölt egész élete összeomlott.

A 19. század közepén nem nagyon lehetett olyan embert találni New Yorkban, de valószínűleg igaz volt ez az Egyesült Államok nagy részére is, aki ne hallott volna Horace Greeley-ről. A város és Amerika egyik legnagyobb és legelismertebb napilapjának, a New York Tribune-nek a szerkesztője elkötelezett támogatója és élharcosa volt az afroamerikaiak, a munkások és a nők jogainak, hangos ellenzője a rabszolgaságnak és a halálbüntetésnek – egy szóval megkerülhetetlen alakja a kor politikai és közéletének. Amikor a republikánusok támogatásával bejelentette, hogy indul a korrupciós botrányairól hírhedt Ulysses S.Grant ellen, sokan rá fogadtak volna. Különösen, miután a demokraták is beálltak mögé.

Valami azonban félresikerült: nemcsak a választást nem sikerült megnyernie, de – felesége halála után – a voksolás után rövidesen magánszanatóriumba került, és pár héttel később elhunyt. Máig nem sikerült teljesen felderíteni, mi is történt vele pontosan. 

Megújította az újságírást és a napilapokat

Horace Greeley 1811-ben született egy vidéki kisvárosban, és 20 éves korában érkezett meg New Yorkba. Már fiatal korában megismerkedett a sajtóval – egy vermonti nyomdász tanonca volt. A félelmetes iramban növekvő nagyvárosban ekkoriban összesen 64 újság működött, amelyek közül 13 napilap volt. A napi sajtót a drága (6 centbe kerülő) és hatalmas, szinte lepedő méretű lapok uralták – kihajtva másfél méter szélesek is voltak.

Benjamin Day 1833-ban rukkolt ki akkor forradalminak számító ötletével: új lapja, a New York Sun mindössze 20x26 centiméteres volt, és egy penny-ért (1 cent) kínálták az utcasarkokon a rikkancsok. A tartalom is újszerű volt:

„mi, újságírók mások szerencsétlenségéből élünk”

– vallotta Day, és ennek megfelelően tűzesetekről, bűntényekről, balesetekről írt részletes és gyakran véres beszámolókkal töltötték meg az újság hasábjait. Ha elefántok szöktek meg egy cirkuszból vagy egy asszonyt eltiportak a megvadult disznók, a New York Sun biztosan tudósított róla. Day lapjának nagy vetélytársa a James Gordon Bennett által indított New York Herald lett, amely hasonló módszerekkel operált és hasonló témákról hasonló stílusban írt.

Greeley másfajta újságot képzelt el: tanítani és nevelni is akart
Greeley másfajta újságot képzelt el: tanítani és nevelni is akartDea / Biblioteca Ambrosiana / Getty Images Hungary

Ezzel ment szembe Horace Greeley, aki egészen más elveket képviselt 1841-ben indított lapjában, a New York Tribune-ben. Greeley informálni, tanítani és nevelni akart. Ahogy ő fogalmazott:

„az újságírás nemcsak a hírek, hanem az eszmék, az irodalom, a kritika és a reformok hordozója is”.

Noha Bennett – és sokan mások – indulásakor neveséges elképzelésnek tartották a Tribune-t, az idő Greeley-t igazolta: a polgárháború kitörése előtt lapját több mint 250 ezren vásárolták nap mint nap, és messze ő volt a legismertebb és legbefolyásosabb lapszerkesztő az országban.

Greeley (balra) nemcsak a republikánusok, de a demokraták elnökjelöltje is lett Grant (jobbra) ellenében
Greeley (balra) nemcsak a republikánusok, de a demokraták elnökjelöltje is lett Grant (jobbra) ellenébenGetty Images Hungary

A republikánusok jelöltje volt, de mindkét párt támogatta

Nem csoda ezek után, hogy hamar felmerült a neve, amikor a Grant első elnökségének végét beárnyékoló korrupciós botrányok miatt a republikánusok elpártoltak a regnáló elnöktől, és ellenjelöltet akartak indítani. Amikor a demokraták – miután nem tudtak dűlőre jutni saját jelöltjük személyével kapcsolatban – is beálltak mögé, sokan biztosra vették, hogy Greeley lesz az Egyesült Államok 19. elnöke. A kampány során azonban minden félrecsúszott.

Thomas Nast rajzai: balra Greeley, ahogy szövetséget köt a demokratákkal (az ördöggel), jobbra, ahogy tiszteletét teszi Abraham Lincoln sírjánál, miközben kezet fog annak gyilkosával, John Wilkes Booth szellemével
Thomas Nast rajzai: balra Greeley, ahogy szövetséget köt a demokratákkal (az ördöggel), jobbra, ahogy tiszteletét teszi Abraham Lincoln sírjánál, miközben kezet fog annak gyilkosával, John Wilkes Booth szellemévelGetty Images Hungary

Grantet nagyban segítette polgárháborús hírneve, mint az északiak hőse, az unionista sereg vezére, aki legyőzte Robert E. Lee csapatait. A választási vereségben az is nagy szerepet játszhatott, hogy Greeley rengeteg nagy közérdeklődésre számot tartó ügyben (rabszolgaság, afroamerikaiak jogai, halálbüntetés stb.) hallatta a hangját, ami miatt nemcsak támogatókat, de ellenfeleket, ellenségeket is bőven szerzett.

„Grant később azt mondta, hogy megválasztását Sheridan szuronyainak és Thomas Nast rajzainak köszönheti”

– mondta Gray Williams New York-i várostörténész. És valóban: Thomas Nast, egy politikai karikaturista, aki Grantet támogatta, 1872 januárjától több mint 80, nem épp hízelgő rajzot készített Greeley-ről. Ezek leggyakrabban a demokratákkal való szövetsége miatt ítélték el a két párt közös jelöltjét.

Persze a másik oldalon is születtek karikatúrák: Grant korrupciója áll szemben Greeley idealisztikus ábrázolásával
Persze a másik oldalon is születtek karikatúrák: Grant korrupciója áll szemben Greeley idealisztikus ábrázolásávalwikimedia commons

Közben Greeley mindent beleadott a kampányba: Robert C. Williams történész szerint csak szeptemberben közel 200 beszédet mondott New Jersey-ben, Pennsylvaniában, Ohióban, Kentuckyban és Indianában. Ám nem sokkal a választás előtt személyes tragédia is sújtotta: hosszas betegség után október 30-án elhunyt felesége, Mary – korabeli beszámolók szerint Greeley-t szörnyen megviselte. Október elején-közepén fel is hagyott a kampányolással, hogy feleségével lehessen. Mindez éreztette a hatását, és nem sokkal a november 5-i voksolás előtt Greeley nem volt túl bizakodó: egy barát beszámolója szerint, aki közvetlenül a választás előtt meglátogatta, a szerkesztő irodájában mindenfelé Nast karikatúrái hevertek.

„Meg fognak verni a kampányban, és egy életre tönkretesznek”

– mondta, majd hozzátette: „olyan szörnyen támadtak, hogy szinte nem is tudom, hogy az elnöki székért vagy a fegyházért küzdök.” A választás napján Greeley félelmei beigazolódtak: Grantre 11,8 százalékkal többen szavaztak, mint rá. A szerkesztőből lett politikus teljesen összetört.

Elnökjelölti kampány a 19. században – Greeley választási plakátja
Elnökjelölti kampány a 19. században – Greeley választási plakátjawikimedia commons

Az utolsó hetek

A vereség után Greeley visszatért a New York Tribune-höz, bár ez láthatóan roppant nehezére esett. „Szánalmas volt látni, ahogy napról napra fáradtan bevonszolta magát az irodájába, és igyekezett újra felvenni elfoglalt életének fonalát” – mondta róla kora egyik történetírója. Vagyona is elapadt, mire minden adósságát kifizette, nem sok maradt belőle. Néhány cikket sikerült írnia még, ám november 12-én feladta a munkát, és magán-elmegyógyintézetbe vonult.

Ezrek mentek el Greeley temetésére – köztük volt Ulysses S. Grant is
Ezrek mentek el Greeley temetésére – köztük volt Ulysses S. Grant iswikimedia commons

Történészek szerint túlságosan kizsigerelte magát a kampány alatt, emberfeletti munkát végezve, amihez hozzáadódott a felesége halála fölött érzett gyász. Mindezt már nem bírta: állapota a szanatóriumban sem javult, és a hónap végén, november 29-én ágyában fekve érte a halál. Előtte még egy utolsó csapás érte: megtudta, hogy túlságosan sok Tribune-részvényt adott el az utóbbi években, és Whitelaw Reid megszerezte a lap irányítását.

„Te rohadék, elloptad az újságomat”

mondta neki a halálos ágyán – valószínűleg ezek voltak az utolsó szavai. Reid, amikor később megkérdezték, hogy mit mondott neki Greeley, így idézte föl: „Tudom, hogy a megváltó él.”

Olvasd el, kinek tartott fönn külön telefonvonalat az Egyesült Államok egy másik elnöke, Franklin Roosevelt.

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek