2000 börtönőrt bocsátanak el: veszélybe sodorhatja a büntetés-végrehajtást New Yorkban

börtön őr sztrájk
Olvasási idő kb. 3 perc

New York államban a 22 napja tartó börtönőrsztrájk miatt több mint 2000 dolgozót bocsátottak el, ami súlyos munkaerőhiányt és biztonsági kockázatokat eredményezett a büntetés-végrehajtási intézetekben.

New York állam büntetés-végrehajtási rendszerében jelentős válsághelyzet alakult ki, miután a börtönőrök egy része 22 napja tartó, engedély nélküli sztrájkba kezdett. A munkabeszüntetés február 17-én indult, főként a munkakörülményekkel kapcsolatos elégedetlenség miatt – adta hírül az NBC.

Így helyettesítették a börtönőröket

A sztrájk következtében a New York-i büntetés-végrehajtási intézetekben súlyos munkaerőhiány lépett fel, ami már veszélyeztette a börtönök biztonságos működését. A helyzet kezelésére Kathy Hochul kormányzó az állami Nemzeti Gárda bevetését rendelte el, és tárgyalásokat kezdeményezett a szakszervezetekkel.

Őrök híján a Nemzeti Gárda működteti a börtönöket
Őrök híján a Nemzeti Gárda működteti a börtönöketmathess / Getty Images Hungary

Annak ellenére, hogy a kormányzat és a szakszervezetek között megállapodás született a sztrájk befejezéséről, a visszatérési arány nem érte el a szükséges 85%-ot. Azokat, akik nem voltak hajlandóak most újra felvenni a munkát, azonnali hatállyal elbocsátották, ezzel mintegy kétezer börtönőr állását szüntetve meg. A sztrájk és az elbocsátások komoly aggodalmat keltenek a büntetés-végrehajtási rendszer jövőjét illetően. A munkaerőhiány miatt a börtönök működése veszélybe került, és a fogvatartottak biztonsága is kérdésessé vált.

A kormányzat jelenleg intenzív toborzási kampányt folytat az elbocsátott dolgozók pótlására, miközben a Nemzeti Gárda továbbra is részt vesz a börtönök működtetésében. A szakszervezetek viszont jogi lépéseket terveznek az elbocsátások miatt, és továbbra is hangsúlyozzák a börtönökben uralkodó munkakörülmények javításának szükségességét. A helyzet megoldása érdekében elengedhetetlen a konstruktív párbeszéd folytatása a kormányzattal.

Magyarországon a legutóbbi adatok szerint 2021-ben a büntetés-végrehajtási rendszerben 9402 fő dolgozott, ami csak az előírt létszám 88,52%-át tette ki, vagyis 1267 fős munkaerőhiányt jelentett – mutatott rá az MFor. A fogvatartottak száma 2023-ban meghaladta a 19 ezret, ami a rendszerváltás óta a legmagasabb adat, így egy őrre átlagosan több mint 5 elítélt jut. A munkaerőhiány miatt a börtönőrök túlterheltek, ami a biztonságos munkavégzést is veszélyeztetheti.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek