Az Egyesült Királyság parlamenti épületének ikonikus óratornya vitathatatlanul London egyik leghíresebb nevezetessége. A Big Benhez azonban számos olyan érdekesség fűződik, ami a turisták előtt sokszor rejtve marad. Mi most ezek közül a kevésbé ismert tények közül mutatunk be néhányat.
Ez az igazi Big Ben
A köznyelv általában a brit parlament épületét és az Erzsébet-tornyot nevezi Big Bennek, amely annak, aki Londonban jár, a kihagyhatatlan látnivalóik közé tartozik. Sokan azonban nem tudják, hogy a Big Ben valójában az óratoronyban található hatalmas harang elnevezése, amely több mint 13 tonnát nyom.
De nem véletlen, hogy a Big Bennek "átkeresztelt" toronyóra nagy népszerűségnek örvend, hiszen nemcsak nappal, hanem éjszakai is igazi turistacsalogató látványosságnak számít. Sötétedés után ugyanis az óra mind a négy, hét méter átmérőjű számlapja díszkivilágítást kap.
A Big Ben elnevezés csupán egy becenév
A Big Ben elnevezés tulajdonképpen egy becenév, amit több mint 150 éve használnak, és eredetileg csak a torony belsejében lévő hatalmas harangot hívták így. A név valószínűleg az épület építésvezetőjének, Benjamin Hallnak emlékét őrzi, aki a toronyba emeltette a hatalmas harangot.
Később a becenév vonatkozott már az egész óratoronyra, annak ellenére, hogy más hivatalos nevei is voltak.
A tornyot eredetileg Óratoronynak nevezték el, majd 2012-ben a királynő gyémántjubileumának emlékére Erzsébet-toronyra keresztelték át, bár a köznyelvben továbbra is Big Benként hivatkozunk rá.
A valódi Big Ben meg sem mozdul
Az Óratoronyként emlegetett épületet a viktoriánus korban Szent István-toronynak is hívták, egészen addig, amíg a királynő tiszteletére átnevezték Erzsébet-toronynak. Valójában ebben a toronyban a harang nem is mozog, mivel le van rögzítve, így kalapáccsal ütik.
A Big Bent időnként elhallgattatják, például akkor, amikor karbantartják vagy javítják, a második világháború alatt pedig teljesen el is sötétítették. De a környezeti tényezők is befolyásolták az óra működését: 1949-ben az óra négy és fél perccel lelassult, amikor egy seregélycsapat ült az egyik percmutatón. 1962 szilveszterén pedig egy heves hóvihar is lelassította az órát, így az újév kereken tíz percet késett.
Néhány penny gondoskodik a pontos időről
Bár az óra a 19. századi viktoriánus korban készült, és már 165 éves, ennek ellenére a Big Ben másodpercre pontosan jár. Az ingaórát hetente háromszor kézzel húzzák fel, ami igen fárasztó munka, hiszen csaknem másfél órát vesz igénybe.
Arról, hogy az pontosan járjon, az ingán lévő maroknyi régi penny gondoskodik. A pennyk darabszámának növelésével vagy csökkentésével változtatható az inga súlypontja, és egyúttal az inga kilengési sebessége. A pennyk között van két ezüstpénz is; az egyiket 2009-ben, a Big Ben 150. évfordulója alkalmából verték, a másikat pedig egy 1977-es jubileumi ezüstérme, amely Erzsébet királynő trónra kerülésének 25. évfordulója alkalmából készült.
A londoni olimpia női tornaversenyeinek szerenkénti döntői után mindenki a grimaszoló ezüstérmes sportolóról beszélt. Ismerd meg McKayla Maroney történetét!