Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) visszavonja az ivóvizekben található perfluor- és polifluor-tartalmú alkil anyagok (PFAS-ok) egészségügyi határértékeivel kapcsolatos tervezett irányelveit, miután két anyaggal kapcsolatban felmerült, hogy korrumpálhatták a szervezet munkatársait - számolt be róla az Index.
Mára az ivóvizekben és az esővízben is kimutathatók a rákkeltő PFAS-ok. A szintetikus fluortartalmú polimerek csoportja mintegy tizenötezer anyagból áll, ezek közül több karcinogén, többek között a prosztata-, here- és veserák kialakulásért felelnek. Használatuk még a teflon 1938-as feltalálását követően terjedt el.
A rákkeltő anyagok koncentrációjával akadt probléma
Mivel hőállóak, vízállóak, és taszítják az olajat, széles körben használják a bútoroktól a kozmetikai termékeken, és az akkumulátorokon át egészen az élelmiszerek csomagolásáig. Több száz vagy ezer év alatt bomlanak le, ezért örökvegyszereknek is nevezik őket.
Alacsony lett a rákkeltő anyag határértéke
Független tudósok csoportja most a The Guardian szerint azt rótta fel az Egészségügyi Világszervezetnek, hogy a PFAS-ra vonatkozó határértékeinek meghatározásakor figyelmen kívül hagyták a hiteles kutatásokat, így azok nem védik teljes mértékben az emberi egészséget.
Attól tartottak, hogy az alacsonyan meghatározott határértéket olyan országok is átveszik majd, amelyek eddig szigorúbbnak bizonyultak a PFAS-tartalommal kapcsolatban.
Az örökvegyszerek határértékének meghatározásával kapcsolatban felmerült korrupciós botrány miatt a WHO feloszlatta a tudósokból álló szakcsoportokat, és újrakezdi a teljes tudományos irodalom értékelését. Az újjáalakított testületekbe kevesebb vegyipari cég által delegált tudós kerül, a helyüket a szabályozó hatóságok munkatársai veszik át.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés