Azt mondták a vérvételen, hogy nehéz megtalálni a vénádat? Ez lehetett az oka

GettyImages-1401899005
Olvasási idő kb. 3 perc

Számos oka lehet annak, hogy egyes emberek vénáit nehezebb megtalálni a vérvétel vagy az infúzió bekötése során.

A legtöbb ember életében számos vérvételen esik át. Ez egy egyszerű, rutinszerű orvosi eljárás, néha mégis megtörténik, hogy a nővérke „nem találja a vénát”, így az elméletileg gyors és gördülékeny beavatkozás kellemetlen, esetekben akár zúzódásokkal járó megpróbáltatássá válik. A magyarázat meglepő lehet.

Ez nehezítheti a véna megtalálását

Szakemberek szerint több oka lehet annak, ha egy betegnek azt mondják, nehéz megtalálni a vénáját. Ezt nemcsak a vérvételi technika, illetve a vénák mérete és mélysége befolyásolhatja, hanem néhány további, kevésbé ismert tényező is.

Nem csak a nővérkén múlhat, ha elsőre nem találja meg a vénádat
Nem csak a nővérkén múlhat, ha elsőre nem találja meg a vénádatWestend61 / Getty Images Hungary

A vérvétel megszokott technikája az, hogy érszorítót helyeznek a felkarra a bicepsz köré, azzal a céllal, hogy kitágítsák az alsó kar vénáit. Amikor aztán az érintett vénák kitágulnak, kiszélesednek, egy injekciós tűt a bőr alá szúrva, fecskendővel veszik le a vért.

Ha azonban az érszorítót túl szorosan vagy túl lazán helyezik el, a vénák rejtve maradhatnak.

Szintén problémás lehet, ha valakinek túl kicsik, esetleg mélyen a bőr alatt vannak a vénái, ami akadályozhatja kitapintásukat – különösen magasabb testtömeg esetén. Másoknál pedig inkább az zavar be, hogy „gördülő” vénáik vannak, amelyek érintésre elmozdulhatnak, így a tű beszúrása során megváltozhat a helyzetük.

A hőmérsékleten is múlhat

A felszíni vénák a test hőmérséklet-szabályozó rendszerének részét képzik, így a vérvétel sikere szempontjából nem elhanyagolható a helyiség hőmérséklete sem. „Ha nagyon melegünk van, minden erünk kitágul, ami segít leadni a hőt. Ha viszont fázunk, testünk hormonokat választ ki, hogy összehúzza a vénákat, így azok nem tudnak kitágulni” – mondja az érsebész.

Befolyásoló tényező lehet még a magas stressz-szint és a szorongás is. Az ilyen mentális hatásokra válaszul a bőrben lévő vénák az „üss vagy fuss reakció” elvét követve összehúzódnak, miközben az izmokat ellátó erek kitágulnak.

Az ideges betegek elsápadnak, mivel az összes véredény összehúzódik a bőrükben. Vénáikat ezért nagyon nehéz kitágítani a vérvételhez.

A vérvétel attól is elnyúlhat, hogy túl stresszes vagy
A vérvétel attól is elnyúlhat, hogy túl stresszes vagyBoy_Anupong / Getty Images Hungary

Végezetül ott van az az eshetőség, hogy a vénák megtalálását a kiszáradás, egy vérmennyiséget befolyásoló állapot (pl. műtéti sokk) vagy egy múltbeli sérülés hátráltatja.

Azoknál a betegeknél, akik már sok vérvizsgálaton estek át, rendszeresen kaptak vénásan gyógyszert, vagy vénaműtétjük volt, előfordulhat, hogy vénáik egyszerűen túl sérülékennyé válnak a vérvételhez.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek