Az egyik leggyakoribb dolog, ami a szájvízzel szemben aggályként felmerül, hogy a jó és a rossz baktériumokat egyaránt elpusztítja, ezáltal negatívan befolyásolhatja a száj egészségét. Sok fogorvos azonban kifejezetten támogatja a szájvíz használatát a napi szájápolási rutin részeként. Most akkor kinek van igaza?
A szájvíz használatának előnyei
Amellett, hogy frissíti a leheletet és hűs, bizsergő érzést hagy a szájban, a szájvíznek fontos szerepe lehet az egészség és a higiénia megőrzésében. „A szájvíz használata határozottan előnyös, hiszen elősegíti a fogak tisztán tartását és megelőzheti a szükségtelen fogproblémák kialakulását” – vélik a szakemberek.
A szájvíz különösen hasznos lehet a száj fertőtlenítésére, ami csökkenti a vírusok és káros baktériumok terjedésének kockázatát.
További előnye, hogy folyékony állaga révén eljuthat a szájban azokba a nehezen elérhető zugokba, résekbe, amelyeket fogkefével vagy fogselyemmel nem feltétlenül lehet megtisztítani. Emellett csökkentheti a lepedék felhalmozódását, illetve hozzájárulhat a fogszuvasodás és a fogínygyulladás megelőzéséhez.
A szájvíz használatának hátrányai
Az egyik potenciális hátrány nem magához a szájvízhez kötődik, hanem sokkal inkább ahhoz a tényezőhöz, hogy átalakíthatja a szájápolási szokásokat. A szakemberek hangsúlyozzák, a szájvíz nem helyettesíti a fogkefét és a fogselymet, ezért azokkal párhuzamosan kell használni – különben többet árt, mint segít.
Érdemes számolnod azzal is, hogy az alkoholalapú szájvizek csökkentik a nyál mennyiségét a szájban, így szájszárazságot okozhatnak. Egyes vényköteles, az ínygyulladás kezelésére szolgáló szájöblítők (mint a klórhexidin-glükonát) pedig elszínezhetik a fogakat.
Kutatások azt is alátámasztották, hogy az antibakteriális szájvizek megváltoztatják a szájban a jó és a rossz baktériumok arányát, ami egészségügyi szempontból problémás lehet.
A vényköteles klórhexidines szájvízről egyenesen az derült ki, hogy jelentősen megváltoztatja a száj mikrobiomját, növeli a savasságot, és hozzájárulhat a fogszuvasodás kialakulásához. Sőt, ez az antibakteriális szájvíz képes eltávolítani azokat a jó baktériumokat, amelyekre szervezetünknek szüksége van a vérnyomásszabályzáshoz,
így fennáll a veszélye, hogy használata nyomán csökken a vérnyomás.
Bár felmerült, hogy a szájvíz szerepet játszhat a szájrák kialakulásában is, ezeket a feltevéseket a kutatók végül nem találták megalapozottnak.
Így válassz helyesen szájvizet
Hogy mennyire érdemes szájvizet használnod, azt a fentiek alapján neked kell eldöntened. Ha arra jutsz, hogy számodra több előnye van, mint hátránya, szakemberek azt javasolják, hogy lehetőség szerint egy fluoridot tartalmazó terméket válassz. Mint ismert, a fluoroid gátolja a szájban a káros baktériumok elszaporodását, és csökkenti a fogszuvasodás esélyét.
A legjobb eredmény érdekében a fluoridos szájvizet lefekvés előtt használd: hatása akkor tud leginkább érvényesülni, amikor alvás közben a nyáláramlás természetesen lecsökken.
Aggódsz a rossz lehelet miatt? Akkor számodra egy antibakteriális tulajdonságokkal rendelkező szájvíz lehet a megfelelő, mivel képes meggátolni a lepedéket alkotó, kellemetlen szájszagot okozó baktériumok elszaporodását.
Ha viszont a fogfehérítés a cél, nem biztos, hogy egy ilyen célra szánt szájvíz a legjobb megoldás. Szakemberek legalábbis azt mondják, hogy kevésbé hatékony más fogfehérítő termékekhez képest.
Inkább fogmosás után használd
Bár vannak, akik fogmosás előtt hajlamosak használni, fluoridos fogkrém esetén a szájvízzel valójában utána érdemes öblögetni. De nem közvetlenül utána, mert így csak lemossa a fogakról a fogkrémből származó fluoridot.
A maximális hatás érdekében a fogmosás után várj legalább 30 percet a szájvíz használatával, és közben ne egyél, igyál semmit.
Ami az öblögetést időtartamát illeti, hacsak a gyártó nem javasol mást, körülbelül 30 másodpercig kell tartania (naponta kétszer). Ha közben lecsúszik belőle néhány korty, az nem nagy tragédia, de nagyobb mennyiségben lenyelve a szájvíz veszélyes lehet, és akár szervleállást is okozhat.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés