A jelentés szerint 2050-re 50 százalékkal nőhet a stroke okozta halálozások száma világszerte, így akár 9,7 millió ember életét (ami nagyjából Magyarország lakosságának felel meg) követelheti évente, ami jelentős terhet róhat az egészségügyre. A kutatók ezért a betegség megelőzésének fontosságára hívták fel a figyelmet.
A stroke kockázata a fiatalok körében is növekszik
A stroke egy tünetegyüttes, amely a hivatalos definíció szerint „az agy egyes részeinek 24 óránál tovább fennálló vérellátási zavara által okozott agyműködési zavar”. Az állapot gyorsan alakul ki, és azonnali sürgősségi ellátást igényel, ezért az ajánlásokban azt tanácsolják,
ha féloldali, az arc eltorzulásával járó zsibbadást észlelsz, átmeneti vagy tartós féloldali gyengeséget, szótalálási nehézséget tapasztalsz, azonnal fordulj orvoshoz, akkor is, ha panaszaid maguktól elmúlnak!
A stroke jelenleg a második vezető halálok világszerte, amely évente millióknak okoz rokkantságot, demenciát és egyéb panaszokat.
Bár gyakori egészségügyi problémának számít, a halálozások egyenlőtlenül oszlanak meg: 86 százalékuk az alacsony és közepes jövedelmű országokban fordul elő, és egyre nagyobb számban érinti az 55 év alattiakat. A jelentés szerint ez a tendencia erősödhet a jövőben.
A kutatók megjegyezték, a stroke kezelhető és megelőzhető. Az olyan életmódbeli változások, mint az egészséges táplálkozás, a rendszeres fizikai aktivitás és a dohányzás abbahagyása, csökkenthetik a betegség kockázatát, csakúgy, mint a kockázati tényezők, például a magas vérnyomás ellenőrzése.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés