Az NHL okozta duzzanat a nyak mellett megjelenhet a hónaljban is. Bárhol is üti fel a fejét ez az alattomos betegség, mindenképpen foglalkozni kell vele.
Nem kell azonnal a legrosszabbra gondolni
A nyakon tapintott elváltozás túlnyomó többsége nem rosszindulatú. A duzzanatot sok minden okozhatja, nem feltétlen csak daganatos megbetegedés lehet. Állhat a betegség hátterében bakteriális vagy vírusos fertőzés is, ami felső légúti fertőzést, fog-, torok- és mandulagyulladást okozhat, ami miatt normális válaszként egy duzzanattal reagál a szervezetünk. A nyaki csomó utalhat pajzsmirigyproblémákra is.
Mindemellett vannak olyan esetek, amikor a nyirokcsomóból kiinduló vagy azokat érintő rosszindulatú daganatok, valamint kötőszövetből, vérerekből, idegekből kiinduló jó- és rosszindulatú daganatok okozzák az elváltozást.
Bármi is álljon a rendellenesség hátterében, mindenképpen orvos segítségét kell kérni, ha csomót tapintunk a nyakunkon vagy a hónaljunkon. Különösen fontos ez akkor, ha az elváltozás semmilyen fájdalommal nem jár, ugyanis ez a tünet utalhat akár a non-Hodgkin-limfómára is.
Ezek a non-Hodgkin-limfóma tünetei
A non-Hodgkin-limfóma (NHL) sokféle kórképet magába foglaló betegségcsoport, mely a nyirokszövet speciális fehérvérsejtjeinek, az úgynevezett B- vagy T-limfocitáknak rosszindulatú daganatos megbetegedése. Ennél a betegségnél azonban a nyirokcsomók megduzzadása általában nem jár fájdalommal, ezért sokan nem is tulajdonítanak neki nagyobb jelentőséget, és nem fordulnak időben szakemberhez, aki diagnosztizálhatná az elváltozás okát.
A betegség beazonosítás érdekében érdemes tudni, hogy a non-Hodgkin-limfóma gyakori tünete a fájdalommentes csomón túl a vérszegénység, a torokfájás, a láz, a nehézlégzés és a hasi problémák.
A tudósok felfedezték, hogy az antioxidánsokban gazdag zöldségek és gyümölcsök mellett vannak egyéb más olyan élelmiszerek, amelyek fogyasztása megakadályozza a rákos megbetegedések kialakulását. Ha kíváncsi vagy arra, minek kellene a tányérodra kerülnie annak érdekében, hogy egészséges legyél, ide kattintva elolvashatod az erről szóló cikkünket is.
Időben kérjünk orvosi segítséget
A betegség kimenetele számos tényezőtől függ. Befolyásolja a beteg életkora, egészségügyi állapota, a limfóma szövettani típusa és klinikai stádiuma. Azonban, mint minden más betegség kapcsán, ebben az esetben is igaz, hogy a korai diagnosztizálás életmentő lehet, ezért tanácsos és érdemes minél előbb orvoshoz fordulni a fentebb említett tünetekkel, már csak azért is, mert az NHL előfordulása növekvő tendenciát mutat.
Százezer lakosra évente 5-10 új megbetegedés jut. Az elváltozás legtöbbször időskorban jelentkezik, és bár mindkét nem veszélyeztetett, a betegség sokkal inkább a férfiakat sújtja. A betegség kapcsán különösen érintettek az AIDS-ben szenvedők, akiknél az egészséges emberekhez képest ezerszer magasabb gyakorisággal jelenik meg az elváltozás, leggyakrabban a központi idegrendszerben.
Ha a vastag- és végbélrák megelőzésével kapcsolatban olvasnál, ajánljuk az alábbi cikkünket.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés