15 évig is tünetmentes lehet a fertőzés, amely a májadat teszi tönkre

GettyImages-1452705081
Olvasási idő kb. 3 perc

Európa-szerte egyre nagyobb problémát jelent egy galandféreg terjesztette fertőzés. A humán alveoláris echinococcosist rágcsálók és ragadozó kutyafélék egyaránt elkaphatják.

A rágcsálókba a környezetbe ürülő peték elfogyasztásával jut be a féreg, májukban rosszindulatú elváltozásokat okozva. A ragadozók ezeket az állatokat fogyasztják el, így fertőződnek meg, az ember pedig akkor kerül képbe, amikor szennyezett, mosatlan, nyers gyümölccsel vagy zöldséggel viszi be szervezetébe a parazitát, írja az Agrárszektor.

Ez a parazita az embert is fertőzheti

Nem egyszerű diagnosztizálni a fertőzést, egyrészt azért, mert öt, de akár 15 éven át is minden tünettől mentesen hordozhatja a gazdaszervezet a galandférget, másrészt pedig azért, mert első tünetei nem feltétlenül adnak okot gyanakvásra.

Általános rossz közérzet mellett hasi fájdalom és testsúlycsökkenés jelezheti a fertőzöttséget.

A máj emberekben is előforduló érintettsége miatt ugyanakkor a kezeletlen betegség életveszélyessé is válhat, a betegen pedig csak az segít, ha eltávolítják e szervének egy részét. Ezt követően akár élethosszig is gyógyszeres kezelésre szorulhat.

A parazitafertőzés szempontjából a Balaton déli partja fokozott kockázatot jelenthet
A parazitafertőzés szempontjából a Balaton déli partja fokozott kockázatot jelenthetGeorgi Fadejev / Getty Images Hungary

Ez a parazita okozta fertőzés korábban inkább a hideg és mérsékelt éghajlatú területeken fordult elő, mára azonban a melegebb, szubmediterrán éghajlattal rendelkező európai térségekben, így Magyarországon is egyre több ilyen megbetegedést jegyeznek fel.

Három kockázatos terület van Magyarországon

Hiába gondolhatnánk, hogy a felmelegedés Magyarországon is érvényesülő hatása miatt kevesebb fertőzött egyedet találhatunk a magyar vadállományban, a tendencia épp ezzel ellentétes. Somogy vármegye róka- és aranysakál-populációjában is egyre magasabb átfertőzöttséget találnak. A kutatások eredménye szerint a vizes élőhelyek fokozzák a fertőzés kockázatát, a csapadék mennyisége csak kis mértékben járul ahhoz hozzá. Hazánkban három területet találtak magasabb kockázatúnak, ezek a következők:

  • a Dráva-sík,
  • a Kaposvártól délre elhelyezkedő Zselic
  • a Balaton déli partja

A MATE Kaposvári Campusán működő One Health Munkacsoport kutatása segítséget nyújthat abban, hogy a valós kockázatok felismerésével hatékonyabban lehessen fellépni a fertőzések terjedésével és a humán egészségügyi kockázat növekedésével szemben. 

Emberekre halálos lehet, az állatok viselkedését újraprogramozza ez a parazitaEmberekre halálos lehet, az állatok viselkedését újraprogramozza ez a parazita

Egyes állatokra és az emberre végzetes lehet ennek a veszélyes parazitának a fertőzése, ám a farkasok számára előnyökkel is járhat.

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek