Régóta mondták, hogy bajt okoz ez az oltás, többé már nem kaphatja senki

GettyImages-1330886213
Olvasási idő kb. 4 perc

Az AstraZeneca koronavírus elleni oltása nem mondhat magáénak túl dicső múltat, alkalmazásának pedig most végleg véget vetettek.

A vállalat hivatalos közlése szerint a megcsappant kereslet indokolja, hogy kivonja a koronavírus ellen fejlesztett vakcináját, írja a 24.hu. A Vaxzevria név alatt megismert vakcinát többé sem nem gyártják, sem nem alkalmazzák.

Az oltásból világszerte 3 milliárd adagot adtak be, saját becslésük szerint 6,5 millió ember köszönheti az életét annak, hogy kifejlesztették a vakcinát.

Az AstraZeneca úgy fogalmazott, sok friss, a koronavírus újabb variánsaira specializált oltóanyag jelent már meg a piacon, így az ő vakcinájukra már nincs szükség.

Végleg véget vetettek az oltás alkalmazásának
Végleg véget vetettek az oltás alkalmazásánakAntonio Masiello / Getty Images Hungary

A bejelentést megelőző napon az Európai Gyógyszerügynökség felfüggesztette az oltás engedélyét. A vakcinát korábban a 18 év fölöttiek számára tették használhatóvá, két adagban alkalmazva. Egyes államokban emlékeztető oltásként is elérhető volt.

Különös egybeesés, hogy alig néhány nappal ezelőtt a gyártó elismerte: Covid-oltása mellékhatásaként egyes esetekben trombózis alakulhat ki.

Ezügyben több per is folyamatban van az AstraZenecával szemben.

Az oltás használatának végéhez a perek is hozzájárulhattak

Amint arról a Dívány is beszámolt, ez a beismerés nem azt jelentette, hogy az AstraZeneca elfogadja: teljes mértékben felelős ezekért az esetekért, sőt, a kijelentések nagy részét vitatta, ám ezzel az üggyel kapcsolatban a bíróságnak benyújtott dokumentumában szerepel, hogy

vakcinája nagyon ritkán okozhat trombocitopénia-szindrómával járó trombózist (TTS). A TTS egy olyan betegség, amely során az emberben alacsony vérlemezkeszám mellett vérrögök alakulnak ki.

Oltása miatt perelte be az AstraZenecát egy kétgyermekes brit apa is, aki azt állítja: néhány nappal azután szenvedett agysérülést, hogy megkapta a brit fejlesztésű vakcinát. Jamie Scott azonban tíz nappal az első oltás beadása után erős fejfájással, hányással került kórházba, ekkor már nagyon nehezére esett a beszéd is. Kis híján agyvérzése lett, egy hónapig volt kómában, azóta is nagyon rossz a memóriája, nehezen tud írni, olvasni és beszélni, képtelen vezetni, emellett romlott a hallása is, valamint fájdalmai és folyamatos fáradtsága mellett mindkét szemére részben megvakult. Ami a legfájóbb számára, az az, hogy nem tud aktívan részt venni két kisfia életében.

Frissítés: cikkünk megjelenését követően megkereste a Díványt az AstraZeneca hazai képviselete, a következőket kívánták hozzáfűzni hírünkhöz.

"Az AstraZeneca-Oxford vakcinával kapcsolatos termékinformációkat 2021 áprilisában frissítették az MHRA (Medicines and Healthcare products Regulatory Agency – Gyógyszerek és Egészségügyi Termékek Szabályozó Hivatala) és EMA jóváhagyásával, amelyek tartalmazzák annak a lehetőségét, hogy az AstraZeneca-Oxford vakcina nagyon ritka esetekben thrombocytopenia szindrómával járó trombózist válthat ki. (TTS) Ez a frissítés megfelelően dokumentált és nyilvánosan elérhető volt. Magyarországon az OGYÉI honlapon ez az információ 2021. április 8-tól jelent meg mindenki számára elérhetően. 

A szabályozó hatóságok egyértelmű és szigorú előírásokkal biztosítják valamennyi gyógyszer, köztük a vakcinák biztonságos használatát. A klinikai vizsgálatok során nyert kutatási bizonyítékok és real-word adatok alapján az AstraZeneca-Oxford oltóanyagról folyamatosan bebizonyosodott, hogy elfogadható biztonsági profillal rendelkezik, a szabályozó hatóságok szerte a világon megerősítik, hogy az oltás előnyei messze meghaladják a rendkívül ritka lehetséges mellékhatások kockázatát."

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek