A hallás védelme nagyon fontos, de mellette az is, hogy felismerd a halláskárosodás korai jeleit. Az emberek hajlamosak sokáig nem törődni vele, pedig nem szabad figyelmen kívül hagyni. A Journal of the American Medical Association folyóiratban 2023-ban megjelent tanulmány szerint a kezeletlen halláskárosodással küzdő idősebb felnőtteknél több mint 60 százalékkal magasabb a demencia előfordulása, de azok, akik hallókészüléket viseltek, csökkenteni tudták kockázatot.
A halláskárosodás növeli a demencia kockázatát
A szakértők nem tudják pontosan, hogy a kezeletlen halláskárosodás miért kapcsolódik a demenciához, de az biztos, hogy kockázati tényező. Sőt, ha nem kezelik, még a memóriaproblémák kezdete után is ronthat a beteg állapotán, felgyorsíthatja a kognitív hanyatlást a demenciában szenvedőknél.
Bármi is okozza a neurodegeneratív betegséget, például az Alzheimer- vagy a Parkinson-kórt, az olyan érzékszervek károsodásával is járhat, mint a hallás, a szaglás vagy a látás. Egy másik ok lehet az, hogy a halláskárosodás miatt az emberek nem járnak többé társaságba, így kevesebb olyan tevékenységben vesznek részt, amikor szükségük van a hallásukra. A kutatások azt mutatják, hogy a csökkent társas interakciók és az elszigeteltség növelheti a demencia kockázatát.
Egy másik összefüggés az, hogy az agyi stimuláció növeli az agyi eredetű neurotrofikus faktort (BDNF), egy olyan fehérjét, amely szerepet játszik az idegsejtek támogatásában és növekedésében. Ennek a csökkenése a hallás vagy a látás elvesztése miatt növelheti a kognitív hanyatlás kockázatát. Vagyis a hallásvesztés kevesebb stimulációt jelent az agy számára, és ez hanyatláshoz vezet.
Ha kezdjük elveszíteni a hallásunkat, nehezünkre eshet megérteni a körülöttünk lévő világot, és úgy érezhetjük, hogy jobban elszakadunk egymástól. A hallásvesztéssel romolhat az agyat egészséges működés során tápláló kommunikációs képesség.
Melyek a halláskárosodás demenciával összefüggésbe hozható jelei?
Néha a hallásvesztés tünetei tükrözik a demencia korai jeleit. A hallásvizsgálat során például gyakran arra kérik az embereket, hogy ismételjék meg, amit hallanak, ami a demenciában szenvedő emberek számára nehézséget jelenthet.
A halláscsökkenés az időskor előrehaladtával gyakori, a 65 év feletti felnőttek körülbelül egyharmada, a 75 év feletti felnőttek fele tapasztal valamilyen típusú halláscsökkenést.
A legfontosabb jelei:
- Fülcsengés.
- Nyomásérzés a fülben.
- Fülfájás.
- Egyensúlyzavarok vagy szédülés.
- Fel kell hangosítani a tévét vagy a telefont.
- Meg kell kérni az embereket, hogy ismételjék meg magukat.
- Nehéz követni egy beszélgetést.
- Problémák a magas hangok meghallásával.
Ha az építőiparban, a szórakoztatóiparban vagy más olyan iparágban dolgozol, ahol állandóan hangos zajok vesznek körül, akkor évente érdemes megvizsgáltatni a hallásodat. Illetve felnőttként 60 éves kor előtt legalább egy hallásvizsgálatra érdemes elmenni, de szakértők szerint akár évente is meg lehet nézetni a hallást, így ha változást tapasztalsz, az orvos össze tudja hasonlítani az eredményeket. Ezenkívül, ha a korábban felsorolt jelek bármelyikét tapasztalod, menj el orvoshoz, ne halogasd.
Hogyan védheted meg a hallásod a demencia megelőzése érdekében?
Az életkorral összefüggő halláscsökkenés némelyike elkerülhetetlen, de van néhány módszer, amivel védheted a hallásod.
- Ne próbáld a füled úgy tisztítani, hogy bármit is beledugsz a hallójáratba. Megsérülhet a finom bőr, vagy bentebb tolhatod a fülzsírt, ami dugót képezhet.
- Kezeld a felső légúti fertőzéseket azonnal, így csökkentheted a fülgyulladás kockázatát.
- Kerüld a piszkos vízben való úszást.
- Fürdés után szárítsd meg a füled.
- Tartsd a fülhallgató hangerejét elég alacsonyan ahhoz, hogy halld a körülötted beszélő embereket.
- Hagyj fel a dohányzással, amely megzavarhatja a vérkeringést, és hatással lehet a hallásra.
- Tornázz rendszeresen, hogy megelőzd az olyan egészségügyi problémákat, mint a cukorbetegség vagy a magas vérnyomás.
- Táplálkozz egészségesen: egyes vitaminok és ásványi anyagok, például a B12-, C-, D-, E-vitamin és magnézium hiánya hozzájárulhat a halláskárosodáshoz.
Egy új teszt akár kilenc évvel korábban is jelezheti a demenciát, még a tünetek megjelenése előtt. Ismerd meg a részleteket az alábbi cikkünkben.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés