Ezt teszi a bőröddel, ha sokat mobilozol: többet árt, mint gondolnád

GettyImages-688992604
Olvasási idő kb. 6 perc

A mobiltelefonok szemkárosító és viselkedést befolyásoló hatásairól már megannyi tudományos kutatás született, ám azzal kevesebben foglalkoztak, hogy a vajon mit tesz testünk legnagyobb érzékszervével, a bőrünkkel. Itt a válasz.

Noha azt már tudjuk, miért veszélyes a vécén mobilozni, ahogyan azt is, hogy a gyerekeknek csak bizonyos feltételek mellett szabad telefont adunk a kezébe, okleveles bőrgyógyászok most más kockázatokra is figyelmeztetnek. A szóbeszéd szerint ugyanis a telefon kék fénye, ha nem is annyira káros, mint az UVA vagy UVB, az öregedés egyik legújabb ellensége lehet, sőt, az elmúlt néhány évben kifejezetten e kék fény ellen védő bőrápolókat fejlesztettek ki. 

Ettől más, mint az UV

Mielőtt elmerülnénk a részletekben, fontos tisztáznunk, hogy mi is az a kék fény. Azt valamennyien tudjuk, hogy ahogyan a napból érkező UV-sugarak, úgy a kék fény is az elektromágneses spektrum része, a különbség csupán annyi, hogy utóbbi jobban látható. És bár a kék fénynek is naprendszerünk legforróbb égitestje a fő eredője, a digitális képernyők, tévék, laptopok és mobiltelefonok azonban további forrásai.

Az UV nem, a kék fény viszont látható
Az UV nem, a kék fény viszont láthatóStanislaw Pytel / Getty Images Hungary

Így árthat a bőrünknek

A kék fény bőrre gyakorolt hatásainak tanulmányozása viszonylag új keletű, de néhány felmérés már azért készült a témában. Dr. David Kim bőrgyógyász szerint a legújabb kutatások kimutatták, hogy a látható fény a fokozott melanintermelés okán hiperpigmentációt okozhat, mi több, arra is fény derült, hogy a kék-lila több hiperpigmentációt válthat ki, mint a vörös. Sőt, egy tanulmány szerint a kék fény a Fitzpatrick-skála szerinti hármas bőrtípusú embereknél a hiperpigmentáció mellett vörösséget is okozhat.

Az öregedéshez is köze van

Egy másik bőrgyógyász, dr. Hamdan Abdullah Hamed szerint a kék fény korai öregedéshez is vezethet, miután oxidációt okozó reaktív oxigénfajtákat, egyfajta szabad gyököket hoz létre. Emiatt pedig finom vonalak, ráncok és egyenetlen pigmentáció alakulhat ki, így öregítve idő előtt a bőrt.
Dr. Connie Yang kozmetikai bőrgyógyász emellett azt is hozzáfűzi, hogy

a kék fény még a kollagén és az elasztin lebomlásához is hozzájárulhat.

A kék fény még a bőr kollagénjében is kárt tehet
A kék fény még a bőr kollagénjében is kárt tehetbymuratdeniz / Getty Images Hungary

Van azért haszna is

Noha jól látjuk, hogy a kék fénynek bőrünk szempontjából is megannyi káros hatása lehet, azért van némi pozitív haszna is. Hamed doktor szerint például gyógyír lehet a pattanásokra, valamint hatékony a rákos bőrsejtek ellen is, miután oxidációt okozva elpusztítja azokat.
„A bőrgyógyászatban a kék fényt az ekcéma és pikkelysömör kezelésére is használják” – teszi hozzá dr. Yang.

Mit tehetünk a bőrünkért?

Meglehetősen bonyolult a válasz arra a kérdésre, hogy meg kell-e védenünk a bőrünket a mindennap használt készülékeinktől. Az eddigi kutatások azt mutatják, hogy bizonyos esetekben védő bőrápolásra van szükség, ám azt túl korai lenne megmondani, hogy ez mindenki számára elengedhetetlen-e.

A szakértők azonban abban egyetértenek, hogy azoknak mindenképpen szükséges a védelem, akik szeretnék javítani bőrük pigmentációját, amely akár a pattanások, akár a nap által okozott károk miatt szenvedett csorbát.

Hamed doktor szerint noha a megfigyelhető hatások a páciens életkorától, a bőr rugalmasságától és egyéb tényezőktől függően változnak,

azoknak mindenképpen hasznos volna a védelem, akik folyamatosan kék képernyő vagy mesterséges fények előtt állnak.

A kék fénynek az állandóan laptopot használók is ki vannak téve
A kék fénynek az állandóan laptopot használók is ki vannak téveNico De Pasquale Photography / Getty Images Hungary

A fényvédők és a kék fény

Ha egy pillanatra is felmerült bennünk az a kérdés, hogy a kék fény ellen is megfelelő védelmet nyújthatnak-e a fényvédő kozmetikumok, akkor jó, ha már most tisztázzuk: dr. Kim és Hamed szerint is az UV-szűrők elsősorban nem a látható fény, hanem az UVA/UVB sugarak ellen nyújtanak védelmet. A szakértők ugyanakkor azt tanácsolják, ha mégis úgy döntenénk, hogy kék fény ellen védő termékeket használnánk, a következő összetevőket keressük: 

  • antioxidánsok: C- és E-vitamin, a zöldtea-kivonat, áfonya – ezek mindegyikének magas a polifenoltartalma;
  • niacinamid (B3-vitamin): segíthet a kék fény által kiváltott oxidatív stresszen és károsodásokon, különösen, ha polifenolokkal kombinálják;
  • licochalcone A: az édesgyökér-kivonat egyik összetevője, amelyről kimutatták, hogy véd a kék fény ellen;
  • vas-oxidok: gyakran használják színt adó, ásványi fényvédőkben – dr. Kim és Yang szerint védenek a látható fény spektrumával szemben, különösen cinkkel és titán-dioxiddal párosítva.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek