A GSK gyógyszeripari cég által vezetett spanyolországi kutatóintézet tudósai azután tették a felfedezést, hogy észrevették, egy gyógyszerfejlesztésre használt szúnyogkolónia többé már nem hordozza a maláriát. Mint ismert, a betegség terjedéséért az Anopheles szúnyog nőstényeiben megtelepedő paraziták felelősek.
Így állíthatja meg a felfedezés a maláriát
A további vizsgálatok kimutatták, hogy egy, a környezetben természetesen jelen lévő specifikus baktériumtörzs – a TC1 – megállította a maláriaparaziták fejlődését a szúnyogok bélrendszerében.
„A szúnyogok fertőzési aránya csökkenni kezdett, így az év végére már nem fertőződtek meg a maláriaparazitával” – számolt be dr. Janneth Rodrigues, a program vezetője.
A Science magazinban megjelent új adatok szerint a baktériumok akár 73 százalékkal is csökkenthetik a szúnyogok parazitaterhelését.
A baktériumok úgy fejtik ki hatásukat, hogy egy „harmane” elnevezésű apró molekulát választanak ki – ez az, ami gátolja a maláriaparazita fejlődését a szúnyogbélben. Ha a kísérletek lezárulnak, és a kutatóknak sikerül módot találniuk arra, hogy a szúnyogok tömegesen érintkezzenek a hatóanyaggal, az forradalmasíthatja a malária elleni küzdelmet.
A felfedezés nem is jöhetett volna jobbkor, hiszen az Egyesült Államokban jelentkező megbetegedések nyomán egyre nő a maláriajárványtól való félelem. A betegség jellemzően influenzaszerű tünetekkel jár, ha azonban a paraziták eltömeszelik az agy kapillárisait, kómát és gyakran halált okoz.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés