A pöttyök – amelyek általában nem viszketnek, és nem okoznak fájdalmat sem – a legtöbb embernél a borotválkozás vagy a gyantázás után jelennek meg, de ritkább esetben akár egy mögöttes bőrbetegség vagy fertőzés jelei is lehetnek.
5 ok, ami miatt pöttyös lehet a lábad
Az eperláb a leggyakrabban a borotválkozással függ össze – különösen akkor, ha régi a borotvád, vagy nem használsz borotvakrémet.
Minél világosabb a bőröd, annál élénkebbnek tűnnek a pöttyök.
A másik jellemző ok a szőrtüszők eltömődése vagy gyulladása, amely a szőrtüszőgyulladás, avagy a folliculitis tipikus tünete. Ez a viszketéssel és irritációval járó bőrfertőzés borotválkozás, gyantázás vagy túlzott izzadás miatt alakulhat ki. Mivel a meleg és párás körülmények hajlamosító tényezők lehetnek, a gyulladás a pezsgőfürdő használata vagy az edzés nyomán is jelentkezhet.
Ha a lábat borító pontok sötét színűek, a legvalószínűbb magyarázat a pórusok eltömődése. A pórusok lényegében a bőrfelszínen lévő apró lyukak, amelyek olajat és verejtéket bocsátanak ki, ezzel is segítve a test hűtését. A baktériumok, az elhalt bőrsejtek, az olajok és szennyeződések azonban eltömíthetik őket.
A száraz bőr önmagában nem felelős az eperlábért, de a borotválkozás során hozzájárulhat az irritációhoz, ami a jellegzetes pöttyök megjelenéséhez vezethet. Végül, de nem utolsósorban, nem lehet kizárni a keratosis pilaris nevű bőrbetegséget sem. Ez akkor fordul elő, amikor az elhalt bőrsejtek és a keratin nevű fehérje eltömíti a szőrtüszőket, ami a libabőrre emlékeztető apró dudorok formájában ütközik ki, amelyek akár lila vagy piros színűek is lehetnek.
Így védekezhetsz ellene
A bőrgyógyászok mindenekelőtt azt javasolják, hogy mindig éles, tiszta borotvát, illetve hidratáló hatású borotvakrémet használj. A legjobb, ha zuhanyozás közben vagy közvetlenül azután borotválkozol, amikor a lábaid tiszták, és mentesek az olajoktól és az elhalt bőrtől.
Legfeljebb hat alkalom után feltétlenül cseréld le a borotvát, és két használat között tárold hűvös, száraz helyen, hogy ne tudjanak elszaporodni rajta a baktériumok.
A megelőzés szempontjából hasznos lehet a bőrradírok és hidratálókrémek rendszeres alkalmazása is, a borotva alternatívájaként pedig az epilátor lehet a megoldás, amely kevésbé sérti fel a bőrt, ezért nem okoz szőrtüszőgyulladást sem.
Megfontolhatod a végleges szőrtelenítés vagy az elektrolízis lehetőségét is, vagy segítséget kérhetsz a bőrgyógyászodtól, aki az elhalt bőrsejtek eltávolítására kémiai hámlasztót javasolhat vagy gyógyszereket írhat fel. A szakemberek gyakran ajánlják a retinolt tartalmazó testápolókat is, amelyek kitisztítják az eltömődött pórusokat és egyenletes textúrát adnak a bőrnek.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés