Mielőtt elmagyarázzuk, miért nem biztos, hogy jó ötlet egy poratka-allergiásnak rákféléket enni, fontos tisztáznunk, mi is az a keresztallergia.
Hasonló anyagok: a keresztallergia oka
A hátterében az anyagok kémiai szerkezetének hasonlósága áll. Bizonyos anyagok ugyanis annyira hasonlóak, hogy a szervezetünk nem tud különbséget tenni közöttük, összekeveri ezeket, így már nemcsak az allergiánkat okozó anyagra, hanem az ahhoz nagyon hasonlóra is reagál.
A gondot okozó fehérje
Keresztallergiáról a leggyakrabban a görögdinnye és a parlagfű kettősével kapcsolatban hallunk, de megannyi ilyen „páros” okozhat kellemetlenségeket. Dr. Moric Krisztina, a Budai Allergiaközpont allergológusa, klinikai immunológusa és fül-orr-gégésze szerint a poratka-allergiásoknál például az önmagában is elég erős allergénnek számító rákfélék.
A poratkában ugyanaz a tropomyosin nevű fehérje, az úgynevezett Der p10 komponens található, ami a rákfélék izmaiban is. Ha ez egy poratka-allergiás szervezetében emelkedett szintet mutat, akkor rákfélék fogyasztásakor allergiás tünetek jelentkezhetnek.
Jellemző keresztallergiák
- Diófélék: búza, rozs, mák, mogyoró, szezámmag.
- Fekete üröm: kömény, csilibors, paprika, kapor, articsóka, kamilla, tátika, napraforgó, krizantém, kivi, ánizs, árnika, dinnye, uborka, mangó, szerecsendió, bors, mustármag, borsmenta, bazsalikom, majoránna, oregánó, zeller.
- Földimogyoró: dió.
- Füvek: paradicsom, rozs, búza, szója, földimogyoró, bab, borsó, tamarin, szentjánoskenyér.
- Latex: gesztenye, banán, spenót, avokádó, citrusfélék, kivi.
- Nyírfa: mogyoró, dió, mandula, alma, cseresznye, sárgabarack, körte, szilva, meggy, őszibarack, burgonya, kivi, avokádó.
- Parlagfű: görögdinnye, sárgadinnye, paradicsom, uborka
Ha a vastag betűvel kiemeltekre allergiás vagy, az utánuk következőkkel is vigyáznod kell.
Súlyos, akár életveszélyes állapot
A keresztallergia tünetei meglehetősen széles skálán mozoghatnak: a száj és a nyelv enyhe bizsergésétől, a garatviszketésen, az ajkak és az arc enyhe ödémáján, a köhögésen, valamint a kiütéseken át egészen az életveszélyes anafilaxiáig – amely azonnali orvosi beavatkozás nélkül akár halálhoz is vezethet – bármilyen intenzitással jelentkezhetnek.
Ezért ha a vizsgálat emelkedett Der p10-szintet igazol, a szakemberek azt tanácsolják, inkább kerüljük a rákfélék fogyasztását. Magas Der p10 esetén bizonyos esetekben egyébként az orvos még anafilaxia esetén használandó, adrenalint tartalmazó autoinjektort is felír, amelyet a combizomba szúrva elkerülhető az életveszélyes állapot akkor, ha a beteg valami folytán mégis rákot evett: ez az eszköz életmentő lehet..
Nagyon fontos, hogy az allergiáról a beteg környezete is tudjon, ez egy esetleges anafilaxia során megkönnyíti a segítségnyújtást.
Liszt is fertőződhet
Az, hogy egy poratka-allergiás beteg biztonsággal fogyaszthat-e rákféléket, ma már egyetlen vérvételből kideríthető. A molekuláris diagnosztikával azonban nemcsak a Der p10, hanem a poratka allergén más komponensei is kimutathatók.
Például a Der p 2, Der f 2 is, amelynek pozitivitása azt jelzi, hogy a beteg az atkával fertőzött lisztből készült ételek fogyasztásakor is tapasztalhat ételallergiához hasonló tüneteket.
Miután jól látszik, hogy az otthonunk leggyakoribb allergénje igencsak sok galibát okozhat, a szakember mindenképpen azt tanácsolja, hogy poratka-allergia esetén ajánlott mihamarabb kivizsgáltatni magunkat.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés