A legtöbb tulajdonságunkhoz hasonlóan a szemünk színét is a gének határozzák meg, éppen ezért nincs két olyan ember, akinek teljesen egyforma árnyalatú lenne a szeme. A szemünk színe ugyanolyan jellegzetes sajátosságunk, mint az ujjlenyomatunk.
A szemünk színe olyan, mint az ujjlenyomat
A szemünk közepén lévő, pupillát körülvevő szivárványhártya, ellentétben néhány más öröklött tulajdonságunkkal, például a hajunk színével, életünk során a kisgyermekkort követően nagyon ritkán változik. Ha mégis néha úgy tűnik, hogy ha csak árnyalatnyit is, de eltér a megszokottól a szemszínünk, az csupán a külső fényforrás függvényében lehetséges, ugyanis a pigment színe nem szabad, hogy ingadozzon. Ha azonban úgy tűnik, hogy a szemünk színe megváltozik, tanácsos orvoshoz fordulni. A színváltozást kiválthatja fertőzés, fejsérülés vagy káros napsugárzás.
Nem véletlen a mondás, miszerint a szem a lélek tükre, ugyanis egyszerre árulkodik a személyiségünkről, illetve az egészségi állapotunkról is, és mindennek tudományos bizonyítéka is van. Nézzük, mit üzen, ha valakinek kék a szeme!
Ettől függ, milyen színű lesz a szemünk
Szemünk színét nagyrészt azoknak a géneknek a kölcsönhatása határozza meg, amelyek szabályozzák a szivárványhártya színéért felelős melanin nevű pigmentet. A magasabb melaninszint sötétebb pupillákat eredményez, ha pedig alacsonyabb a melaninszint, világos vagy kék színű lesz a szem.
A kutatók azt is megfigyelték, hogy nincs két egyforma kék szem, miután a színárnyalatok is a melaninszint változásaitól függnek.
A melanin továbbá szerepet játszik abban is, hogy milyen színű lesz a hajunk és a bőrünk. Ebben az esetben is igaz, hogy minél több melanint tartalmaz a bőrünk vagy a hajunk, annál sötétebbnek tűnik.
Minden kék szemű ember rokona egymásnak
A kutatók kiderítették, hogy minden kék szemű embernek van közös őse. Egyebek között Jordániában, Dániában és Törökországban élő kék szemű embereken elvégzett genetikai elemzés során a kutatóknak sikerült ezt a tulajdonságot egy egyed egyetlen genetikai mutációjára visszavezetni, amely 6-10 ezer évvel ezelőtt fordult elő. A kutatók szerint a DNS-változás a melanintermelést szabályozó OCA2 génen található, egész pontosan a mutáció csökkenti a melanin mennyiségét.
A tudósok azt állítják, hogy a mutáció megjelenése előtt minden embernek egyformán barna volt a szeme, hiszen ez a melanin természetes színe.
A kék szeműeknél nagyobb a melanoma kockázata
Nem csupán a világos bőr és a világos hajszín, hanem a kék szem is növeli a melanoma kialakulásának kockázatát. Az orvosok azt állítják, hogy valójában a világos szem még akkor is kockázati tényező, ha valakinek nem vörös a haja és nem világos a bőre. Ennek pedig az az oka, hogy a kék szemű emberek szervezetében kevesebb a melanin, ami védelmet nyújt az ultraibolya sugárzással szemben. Ebből következik, hogy a kék szemű embereknél nagyobb annak is a kockázata, hogy a szemben alakul ki melanoma, amely egy ritkán előforduló fajtája a ráknak, általában egymillió emberből mindössze ötöt érint.
A kék szem valójában nem kék
Az írisz színe nem tükrözi a pigment színét. A szemünk színe tulajdonképpen annak a kölcsönhatásnak az eredménye, ami a melanin mennyisége és a fényvisszaverés között létrejön. A kék szemek és hozzá hasonlóan a világosabb színű szemek, amelyek kevesebb melanint tartalmaznak, kevesebb fényt nyelnek el. Bármilyen fény jut be a pupillán keresztül, azt a kollagénrostok szétszórják, és emiatt tűnik kéknek a szem. Ezzel szemben a több melaninnal rendelkező és sötétebb szemű emberek szeme több fényt nyel el.
A kék szeműek kevesebb fájdalmat érezhetnek
A kutatások bizonyítják, hogy a világos színű, például a kék vagy a zöld szemű emberek jobban tűrik a fájdalmat, mint a sötétebb szeműek. Mindezt egy vajúdó nőket megfigyelő vizsgálat támasztotta alá, melynek során szemszínük szerint tanulmányozták az édesanyákat.
Ennek során kiderült, hogy a barna szeműekre sokkal inkább jellemző a szorongás, az alvászavar, és jóval kevésbé tűrték a fájdalmat, mint világos szemű társaik.
Természetesen nem feledkezhetünk meg arról, az, ahogyan a fájdalmat érzékeljük, olyan más tulajdonságokkal is összefügg, mint például az életkor, a nem és a hajszín.
A kék szeműek szkeptikusabbak
A kutatók felfigyeltek arra is, hogy összefüggés van a szemszín és bizonyos személyiségjegyek között is. Azt találták ugyanis, hogy az észak-európai származású, világosabb szemű emberek kevésbé voltak kedvesek, ugyanakkor egocentrikusabbak és szkeptikusabbak, szemben a sötétebb szemű emberekkel, akik szimpatikusabbnak és altruistábbnak tűnnek.
A kék szemű férfiaknak lágyabb az arcvonásuk
A kutatások azt is igazolták, hogy a kék szemű férfiaknak a női archoz köthető vonásaik vannak, ilyen például a kisebb és élesebb áll, a keskenyebb száj, a kisebb orr és a távol ülő szemek. Ezzel szemben a barna szemekhez olyan férfiasabb arcvonások társultnak, mint a szélesebb áll és száj, a nagyobb orr és szemöldök, valamint a közelebb ülő szemek.
Mindez azzal magyarázható, hogy a barnától eltérő szemszín könnyebben fejlődik ki, ha a testszövetekben magasabb az ösztrogén szintje a magzati fejlődés során.
Nagyobb a makuladegeneráció kockázata
Bármilyen furcsának is tűnik, a szemünk színe növelheti bizonyos szembetegségek kockázatát. Számos tanulmány összefüggést mutatott a makuladegeneráció és a kék szem között. A makula a szem retinájának központi része, amely az éles látásért felel. Szemromlásról akkor beszélhetünk, amikor a makula sejtjei megsérülnek. Ez magyarázza a makuladegeneráció és a kék szem közötti kapcsolatot is, miután a kék szem több fényt enged be, ami károsíthatja a sejteket.
A kék szeműeket kevésbé fenyegeti a szürke hályog
Pozitívum, hogy a kék szeműeknél kisebb a látás minőségét veszélyeztető szürke hályog kialakulásának esélye. A szürke hályog legnagyobb kockázati tényezője egyébként nem a szemszín, hanem az életkor. A szürke hályog miatt kialakuló látásprobléma az életkor növekedésével egyenesen arányos.
A kék szeműeknél kevésbé valószínű a vitiligo
A kék szemű embereknél kisebb a vitiligo, vagyis a világos bőrfoltok kialakulásának kockázata. A kutatók azt feltételezik, hogy a kék szem és a vitiligóért felelős gének sajátos összefüggése miatt van így.
A kék szeműek több alkoholt fogyaszthatnak
Egy amerikai kutatás szerint a kék szeműek nemcsak több alkoholt fogyasztanak, hanem nagyobb valószínűséggel lesznek alkoholfüggők is. A későbbi genetikai elemzés számos kölcsönhatást mutatott ki a szemszínt és az alkoholfüggőséget szabályozó gének között.
A klinikai vizsgálatok azt mutatják, hogy a rövidlátóság a digitális eszközök használatával gyakran tovább romolhat. Ha szeretnéd tudni, milyen módszerrel csökkenthető a rövidlátás kialakulása, olvasd el az erről szóló cikkünket is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés