De mégis milyen vitaminokat érdemes szedni? A gyógyszertárakban és drogériákban táplálékkiegészítők tömkelegét kínálják, ezért ember legyen a talpán, aki el tudja dönteni, hogy valójában mire van szüksége.
Bár az orvosok általában egyetértenek abban, hogy legjobb hasznosulásuk érdekében a vitaminokat a táplálkozással kell bevinni, ez csak nagyon keveseknek sikerül elégséges mértékben. Itt jönnek képbe a vitaminkészítmények, amelyek közül a szakemberek az influenzaszezonban az alábbi négyet részesítik előnyben.
1. E-vitamin
Az E-vitamin egy erőteljes antioxidáns, amely erősíti az immunrendszert, és csökkenti a fertőzések kockázatát. A felnőttek számára ajánlott napi E-vitamin-beviteli referenciaérték 15 milligramm, de a táplálékkiegészítők nagyobb mennyiségen is tartalmazhatják.
Ennek oka, hogy a bevitt E-vitamin egy része a szervezetben nem tud a kiürítés előtt felszívódni, így hasznosulni sem.
Az E-vitaminra is igaz, hogy akkor tud a legjobban hasznosulni, ha az étrenden keresztül, magvak, diófélék, sötét leveles zöldségek, mint például spenót és brokkoli, vagy paradicsom, mangó és kivi fogyasztásával viszed be. Ha erre nincs lehetőséged, az influenzaszezon során táplálékkiegészítőként érdemes szedned.
2. C-vitamin
A citrusfélékben és a keresztes virágú zöldségekben természetes formában is gazdagon előforduló C-vitamin elengedhetetlen az immunrendszer működéséhez.
Egy 2021-es kutatás, amelyet a BMJ Global Health című tudományos folyóiratban publikáltak, megállapította, hogy a megfelelő C-vitamin- (és D-vitamin-) bevitel csökkentheti a légúti fertőzések kockázatát. Egy 2022-es metaanalízis pedig arra jutott, hogy
a C-vitamin lerövidítheti a légúti fertőzések időtartamát.
A felnőttek számára ajánlott napi C-vitamin-beviteli referenciaérték 90 milligramm, de egyes orvosok a megfázás ellen naponta kétszer 2000 milligrammos adagban is alkalmazzák. A napi 4000 mg-ot meghaladó mennyiség azonban hosszú távon már káros következményekkel járhat.
3. D-vitamin
Az étrendből nem feltétlenül lehet elegendő D-vitaminhoz jutni, ami csökkentheti a szervezet védekezőképességét. Ezt erősítette meg egy, a Frontiers in Nutrition című folyóiratban 2022-ben közzétett tanulmány is, amely szerint a D-vitamin megelőzheti az influenzát.
A csontok egészségéhez is nélkülözhetetlen D-vitamin napi ajánlott beviteli értéke az októbertől márciusig tartó időszakban 2000 NE. Fertőző betegségek, menopauza és csontritkulás esetén ezt célszerű lehet napi 4000 NE-re emelni.
+1. Ómega-3 zsírsavak
Bár az ómega-3 nem vitamin, hanem zsírsav, joggal szerepel a listán, hiszen előnyösen hat az immunrendszer működésére. Ha nem eszel elég halat (ami az egyik legfontosabb forrása), az orvosok példáját követve az őszi időszakban érdemes lehet táplálékkiegészítőként szedned.
Az ómega-3 zsírsavak ajánlott napi beviteli értéke 1,6 gramm/nap a férfiaknál, és 1,1 gramm/nap a nőknél.
Fontos megjegyezni, hogy az orvosok között olyanok is akadnak, akik semmilyen táplálékkiegészítőt nem szednek, az influenzaszezonban mégsem betegszenek le. Nekik egyszerűen az lehet a titkuk, hogy kellően változatosan táplálkoznak, így tápanyagdús ételekből jutnak hozzá mindazokhoz a vitaminokhoz, ásványi anyagokhoz és antioxidánsokhoz, amelyek megerősítik a védekezőképességüket a fertőzésekkel szemben.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés