Az emberek évezredek óta használnak különböző illatos anyagokat, mint amilyen a tömjén vagy a mirha is. Ezeket az értékes anyagokat áldozták az isteneknek is, akikhez égetéssel, melegítéssel juttatták el azokat. Innen származik a mai parfüm elnevezés is: „per fumum”, azaz a füst által. Az ókori görögök, rómaiak előszeretettel illatosították nemcsak saját testüket, de környezetüket, a ruhájukat, lovaikat is. A XVI. században Mauritius Frangipani, a híres olasz illatszerkészítő mester oldotta fel először égetett szeszben az illatanyagokat, így lényegében ő készítette az első mai értelemben vett parfümöt.
Minden illat hat ránk
A puritán Angliában, 1770-ben szigorú törvénnyel megtiltották mindenféle illatszer és parfüm használatát, mert bűnre csábító varázsszereknek tartották. Azóta már kísérletekkel is bizonyították, amit akkor még csak sejtettek az emberek, hogy az illatszereknek, az illatoknak nagy hatásuk van ránk. A szagok, illatok rendkívül erősen befolyásolják pszichológiai működésünk különböző területeit, az észleléstől a hangulaton és a kognitív folyamatokon át a viselkedésig.
A legújabb tanulmányok szerint a szagok még a tudatos szint alatti koncentrációban is hatékonyak lehetnek.
Például az édes illatok növelik a fájdalomtűrést még akkor is, ha tudatosan nem észleljük azokat. Az egyes illatok környezetünk észlelésére is hatnak, akár arra is, hogy mennyire tetszik egy művészeti alkotás, mennyire tartunk vonzónak egy arcot, mennyire érzékeljük a másik érzéseit.
Saját testszagunk hatásai
Bár úgy tűnik, hogy az illatanyagokat arra használjuk, hogy elfedjük saját testszagunkat, egyre több bizonyíték utal arra, hogy az jelentős szerepet játszik a különböző társadalmi interakciókban, és fontos biológiai üzeneteket hordozhat. Például „megérezzük”, ha fél valaki a környezetünkben, és ez befolyásolja ítéleteinket, reakcióinkat is. A kutatások eredményei arra utalnak, hogy elsődlegesen a romantikus kapcsolatokban és a párválasztásban van szerepe a testszagnak.
Vonzóbbnak tartunk egy lehetséges partnert, ha az illata alapján nagy az eltérés a genetikai állományunk között, mert így nagyobb az esély rá, hogy erősebb immunitású utódaink születhetnek.
A férfiaknak vonzóbb azoknak a nőknek az illata, akik ciklusuk termékeny szakaszában vannak, és az egyedülálló férfiak erőteljesebb testszaggal rendelkeznek, mint párkapcsolatban élő társaik.
Ezért illatosítjuk magunkat
Az, hogy saját illatunkat mégis igyekszünk elfedni, módosítani, azért alakult ki, mert a parfümök használata a tisztaság, a társadalmi státusz és a személyiség jelzésére szolgál. Úgy véljük, használatukkal vonzóbbak leszünk mások szemében. Ezenkívül az illatanyagokról gyakran úgy gondolják, hogy fokozzák a szexuális vonzerőt.
A parfüm ránk is hatással van
A parfümhasználat önmagában is hatással lehet a társadalmi megítélésre azáltal, hogy növeli viselőjének önbizalmát, és így megváltoztatja nonverbális viselkedését. Egy kísérletben videóra vették, ahogy az alanyok egy elképzelt ellenkező nemű személynek bemutatkoznak. Az értékelők egy független csoportja, akik látták a néma videókat, vonzóbbnak ítélte a kereskedelmi dezodort használókat, mint akik placebo dezodort kaptak.
Mindenkin más egy illat
Tehát az illatoktól vonzóbbak leszünk, csakhogy az sem mindegy, milyet választunk. Biztosan találkoztál már olyan illattal, ami máson nagyon tetszett, de amikor kipróbáltad, valahogy mégsem volt az igazi. Unokahúgommal használtunk egyszer ugyanolyan parfümöt. Imádtam az illatát, rajta különösen, de magamon mégsem bírtam elviselni. Néhány alkalommal még adtam neki esélyt, de végül beláttam, hogy ez nem az én illatom, és meg is kapta ajándékba. Kutatások már azt is alátámasztották, hogy a hiba nem a mi orrunkban van. A bőrrel érintkezve ténylegesen megváltoznak az illatanyagok, és ez okozza, hogy mindenkin egyedi illatú ugyanaz a parfüm.
A választás nem véletlenszerű
És az sem véletlen, hogy milyen illatot választunk magunknak. Egy fiatal egyetemisták körében végzett kutatás során azt találták, hogy ha a résztvevők testszagmintáját az általuk választott illattal keverték,
az eredmény a tesztelők számára lényegesen vonzóbb volt, mint amikor véletlenszerűen választott illatokkal keverték a mintákat.
Azt is ellenőrizték, hogy önmagukban az illatok egyformán jó értékelést kaptak. Tehát valamiképpen ki tudjuk választani magunknak azokat az illatokat, amik felerősítik és kiemelik saját illatunkat.
Kedvelt illatok és hatásuk
De a boltok polcain fellelhető hatalmas parfümválasztékból még úgy sem könnyű dönteni, hogy tudjuk, támaszkodhatunk a szaglásunkra a megfelelő választásban. Általában a női illatok a virágos, édes kategóriába tartoznak, és ezeket egy kutatás szerint a férfiak vonzónak is találják. Ilyen például a vanília, frézia, jázmin, orchidea, levendula, de van egy fontos kivétel. A rózsás illatokról legtöbbször idős néni jut eszébe az ellenkező nem képviselőinek, szóval csábításhoz valószínűleg nem ez az ideális választás. A friss illatok, mint a zöldtea-, zsálya-, citrusillatok is kedveltek, és kutatások alapján van egy illat, ami kifejezetten fiatalít, mégpedig a piros grépfrúté.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés