A Semmelweis Egyetem tájékoztatása szerint az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt azoknak a száma, akiknek hisztaminintolerancia miatt szigorú diétát javasolnak. A diagnózist sok esetben egyetlen laborvizsgálat alapján állítják fel, amely a DAO-enzim csökkenését mutatja. Ám ez önmagában valójában nem elég. Ugyanakkor vannak olyan tünetek – főleg, ha több is fennáll belőlük –, amelyek okot adhatnak a gyanúra, hogy hisztaminintoleranciával állsz szemben.
Puffadástól a magas vérnyomásig
Hisztamint termel a szervezetünk, illetve étkezéssel is bevisszük, de akár bizonyos ingerek – például testmozgás, stresszhelyzet, vagy például a menstruáció – hatására is felszabadulhat. Ha azonban az úgynevezett DAO-enzim nem termelődik megfelelő mértékben, kialakulhat a hisztaminérzékenység; hisztaminban gazdag étel fogyasztásakor különböző allergiás tünetek jelentkezhetnek.
Mivel a hisztaminreceptorok a szervezetben sok helyütt megtalálhatóak, emiatt nagyon változatosak lehetnek a tünetek, amelyek jelezhetik a problémát.
Többek között jelentkezhetnek emésztőrendszeri nehézségek, ám ezek is rendkívül változatosak, például előfordulhat akár hasmenés vagy székrekedés, de hasi fájdalom, puffadás, hányinger és hányás is.
Gyakori válaszreakció lehet a fejfájás, akár migrénes erősséggel, a fáradtság, a csalánkiütés, orrdugulás és arcüregproblémák, sőt, okozhat szabálytalan menstruációs ciklust is. A hisztaminintolerancia súlyos esetben jelentkezhet hasi görcs, magas vérnyomás, szívritmuszavar, szorongás vagy szédülés formájában is. 2019-ben készítettek egy kisebb tanulmányt, itt a résztvevők átlagosan 11 tünetet tapasztaltak magukon, de a résztvevők 96,8 százaléka esetében legalább három megfigyelhető volt.
Ezekkel az élelmiszerekkel kell óvatosnak lenned
Fontos tudni, hogy ha nagy mennyiségben viszel be a szervezetedbe hisztamint, az a makkegészséges embereknél is panaszokat okozhat. Ritka, de ismert és dokumentált kórkép az úgynevezett hisztaminmérgezés, amelynél a súlyos ételallergiához hasonló tünetek jelentkezhetnek.
A szervezetbe hisztamint juttathatsz be alkohollal, fermentált élelmiszerekkel és tejtermékekkel – például joghurttal vagy savanyú káposztával –, de akár aszalt gyümölcsökkel is.
A listán találhatóak még olyan ártalmatlannak tűnő zöldségek és gyümölcsök is, mint a spenót, az avokádó vagy a padlizsán. Ugyanakkor a feldolgozott és füstölt húsok, az érlelt sajt is okozhat tüneteket. Számos élelmiszer a hisztamin felszabadulását okozza a szervezetben, mint például a banán, a paradicsom, a bab, a citrusfélék, a csokoládé, a hal, a diófélék és a sertéshús is. Mivel a hisztaminintoleranciát a DAO-termelés csökkenése okozhatja, ezért – főleg, akik tapasztalnak magukon tüneteket – érdemes kiiktatniuk azokat az italféleségeket a menüjükből, amelyek gátolják a termelését. Idesoroljuk az alkoholt, a fekete és a mate teát, de az energiaitalokat is.
Így csökkentheted a hisztaminbevitelt
Ha az a gyanúd, hogy érzékeny vagy a hisztaminra, esetleg már diagnosztizálták is a betegséget, érdemes olyan ételeket beépíteni a menüdbe, amelyek alacsony hisztamintartalmúak.
Ilyenek például a friss hús és a frissen fogott halak, a tojás, a gluténmentes gabonák, mint a quinoa és a rizs, illetve a növényi alapú tejek, mint a mandula- vagy a kókusztej, de bátran használhatsz a főzéshez vagy a salátádra csorgatva olajokat is, hiszen ezek sem okoznak problémát.
Lényeges azonban, hogy ha a tünetek közül többet érzékelsz magadon – különösen, ha olyan ételt fogyasztottál, amely okozhat problémákat –, mindenképpen keress fel szakembert, aki szükség esetén összeállítja a megfelelő étrendet.
A fermentált ételek okozhatnak problémát a hisztaminérzékenyeknél, de más esetek is vannak, amikor nem ajánlott a fogyasztásuk. Ha kíváncsi vagy, melyek ezek, olvasd el ezt a cikkünket is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés