Így szabadulj meg természetes módszerekkel a gyomorproblémáktól

GettyImages-160405045
Olvasási idő kb. 5 perc

A szakembereknek van néhány tuti tippjük gyomorproblémák ellen, ami belátható időn belül javíthat az állapotodon.

Az olyan gyomorproblémák, mint a hasfájás, a gyomorégés, a puffadás, a hányinger, a hasmenés és a hányás, rendkívül kellemetlenek tudnak lenni. Ilyenkor az ember úgy érzi, hogy egy falat sem megy le a torkán, vagy ha mégis, az csak ront a helyzeten. Szerencsére azonban nem reménytelen megszabadulni tőlük, és még gyógyszerre sem feltétlenül van szükség hozzá. Lássuk, hogy milyen valóban működő természetes megoldások vannak.

1. Fogyassz gyömbért

Tanulmányok kimutatták, hogy a gyömbér hatékonyan csillapítja a hányingert és a hányást, sőt gyulladáscsökkentő, antioxidáns, rák- és fekélyellenes tulajdonságokkal rendelkezik. Ha szeretnéd kiaknázni jótékony hatásait, frissen, szárított vagy porított formában is felhasználhatod.

Vannak, akik a gyömbéres teára esküsznek.

A gyömbérsör viszont nem a legjobb választás, mert sok esetben csak alig, vagy egyáltalán nem tartalmaz gyömbért.

A gyömbértea csillapítja a hányingert és a hányást
A gyömbértea csillapítja a hányingert és a hányástFrancesco Carta fotografo / Getty Images Hungary

2. Egyél sós kekszet

Ha rossz a gyomrod, kímélő, alacsony zsírtartalmú, enyhén sós ételeket érdemes fogyasztanod – lehetőleg több kisebb adagra elosztva. Amivel biztosan nem tévedhetsz, az a sós keksz, amely könnyen átjut a gyomron, és néhány további előnyt is kínál:

  • felszívja az üres gyomorban lévő, irritációt okozó savak egy részét,
  • megakadályozza a sav felszabadulását a gyomorban (a nehezebb ételek fogyasztása nyomán általában több sav termelődik),
  • szagtalan, ezért ritkábban vált ki hányingert,
  • sót tartalmaz, ami elősegíti az elveszett elektrolitok pótlását.

Van néhány olyan étel is, ami nem sós, de kis adagokban fogyasztva hatásos lehet gyomorrontás ellen. Ilyen például a banán, az almaszósz, a joghurt, a húsleveslé, a főtt zöldségek (igen, a főtt krumpli is), a tészta, a rizs, a graham keksz, a pirítós és a zab.

Számolni kell ugyanakkor azzal, hogy ha banánon, rizsen, almaszószon és pirítóson élsz, nem biztos, hogy elégséges mértékben jutsz hozzá egyes létfontosságú tápanyagokhoz, mint a rostok, a fehérjék, a kalcium vagy a B12-vitamin. Ez a fajta diéta ezért hosszú távon tápanyaghiányhoz vezethet, és nem feltétlenül oldja meg a gyomorprobléma mögöttes okát.

A főtt krumpli fogyasztása is segíthet a gyomorproblémákon
A főtt krumpli fogyasztása is segíthet a gyomorproblémákonVeronika Kovalenko / Getty Images Hungary

3. Növeld a folyadékbeviteled

A megfelelő folyadékpótlás elengedhetetlen gyomorbántalmak idején – különösen akkor, ha a hányás vagy hasmenés miatt folyadékot vesztesz. A legjobb, ha ezt valamilyen tiszta, ízesítés nélküli itallal oldod meg. Lehet szénsavas is, mindaddig, amíg nem tapasztalsz puffadást.

A sportitalokat a szakemberek kevésbé ajánlják, mert ezek inkább az izzadsággal elvesztett anyagok pótlására szolgálnak, illetve magasabb cukortartalmúak lehetnek, ezáltal táplálják a „rossz” bélbaktériumokat.

Ha segíteni akarsz szervezetednek, akkor az úgynevezett elektrolitoldatok előnyösebbek lehetnek, mivel elektrolitkoncentrációjuk jobban idomul szervezetünk igényeihez hányás vagy hasmenés esetén.

4. Kerülj bizonyos ételeket

Bizonyított, hogy a gyomorrontásban szenvedők rosszabbul érzik magukat bizonyos ételek fogyasztásától. Ezek nemcsak gázt termelnek, hanem fokozhatják a hányingert, a puffadást, a hasmenést és a hányást. Idetartoznak a következők:

  • a fűszeres vagy szagos ételek, mint a pizza, a hagyma és a salsa,
  • a magas zsírtartalmú ételek, mint a sült csirke, a kolbász a szalonna vagy a marhasült,
  • a savas italok, mint a kávé, a narancslé, a paradicsomlé és az alkohol,
  • az édes italok, mint az üdítők és sportitalok.
Fontos a folyadékbevitel, de a savas, édes italokat kerülni kell
Fontos a folyadékbevitel, de a savas, édes italokat kerülni kellMaskot / Getty Images Hungary

5. Legyél türelmes

Tudjuk, mondani könnyű, de próbálj néhány napot adni a testednek, hogy felépüljön a gyomorpanaszokból. Ha gyomorvírus, stressz, utazási betegség vagy valamilyen elfogyasztott étel, ital vagy gyógyszer áll a háttérben, a panaszok rövidesen maguktól elmúlnak.

Ilyenkor kell a gyomorproblémákkal orvoshoz fordulni

„Ha a panaszok néhány napon túl is fennállnak, súlyosbodnak, vagy más, súlyos, aggodalmat keltő panaszt tapasztalsz, kulcsfontosságú, hogy orvoshoz fordulj. Szakemberek szerint ezt az alábbi esetekben különösen érdemes megtenni:

  • nem tudod abbahagyni a hányást,
  • várt látsz a hányásodban,
  • tartósan nincs étvágyad,
  • fogyni kezdesz,
  • megváltozik a bélmozgásod,
  • nyelési nehézségeid támadnak.
A gyomorfájdalom bizonyos betegségekkel is összefügghet
A gyomorfájdalom bizonyos betegségekkel is összefügghetRunstudio / Getty Images Hungary

Egyes esetekben a gyomorfájás más betegségek jele is lehet. Ez lehet vakbélgyulladás, epekövesség, gyomorfekély, szívroham, tüdőgyulladás vagy irritábilisbél-szindróma (IBS).

Az orvosok ezért azt mondják, a lehetséges háttérbetegségek tükrében a gyomorfájást soha nem szabad félvállról venni. Ha a tartós vagy súlyos gyomorfájdalmat figyelmen kívül hagyod, az késleltetett diagnózishoz vezethet, ami miatt súlyosbodhat az állapotod.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek