Ez történik, ha lejárt szavatosságú gyógyszert veszel be

GettyImages-1077578330

A hideg idő beálltával egyre többen szenvednek majd megfázástól, vírusos megbetegedéstől. Ha neked is van még otthon az előző szezonban megvásárolt, illetve felbontott gyógyszerekből, jobb, ha ellenőrzöd a felhasználhatósági dátumot. Lejárt szavatosságú készítményeket szedni ugyanis egyáltalán nem veszélytelen.

A gyógyszerek és gyógyhatású készítmények hatóanyagai és egyéb összetevői idővel megváltozhatnak. Emiatt a hatékonyságuk csökken, ezért nem segítenek a gyógyulásban, illetve sokszor káros anyagok is képződhetnek bennük. Ezek pedig egészségügyi kockázatot is jelenthetnek. A kémiai reakciók során létrejött vegyületek egészségügyi problémákat okozhatnak, például allergiás reakciókat vagy mérgezést.

Nem mindegy, hogy vényköteles, vagy sem

A gyógyszerek szavatossági idejét tekintve külön kell választanunk a vény nélkül kapható gyógyszereket és a receptköteles készítményeket. 

A szavatossági idő lejárta után nem javasolt egyetlen gyógyszert sem bevenni
A szavatossági idő lejárta után nem javasolt egyetlen gyógyszert sem bevenniSOPA Images / Getty Images Hungary

„Vannak olyan vényköteles gyógyszerek, amelyek valóban károsak és mérgezőek lehetnek az emberi szervezetre, miután lejárt a szavatossági idejük – mondta Stacey Curtis gyógyszerész és klinikai docens, hozzátéve: Ezzel szemben a vény nélkül kapható gyógyszerek esetében más a helyzet. Bár ezek sem lesznek olyan hatékonyak a lejárat után, mint előtte, de ebben az esetben mérgezéstől nem kell tartani. Ilyen típusú gyógyszer például jó néhány fájdalom- és lázcsillapító, illetve a megfázásra vagy torokfájásra használható készítmények. 

A szakember hozzátette: az, hogy egy gyógyszer vagy gyógyhatású készítmény milyen kockázatot rejt magában a lejárati határidő után, számos tényezőtől függ. Ilyen például az életkor, a gyógyszer típusa, tárolási módja és a csomagoláson feltüntetett, hatóság által engedélyezett lejárati ideje.

Nem garantálják a kívánt hatást

A gyógyszergyártó cégek mindig egy szigorú tesztet követően kapnak engedélyt a készítmény forgalmazására. Ennek a vizsgálatnak sok egyéb mellett ki kell terjednie arra is, hogy a gyógyszerek biztonsággal mennyi ideig őrzik meg szavatossági idejüket, és mikor vesztik el hatékonyságukat, illetve mikor válnak potenciálisan károssá.

A lejárt szavatosságú gyógyszerek rossz hatással lehetnek a szervezetünkre
A lejárt szavatosságú gyógyszerek rossz hatással lehetnek a szervezetünkresimonkr / Getty Images Hungary

A csomagoláson feltüntetett dátumok betartása azért is nagyon fontos, mert a szavatossági idő lejárta után a gyógyszergyártó cég nem tudja garantálni, hogy a vény nélkül kapható gyógyszer teljesen hatékony és biztonságos. Már csak ezért sem javasolt lejárt gyógyszert bevenni.

Mellékhatásokat is okozhat

A gyógyszerészek arra figyelmeztetnek, hogy különösen ügyelni kell a dátumok betartására a folyékony formában értékesített gyógyszerek esetében. Ilyen például a szemcsepp, a fülcsepp, az orrspray, valamint a köhögést és megfázást enyhítő szirupok, mert ezek kiválóan alkalmasak arra, hogy elszaporodjanak bennük a baktériumok.

A folyékony gyógyszerekben gyorsabban elszaporodnak a baktériumok
A folyékony gyógyszerekben gyorsabban elszaporodnak a baktériumokEkaterina Goncharova / Getty Images Hungary

Szintén nem lesznek biztonságosak határidőn túl az aszpirint tartalmazó termékek, miután ezek gyorsan bomlásnak indulnak. Ezek lejárat után bevéve sokszor gyomorproblémát okoznak. 

A hatóanyag-tartalomtól függ a veszélyesség mértéke az antibiotikumok esetében is, melyek hatásossága a lejárta után csökkenhet, ami megnövelheti a bakteriális fertőzések kockázatát.

Szintén nem a kellő hatást érjük el, ha túl van a megadott alkalmazhatósági határidőn a hormonális vagy a központi idegrendszerre ható, annak funkcióját befolyásolni képes anyagokat tartalmazó pszichotrop készítmény. Ebben az esetben akár súlyos mellékhatásokkal is számolni kell.

Nem mindegy, hol és hogyan tároljuk

A gyógyszer tárolási helye egy másik olyan tényező, amit figyelembe kell venni annak érdekében, hogy eldönthessük, az adott készítmény biztonságos-e. Szakértők szerint, ha a gyógyszereket helytelenül tárolják, a lejárati idő előtt hatástalanná válhatnak.

Ha a gyógyszert helytelenül tároljuk, határidő előtt megromolhat
Ha a gyógyszert helytelenül tároljuk, határidő előtt megromolhatTassii / Getty Images Hungary

Azok a termékek, amelyeket sok napfény ér, vagy az autóban, a napi használatban lévő táskánkban, esetleg a pénztárcánkban tárolunk, gyorsabban megromlanak, ugyanis a hő hatására gyorsabban lebomlanak a hatóanyagok. Ugyanez igaz a fürdőszobában tárolt gyógyszerekre is, ahol a meleg, nedves környezet miatt válnak hatástalanná vagy a szervezetre károssá. 

Tárolástól és szavatossági időtől függetlenül semmiképpen sem szabad bevenni azt a gyógyszert, melynek eredeti állapotához képest megváltozott az állaga, a színe vagy az illata. Ezeket azonnal ki kell szelektálni a gyógyszeres szekrényből.

A lejárt vagy feleslegessé vált gyógyszereket soha nem szabad a kommunális hulladékba vagy az otthoni szemetesbe dobni, esetleg a lefolyóba vagy a vécébe önteni, mert az egészségünkre és a környezetre is egyaránt ártalmasak. A legtöbb patikában találunk erre a célra kihelyezett tárolót, használjuk azt!

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek