Nagyot változhatnak a gyógyszerárak, szokatlan az ok

Kovács Eszter
GettyImages-521704389
Olvasási idő kb. 2 perc

Megdupláznák a magyar orvostechnikai eszközök számát annak érdekében, hogy vészhelyzetek esetén önellátó legyen Magyarország. Az új egészségügyi stratégia célja, hogy 2030-ra az első 10 újító közé kerüljünk Európában. Ez változást hozhat a gyógyszerárakban is.

A cél eléréséhez azokon a pontokon kell javítani, melyeket Szentgyörgyi Balázs, a Neumann János Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója ismertetett a Magyar Egészségügyi Menedzsment Társaság budapesti konferenciáján.

Ezek közül a legfontosabb az említett orvostechnikai eszközök számának a duplájára növelése. Ez a kritikus egészségügyi helyzetekben jelent segítséget Magyarországának, így teljesen önellátóvá válhat az ország még vészhelyzetekben is, írja az Index. Szentgyörgyi Balázs elmondta, hogy a tanulmányt 850 szakmai javaslatból állították össze, több mint ezer vállalat megkérdezése után. Ennek segítségével állapították meg, hogy milyen pontokon kell javítani az egészségügyi cél eléréséhez.

Változhatnak az gyószerárak
Változhatnak az gyószerárakizusek / Getty Images Hungary

Emiatt változhatnak a gyógyszerárak is

A megkérdezettek szerint a tb-finanszírozott gyógyszerek kérdése is ilyen pont, ezek ára évek óta nem emelkedik.

Kedvező változást hozhat a hazai generikus gyógyszergyártók számára, hogy 200 milliárd dollárnyi szabadalom szűnik meg ebben az évben. Ebből következtethető, hogy ezután egyes gyógyszerek árai is megváltozhatnak. 

Törekszenek majd a szektorban a stratégiai partnerségre, amivel a klinikai vizsgálatokat támogatják, ugyanakkor felülvizsgálnák mind a gyógyszerek befogadását, mind az árazást.

A felsorolt pontok közt a nehézségek közé sorolták még az egészségügyi munkaerőpiaci helyzetet, az extraprofitadót, a közbeszerzéseken való érvényesülést és a szigorúbb szabályozásokat. Ezeken szintén változtatni szeretnének.

A kórházi adatbázisokkal való összeköttetést is rendkívül lényegesnek tartják, mivel csak 20 megyei kórházzal számolva naponta 1,5 millió egészségügyi adat keletkezik, ennek 94 százalékát a laboratóruimi leletek teszik ki. Ezeknek az adatokan az egységesítését szeretnék elérni.

Azt is szeretnék megvalósítani, hogy a háziorvosi törzskartonok is legyenek elérhetőek az EESZT-ben. Ezek mellett pedig a mesterséges intelligenciát is szeretnék egyre szélesebb körben használni, hasonlóan a múlt fél évben lezajlott vastagbélrákszűrés pilotprogramjához.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek