Vigyázz, ha ezeket az anyagokat tartalmazza a tusfürdőd

GettyImages-171578960

Egy kellemes fürdő a nap végén ellazít, kikapcsol – de nem mindegy, mi kerül a vízbe. Érdemes odafigyelni az összetevőkre, hogy ne legyen káros a bőrünknek.

A rendszeres tisztálkodás fontos, de ahogy korábban megírtuk már, nem kell túlzásba vinni. Arról is olvashattál már, mi történne a testeddel, ha teljesen elhagynád ezt a szokást, de azért bármennyire is szeretnénk spórolni a vízzel, ez csupán kíváncsi filozofálgatás. Amikor egy hosszú fárasztó nap után beülünk a kádba és elmerülünk a kellemes meleg vagy épp forró vízben, az nemcsak a testünket, de a lelkünket is ellazítja.

Igazi kikapcsolódás, relaxáció lehet, ha átadjuk magunkat a habfürdő vagy a fürdősó illatának kedvenc dallamaink vagy könyvünk társaságában.

Bár csábító lehet egy hatalmas, illatos habfelhőbe merülni, érdemes átgondolni, mi is kerül a fürdőkádba.

A tusfürdő nem szappan

A szappan megjelenése óta a termékfejlesztők rengeteg különböző féle tisztálkodási terméket állítottak elő. A folyékony szappanok, tusfürdők, samponok széles skálája van jelen a boltok polcain, különböző árkategóriában és illatban. Bár azt gondolhatnánk, ezek csak oldott állapotú szappanok, a valóság egészen más. A különféle mosóaktív anyagok, más néven tenzidek mellett rengeteg szintetikusan előállított anyag is bekerül a különféle készítményekbe. 

Ha nem vagyunk vegyészek, és nem konyítunk kicsit sem a kémiához, könnyű elveszni az összetevők leírása között.

A különböző emulgeáló-, tartósító-, lágyító-, illatosító-, színező-, gélképző, nedvesítőszerek nevei egy átlagfogyasztónak nem sokat mondanak.

Nem is gondolnánk, hogy egy tusfürdőben káros anyag is lehet
Nem is gondolnánk, hogy egy tusfürdőben káros anyag is lehetfizkes / Getty Images Hungary

Nem mindegy, melyiket  használjuk

Az igazság az, hogy legyen szó szappanról, tusfürdőről, samponról vagy habfürdőről, mindegyikben a mosóhatású, felületaktív anyagok kapják a főszerepet. Lényegében csak a felhasznált anyagok arányában és minőségében különböznek egymástól, mégsem helyettesíthető mindegyik mindegyikkel. 

A tusfürdőt használhatjuk samponként is, ahogy sok esetben fel is tüntetik, főleg férfiaknak szánt termékeken.

Valószínűleg azért inkább a részükre készítenek 2 in 1 teremékeket, mert ők jobban értékelik a praktikumot, azt, hogy egy gyors zuhany mellett túl is vannak a hajmosáson, és nem kell külön bajlódni a flakonokkal. Mi, nők sokkal több időt szánunk rá, hogy kiválasszuk a megfelelő illatú tusfürdőt és a hajunk állapotának megfelelő sampont, mert hát abból is van hajszínvédő, száraz hajra való, zsíros hajra való, töredezett hajra való, és még sorolhatnám.

A sampon és a habfürdő nem alkalmas tusolásra

Ha viszont elfogyott a tusfürdőnk, akkor nem ajánlott samponnal vagy habfürdővel helyettesíteni, mert ezek sokkal erősebb hatásúak, nagyobb koncentrációban tartalmaznak mosóaktív anyagokat. Ha mégis erre szánnánk magunkat, akkor

nagyon nagy hígításra lesz szükség ezeknél az erős anyagoknál,

hogy ne irritálják és szárítsák a bőrünket, hisz tusfürdőből is elegendő egy mogyorónyi adag alkalmanként.

Káros is lehet a tenzideknek

Ha egy tusfürdőtől, habfürdőtől viszketni kezd a bőrünk, esetleg kipirosodik, kiszárad, akkor érdemes mielőbb váltani. Érzékenyebb bőrűeknél akár ekcémás tünetek is jelentkezhetnek. Hogy egy ilyen szintetikus anyagokból készült termék mennyire káros, az természetesen függ az összetevőktől is, de attól is, hogy milyen gyakran és milyen mennyiségben használjuk őket. Laborvizsgálatok szerint a tenzidek közül  a Lauryl Sulfat anyagok a legirritálóbbak a bőrre és a nyálkahártyára:

  • Sodium Laureth Sulfate,
  • Sodium Lauryl Sulfoacetate,
  • Sodium Myreth Sulfate,
  • Ammonium Lauryl Sulfate.

Mivel ezek általában a legolcsóbb anyagok, sokszor találkozhatunk velük. Az Ammonium Lauryl Sulfate ráadásul természetes alapú anyag, így bio- és natúrkozmetikumok összetevője is lehet.

Enyhébb irritációt okoznak:

  • Cocamidopropyl Betaine,
  • Disodium Cocoamphodiacetate,
  • Disodium Laureth Sulfosuccinate,
  • Sodium Coco Sulfate.

És az a csoport, ami nem vagy kevéssé szárítja a bőrt:

  • Coco Glucoside,
  • Decyl Glucoside,
  • Disodium Cocoyl Glutamate,
  • Laurdimonium Hydroxypropyl Hydrolyzed Wheat Protein,
  • Lauryl Glucoside,
  • Sodium Cocoamphoacetate,
  • Sodium Cocoyl Glutamate, 
  • Sodium Cocoyl Hydrolyzed Wheat Protein,
  • Sodium Lauryl Glucose Carboxylate & Lauryl Glucoside,
  • Sodium Lauroamphoacetate.
Káros anyagok nélkül is lehet kellemes a fürdő
Káros anyagok nélkül is lehet kellemes a fürdőElizaveta Antropova / Getty Images Hungary

Egyéb káros anyagok

Mindenképp olyan terméket érdemes választani, amelyek összetevőinél egyéb ártalmas anyagok nem szerepelnek. Ilyenek lehetnek: PEG-ek, allergizáló konzerváló- és illatanyagok, halogénorganikus vegyületek (jód, klór, bróm szerepel egy anyagnévben), mivel a zsíroldó detergensek vagy tenzidek átjárhatóbbá teszik a bőrt.

Bőrkímélő, természetes fürdő

A legkíméletesebb és a környezetre is kevésbé káros megoldás, ha natúr szappant használunk. Így háztartásunkban is kevesebb szemét keletkezik, és a bőrünknek is kedvezünk. Így sem kell lemondanunk a kádban eltöltött énidőnkről, hisz egy kis tengeri sóval és illóolajokkal igazi spaélményt varázsolhatunk otthonunkba. A hangulatunkhoz illő illóolajból 4-5 cseppet keverjünk el mézben vagy tejben, és úgy adjuk a fürdővízhez, így feloldódik. Nyugtató fürdőzéshez választhatunk levendula-, jázmin-, szantál-, bergamott- és vaníliaolajat, de arra ügyeljünk, hogy csak természetes és 100 százalékos tisztaságú olajat használjunk.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek