Az evés- és testképzavarral összefüggő pszichés betegségek, mint például az anorexia vagy a bulimia, elsősorban a nőket érintik, és csak kevesen tudnak arról, hogy van egy kimondottan férfiakra jellemző testképzavar: ez az izomdiszmorfia, a testedzésfüggőség.
Mi az izomdiszmorfia?
Bigorexia vagy fordított anorexia névvel is illetik ezt a mentális betegséget, és nem véletlenül: egyes tünetei előfordulnak az anorexiánál is. De míg az anorexiás betegek akkor is túlsúlyosnak látják magukat, ha már kórosan soványak, az izomdiszmorfiások az izomzatukkal elégedetlenek. Erre utal a bigorexia elnevezésben szereplő angol „big”, azaz „nagy” jelző, mert a rendellenességben szenvedők sosem érzik magukat elég nagynak és erősnek, izomzatukat még akkor is kevésnek tartják, ha fizikumuk egyébként jóval átlag fölötti.

Önmagában az, ha valaki odafigyel a testére, az egészségére, és rendszeresen edz, még nem jelenti azt, hogy bármilyen testképzavara lenne.
Ám ha kényszeresen foglalkozik a fizikumával, izmai kinézetével és méretével, életének központjában a túlzásba vitt, szigorú edzéstervek és speciális étrendek betartása áll, esetleg szteroidokat is szed, az mindenképpen gyanúra adhat okot.
Ha valakin azt vesszük észre, hogy a testedzés inkább aggodalmat vált ki belőle, minden e körül forog nála, emiatt rosszul teljesít a munkahelyén és a mindennapi teendőiben, elhanyagolja a barátait és a párját, az izomdiszmorfiára utalhat. Hosszabb távon táplálkozási, hangulati és szorongásos zavarok jelentkezhetnek, valamint előfordulhat, hogy a túlzásba vitt edzés miatt gyakorivá válnak a fizikai sérülések, a nagy mennyiségű fehérjefogyasztás pedig veseelégtelenséget okozhat.
Az izomdiszmorfia elsősorban azokat érintheti, akik olyan sportot űznek, ahol kiemelt jelentősége van a fizikumnak, az izmos testalkatnak. Nem véletlen, hogy a testépítők számítanak a leginkább veszélyeztetett csoportnak, becslések szerint náluk 4-5 százalék a betegség előfordulásának valószínűsége.
A közösségi média hatása a bigorexia kialakulásában
Az izomdiszmorfia általában késő serdülőkorban, korai felnőttkorban jelentkezik, kialakulásához több tényező is hozzájárulhat. A hajlamosító hatások között szerepelnek a szociális és családi okok, mint például egy túlságosan aggódó-óvó anya, elhanyagoló apa, megszégyenítés, bántalmazás, szexuális abúzus. Közrejátszhat még az alacsony önértékelés, a gyerekkori súlyprobléma és az is, ha egy fiút a kései érése miatt bántanak.
A kiváltó ok általában abban keresendő, hogy soha nem látott mennyiségben ömlenek ránk az egészséges életmóddal, fittséggel, rendszeres testmozgással kapcsolatos tartalmak – ami egészen addig szuper dolog, ha motivációt ad a változtatáshoz, de könnyen problémákhoz vezethet. Az ideálisnak tartott szépség és emberi test bemutatása egyáltalán nem újdonság, de napjainkban folyamatosan bombáznak minket a tökéletes testről készült fotókkal és videókkal az interneten, főleg a közösségi médiában, és nincs ez másképp akkor sem, ha az izmok vannak a főszerepben.
Ez a mesterkélt, szerkesztett világ leginkább a tinédzsereknél, fiatal felnőtteknél okozhat gondot, mivel sokszor nem gondolnak bele, hogy amit látnak, az kimondottan azzal a céllal készült, hogy egy ideális képet mutasson be.
„A legtöbb 15 éves gyerek nem ismeri fel, hogy az influenszerek főállású munkája az ideális test elérése és fenntartása, hiszen a megélhetésük függ ettől
– mondta a HuffPostnak Joseph J. Trunzo, pszichológiaprofesszor, a Bryant Egyetem Egészség- és Magatartástudományi Karának igazgatóhelyettese. – A kamasz vagy fiatal nem gondol arra, hogy Hugh Jackman napi 8 órát edz 6 hónapon keresztül, hogy Rozsomák legyen, és azt sem veszi észre, hogy nem néz ki mindig így.” Azt sem értik, tette hozzá a szakember, hogy az eszményien dagadó izmokkal pózoló férfiak valószínűleg orvosi felügyelet alatt dehidratálták a testüket, hogy elérjék a kívánt hatást.
Sok eset rejtve maradhat, mert nem könnyű felismerni
Az izomdiszmorfiát nemcsak azért nehéz azonosítani, mert kevesen ismerik, hanem azért is, mert felületesen nézve egy elhivatott, céltudatos sportolót látunk, aki figyel a testére és az életmódjára. Gyakran megdicsérik a konditeremben, profi sportolóknál eleinte még az edző is azt hiheti, milyen elkötelezett emberrel van dolga. Nem biztos, hogy észreveszik, hogy a háttérben kényszeres viselkedés és egy testképzavar áll, emiatt valószínűleg rengeteg eset rejtve marad.
A bigorexia komplex betegség, kezelése sok időt vesz igénybe. Fontos szerepe van a pszichoterápiának, ami súlyosabb tünetek esetén kiegészülhet gyógyszeres terápiával.
Ha tetszett a cikk, olvasd el, melyik betegség állhat a férfiak agresszív vagy vakmerő viselkedése mögött.

Ha egy férfi ingerült, agresszív vagy túl vakmerő, nem gyanakszunk depresszióra, pedig a legújabb kutatások szerint ez nagyon is lehetséges.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés