Mint ahogyan arról a Dívány is írt, néhány nappal ezelőtt újra a figyelem középpontjába került egy Spanyolországban széles körben használt metamizoltartalmú fájdalomcsillapító, miután egy apa négy nappal a szedése után meghalt. A hírek szerint azonban nem ő a gyógyszer egyetlen áldozata: egy, a fájdalomcsillapító használata ellen kampányoló nő szerint 2016 óta legalább negyven brit állampolgár vesztette életét a pirula szedésének következtében, és nem egy olyan ember van, aki a fájdalomcsillapító alkalmazása miatt szerzett maradandó sérüléseket.
De vajon mi az igazság? Dr. Dobson Szabolcs gyógyszerészt, az Egészségügyi szakirodalmi tallózó nevű Facebook-oldal szakértőjét kérdeztük a metamizolról.
Több országban betiltották, sok helyen nagyon népszerű
A metamizol nevű fájdalom- és lázcsillapító, gyulladáscsökkentő hatású gyógyszert először Németországban állították elő, és tabletták, valamint injekció formájában 1922-től hazánkban is alkalmazzák.
A tablettákat 2007. február 15-ig vény nélkül lehetett kapni itthon, majd egy kicsivel több mint tizenkét évig, 2019 júliusáig vénykötelesen lehetett csak hozzájutni.
Ezt az intézkedést az agranulocitózis nevű nagyon ritka, de súlyos, akár halálos következményekkel járó vérképzőszervi mellékhatással indokolták, amely során a rendkívüli mértékben lecsökkenő granulocita fehérvérsejtek száma súlyos fertőzéseknek nyit utat.
Dr. Dobson Szabolcs szerint e mellékhatást sok országban észlelték, amely miatt például az angolszász országokban vagy Hollandiában be is tiltották a metamizol használatát. Ugyanakkor például a hollandoknál vényköteles kategóriában fokozott gyógyszerbiztonsági intézkedések mellett nemrégiben újra engedélyezték, de a világ több részén is – köztük Közép- és Kelet-Európában, a posztszovjet térségben vagy Dél-Amerikában – nagyon népszerű.
Jelenleg itthon újra vény nélkül juthatunk hozzá.
Sokak szerint nem éri meg a kockázat
Arra a kérdésünkre, hogy miért tartják olyan veszélyesnek ezt a hatóanyagot, a gyógyszerész azt mondta: az agranulocitózis kiszámíthatatlanul csaphat le, olyan esetekben is, amikor valaki évek óta szed metamizoltartalmú gyógyszereket.
„A tiltás mellett érvelők szerint a haszon-kockázat arány nem jó, mert ezt a hatóanyagot a maga kategóriájában sok más szerrel lehet pótolni, és a fej- vagy fogfájás stb. kezelése nem éri meg az agranulocitózis kockázatát és az annak esetlegesen nagyon súlyos következményeit” – fejtette ki a szakértő.
A gyógyszerész hozzátette, hogy ezzel szemben, a vény nélküli státusz mellett állók azzal érvelnek, hogy más, hasonló célokra alkalmazott gyógyszerek – a nem szteroid gyulladásgátlók – emésztőrendszeri vérzéseket, szívinfarktus- és szélütéskockázatot fokozó hatását is figyelembe véve
a metamizol összességében jó biztonságosságú szer.
Utóbbi tábor szerint az agranulocitózis mellékhatásai miatt egyébként is inkább az észak-európai származású lakosság a fokozottabban veszélyeztetettebb.
Ugyanazt szedjük itthon, mint Spanyolországban
Dr. Dobson Szabolcs azt is elmondta, hogy nincs különbség a nálunk kapható és a spanyolországi esetek kapcsán emlegetett metamizoltartalmú gyógyszerek között, hiszen
az Európai Unióban meglehetősen hasonló szerek vannak forgalomban, és az engedélyezési követelmények azonosak.
Egyébként magyar cégek metamizoltablettáit is engedélyezték már több nyugati országban. A gyógyszerész szerint Angliában már korábban is felröppentek hírek az agranulocitózis okozta súlyos következményekről spanyol patikákban adott metamizoltabletták kapcsán, és az is tény, hogy a spanyol kormány már felhívta a figyelmet arra, hogy ezt a hatóanyagot ne adják turistáknak és olyanoknak, akiknek az állapotát nem tudják követni.
A titok a felelős használatban rejlik
„Minden gyógyszert felelősen kell alkalmazni, mindegyiknek lehetnek és vannak mellékhatásai, amelyek azonban változó gyakoriságúak és súlyosságúak, és nem mindenkinél jelentkeznek” – magyarázta a gyógyszerész, hozzátéve: ez idáig nem merült fel olyan adat, amely alapján a metamizol újbóli vény nélkülivé tétele közegészségügyileg veszélyes lenne. Azt tanácsolja, hogy a gyógyszerek szedése előtt mindenképpen hasznos az orvossal és a gyógyszerésszel beszélni, és elolvasni a dobozban lévő betegtájékoztatót.
Ez a helyzet a többi fájdalomcsillapítóval
Az ibuprofen és a paracetamol kémiailag más szerkezetű és részben más hatásmódú fájdalom- és lázcsillapító, ám mindkét hatóanyagnak megvannak a maga esetenkénti súlyos mellékhatásai. A szakértő szerint összességében a paracetamolt tekintik a legbiztonságosabbnak, de ez meg nagy adagban májméreg. Halálos túladagolást már Magyarországon is leírtak vele, az alkoholisták és az alultápláltak különösen veszélyeztetettek.
Ha tudni szeretnéd, hogy miért keserűek a gyógyszerek, olvasd el az erről szóló cikkünket!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés