Az egzotikus láz terjedése miatt lépni kell: jönnek a rendkívüli intézkedések

GettyImages-1469252695
Olvasási idő kb. 3 perc

Rendkívüli óvintézkedéseket vezetnek be Magyarországon a szúnyogok terjesztette, veszélyes nyugat-nílusi láz miatt.

Még idén bevezethetik a véradók egyedi nukleinsav-alapú szezonális szűrését – adta hírül a Medicalonline egy, a Magyar Közlöny 49. számában megjelent, friss kormányhatározatra hivatkozva. Mint írták, az óvintézkedésekre a nyugat-nílusi láz transzfúziós kockázatának csökkentése érdekében van szükség.

A rendelet szerint az Országos Vérellátó Szolgálat javára több mint 1,8 milliárd forint többletforrást biztosítanak, amely összeget 2025-től a központi költségvetés tervezése során biztosítják.

Már itt van Európában az egzotikus láz

Mint arról korábban már a Dívány is írt, a nyugat-nílusi láz a nappal aktív, úgynevezett Culex szúnyogok csípésével átvihető vírusos megbetegedés, amely elsősorban Afrikában, Európa déli részein, Közép-Keleten, Indiában és az Amerikai Egyesült Államokban terjedt el, de az utóbbi években, Romániában, Csehországban, sőt Magyarországon is megjelent.

A szúnyogok terjesztette egzotikus betegség miatt már hazánkban is óvintézkedéseket vezetnek be
A szúnyogok terjesztette egzotikus betegség miatt már hazánkban is óvintézkedéseket vezetnek beWestend61 / Getty Images Hungary

Ezek a tünetei

Az Országos Epidemiológiai Központ tájékoztatása szerint a nyugat-nílusi vírus által okozott, 3-6 napos lappangási idejű fertőző betegség 80-85 százalékban tünetmentesen zajlik, míg

az esetek 15-20 százalékban enyhébb, nem jellegzetes tünetekkel jár, amely miatt nehezen különíthetők el más vírusos betegségektől.

A nyugat-nílusi láz bevezető tünetei közé tartozik a hányinger, a láz, a fényérzékenység, az izomfájdalom, a kötőhártya gyulladása és az arcpirulás. Eközben nyirokcsomó-duzzanatok jelennek meg testszerte és bőrkiütések jelentkeznek a törzsön és a végtagokon. A kezdeti állapot körülbelülhat napig tart és gyors javulás vet neki véget. A betegség második periódusában az idősebbeknél agyhártya- vagy agyvelőgyulladás alakulhat ki, náluk gyakoribbak a halálos szövődmények is.

Nincs ellene vakcina

Mint azt az epidemiológiai központ oldalán olvasható, a nyugat-nílusi vírust a betegség első hat napján lehet kimutatni a vérből, később pedig szerológiai vizsgálattal, vagyis a vérben jelenlévő ellenanyagok kimutatásával igazolható. A betegség jelenleg csupán tüneti kezeléssel kezelhető, az emberi megbetegedések megelőzésére oltóanyagot még nem fejlesztettek ki.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek