A tökmagolaj egészségünkre gyakorolt hatásáról nem lehet eleget beszélni. Amellett ugyanis, hogy erősítheti az immunrendszert, és gyógyír lehet a hajnak, segíthet a hólyagproblémákon, csökkentheti a prosztata megnagyobbodását, és fontos szerepe lehet a prosztatarák megelőzésében is. Ám ezek mellett van még néhány olyan előnye, amelyről csak kevesebben tudnak.
Ennyi mindenre jelenthet gyógyírt
Bagó Roland olajszakértő szerint a tökmagolaj lassíthatja például a szervezet érelmeszesedési folyamatát, sőt, előnyösen befolyásolhatja az agyi keringés normális állapotának fenntartását is.
„Szerepe lehet a terhesség korai szakaszában fellépő spontán vetélések kivédésében és a magzat idegrendszerének kifejlődésében, valamint csökkentheti a gyomorbántalmakat” – sorolja a szakember, hozzátéve:
a tökmagolaj a szív egészségére is jótékonyan hat, miután nagyon sok telítetlen zsírsavat tartalmaz, magas antioxidáns-tartalmának köszönhetően pedig véd a szabad gyökök káros hatásaitól.
Mennyi az annyi?
Az E-, B1-, B2-, B6-, A-, C- és D-vitaminokat, valamint foszfátot, nátriumot, kalciumot, magnéziumot, szelént, vasat, cinket, rezet és mangánt is tartalmazó tökmagolajból naponta egy kiskanálnyi is elég, de akkor sincs gond, ha a salátára, a pácokba vagy a sültekre egy-két evőkanállal kerül. Miután a szakértő szerint túladagolni nem lehet, úgyis érezzük, mennyi esik jól.
Ezért jó, ha hidegen sajtolt
A különféle olajok hideg sajtolása azért is nagyon előnyös, hiszen miután alacsony hőmérsékleten, 27 és 60 Celsius-fok között történik, az olaj minősége és a korábban hosszan sorolt értékes tápanyagok megmaradnak.
Az éppen használt hőmérséklet attól függ, hogy milyen növényi olajat állítunk elő, hiszen különböző növényeknél másak lehetnek az optimális feltételek.
„Az alacsony hőmérsékleten végzett sajtolás segít megőrizni az olaj minőségét, az eredeti ízét, színét és illatát, valamint megakadályozza az olajban található értékes tápanyagok, például antioxidánsok és esszenciális zsírsavak lebomlását” – avat be a tökmagolaj-készítés rejtelmeibe Bagó Roland, hozzátéve:
a magas hőmérsékleten végzett sajtolás vagy olajkinyerés más módszerekkel, például hővel vagy oldószerekkel, gyakran nem tartja meg ugyanezt a minőséget és tápértéket.
Így lesz tökmagból olaj
A szakember szerint a technológia egyébként nagyon egyszerű: a termény bemegy a gépbe, amelyből kijön az olaj és a rostos pellet. Ezután pedig semmi más nem történik az olajjal, mint hogy szűrik, hogy mentesítsék a mechanikai szennyeződésektől, majd palackozzák.
„Néhány trükkünk azért van, hogy a mi olajunk ízvilága különbözzön a többitől, például kizárólag gleisdorfi vetőmagból termett héj nélküli magot használunk, és a szeretetünket is hozzáadjuk” – árulja el tökmagolajuk titkát az élelmiszerek Oscarjának nevezett díj győztese.
Merthogy Rolandék idén ősszel elhozták Európa egyik legrangosabb élelmiszerversenyének a fődíját, amelyre összesen több mint 14 ezer terméket neveztek a világ minden tájáról.
Olyan, mint az Oscar-díj-átadó
„A Great Taste Golden Fork-díjátadó gyakorlatilag ugyanúgy zajlik, mint az Oscar-díj-átadó, amely során összesen 13 kategóriában jelölnek, kategóriánként három élelmiszert. Mi a Rest of Europe kategóriában kaptunk jelölést, és meg is nyertük. Ez azt jelenti, hogy Európa legjobb tökmagolaja lett” – meséli nagy örömmel Bagó Roland.
A családitól a világ gasztronómiai asztaláig
A Great Taste versenyen való értékelés során a zsűri több szempont alapján értékeli a versenyre nevezett élelmiszereket és italokat. Ezek segítenek meghatározni a termék minőségét és kiválóságát, és magukban foglalják az ízt is, amelynek nem mindegy az intenzitása, az egyensúlya és a minősége.
Aztán ott van az illat, amelynek kellemesnek és jellegzetesnek kell lennie, sőt, az élelmiszer textúrája, az általános élmény és az újítás is meghatározó, az új, az egyedülálló ízvilágot vagy elkészítési módot kínáló termékek ugyanis kiemelkednek a többi közül.
És hogy milyen nagy dolog egy ilyen versenyen díjat nyernie egy komáromi családi vállalkozásnak, azt jól mutatja a zsűri véleménye, amely nem kívánt magának mást, mint hogy bárcsak lenne a konyhájában a Rolandék tökös nedűjéből.
Azért is igazán szívet melengető érzés megnyerni ezt a díjat, mert, mint a legtöbb ötlet, a tökmagolajunk is a családi ebédlőasztaltól indult.
„Megkérdeztük egymástól, hogy mi lenne, ha megpróbálnánk tökmagot préselni, aztán megpróbáltuk, és végül a gasztronómiai világ étkezőasztaláig jutottunk” – teszi hozzá Bagó Roland.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés