Lámpabúra, rozmár, ceruza – bajuszformák itthon és a nagyvilágban

GettyImages-526296177
Olvasási idő kb. 6 perc

A bajusz generációk óta a férfiasság meghatározó szimbóluma, ami fazontól függően lehet akár tekintélyparancsoló vagy sármos is. A bajuszokkal csak egy baj van: valaki vagy szereti, vagy nem; és ez egyaránt igaz a férfiakra és a nőkre is. Egy bajusz akkor igazán stílusos, ha egy férfi megtalálja a hozzá legjobban illő formát, és azt kellő önbizalommal viseli.

A történelem során számos nagyszerű és kimagasló férfi viselt bajuszt, függetlenül attól, hogy a világ mely táján és mikor élt. Gondoljunk csak Chaplinre, Dalíra, Ferenc Józsefre, Deák Ferencre, Einsteinre vagy Rákóczi Ferencre, de az 1848-as huszárok is kizárólag bajuszos férfiakból verbuválódtak. A történelem során többféle stílusban hordták a férfiak a bajuszt.

Először bajuszt kell növeszteni

A bajusz utoljára az 1970-es években, a diszkókorszak idején volt igazán divatos. De mi a helyzet most, vajon divat még ma is? Vannak, akik azzal érvelnek, hogy a bajusz soha nem megy ki a divatból – és ezeknek az embereknek talán igazuk is van. Egy ápolt, az archoz és a személyiséghez illő bajusz mindig is a klasszikus megjelenés egyik eszköze lesz.

A bajusznövesztést a szakállnövesztéssel kell kezdeni
A bajusznövesztést a szakállnövesztéssel kell kezdeniZorica Nastasic / Getty Images Hungary

Minden férfinak legalább egyszer az életében ki kellene próbálnia, milyen bajuszt viselni. Ennek első lépése bajuszt növeszteni. Ehhez kitartásra és türelemre lesz szükség, és, hogy ne érezzen késztetést egy férfi sem arra, hogy félúton megszabaduljon a növekedésnek indult arcszőrzetétől, javasoljuk, hogy a borotvát rejtse el jó mélyen a fiókban.

A látvány és az érzés talán elviselhetőbb lesz az első hetekben, ha a bajuszt a szakállal együtt hagyja nőni, majd a szakállt fokozatosan vágja egyre rövidebbre, miközben az ajak fölötti részhez nem nyúl.

Beletelhet egy kis időbe, mire valóban elkezd jól kinézni a bajusz, de ha már 2-2,5 centimétert nő az arcszőrzet, a szakállról át lehet térni az ápolt bajuszra.
A bajusz formálásához pedig nem kell más, mint egy trimmer, olló, esetleg szakállbalzsam, és néhány inspiráló példakép.

Rozmár vagy ceruza? – ezeket a bajuszformákat próbáld ki

Azt, hogy kinek melyik bajusz áll jól, kinek melyik forma tetszik jobban, már ízlés dolga, de függ attól is, hogy kinek milyen az arcformája, a habitusa, a jelleme, és milyen az arcszőrzet-genetikája, valamint a kreativitása.
A bajusznak számos olyan változata létezik, amely nemcsak férfiasabbá, hanem egyedivé is teszi a fizimiskát. Mutatjuk, hogy a rozmártól a patkóig melyek most a legkedveltebb bajuszstílusok.

Chevron

Ez az a klasszikus, időtálló fazon, ami követi a felső ajak vonalát, és egy fejre fordított V alakra hasonlít. Ez a természetes bajusztípus minimális ápolást igényel. Különösen népszerű volt az 1970-es és 1980-as években, majd a novemberi Movember 2007-es születésével újra kedvelt alapstílus lett. Ez a fazon azoknak előnyös, akiknek dús arcszőrzetük van. Chevron bajuszt viselt például Freddie Mercury. 

Freddie Mercury egy klasszikus bajuszfazont viselt
Freddie Mercury egy klasszikus bajuszfazont viseltKoh Hasebe/Shinko Music / Getty Images Hungary

Lámpabúra

Nevét a trapéz alakjáról kapta, hiszen úgy néz ki, mint egy lámpaernyő. Ezt a stílust gyakran „zsarubajusznak” is nevezik, miután a katonák és a rendőrök számára gyakran csak ez a bajusz megengedett viselet. A fazon sajátossága, hogy lehet szélesebb a felső ajaknál, nem lehet magasabb, mint az orr és az ajak közti rész, és a szőr nem lóghat rá a felső ajakra. A bajusz csak egyenes vonalakból áll.

A lámpabúrabajusz formája a trapézra hasonlít
A lámpabúrabajusz formája a trapézra hasonlítPlume Creative / Getty Images Hungary

Rozmárbajusz

Nevét onnan kapta, hogy ennek a bajusznak a formája a rozmár orrához hasonlít, és teljesen elnyeli a felső ajkat, de akár az alsó ajkat is elfedheti. Ez a fazon nem mindenkinek adatik meg, főleg a genetika határozza meg, hogy valaki tud-e rozmárbajuszt növeszteni. Az első világháború idején az európai államférfiak kedvelt karaktere volt. 

A rozmárfazon sokszor az egész ajkat elnyeli
A rozmárfazon sokszor az egész ajkat elnyeliNiels Busch / Getty Images Hungary

Ceruzabajusz

Ez a fazon keveseknek áll igazán jól. Viselése megkívánja, hogy valaki stílusos és jól öltözött legyen, szeressen öltönyt, szmokingot, vagy valamilyen hasonlóan elegáns ruhadarabot hordani. A sportos stílushoz ugyanis egyáltalán nem passzol. 

A ceruzabajusz egyszerre férfias és finoman elegáns
A ceruzabajusz egyszerre férfias és finoman elegánsToni Anne Barson Archive / Getty Images Hungary

A ceruzabajusz az 1930-as és ’40-es években volt divatos. Két fajtája is ismert, van a folytonos, illetve az orr alatt félbeszakított ceruzabajusz.

Dalí-bajusz

Jeles képviselője a szürrealista festőművész, Salvador Dalí volt. Ez egy igazi extravagáns stílus, nem is sokan viselik. Leggyakrabban egyenesen felfelé formálják, és olyan, mintha a végei 10 óra 10 percnél álltak volna meg egy órán. 

Salvador Dalí tette népszerűvé az extravagáns bajuszt
Salvador Dalí tette népszerűvé az extravagáns bajusztTerry Fincher / Getty Images Hungary

Kormánybajusz

Handlebar, azaz más néven biciklikormány-bajusz egy igazi úriemberhez méltó stílust képvisel. Talán ez a legklasszikusabb bajusz és a legrégebbi fazon. A bajusz alapja egy chevron fazon, ám a szőrzet túlnő a felső ajkak két végén. 

A biciklikormányra hasonlító bajusz is kedvelt
A biciklikormányra hasonlító bajusz is kedveltMaskot / Getty Images Hungary

Patkóbajusz

Ez egy igazi rosszfiús, zsivány fazon, éppen ezért erősebb arckaraktereknek ajánlott. Sűrű szőrzetből mutat igazán jól, mert a patkóbajusz egy teljes bajusz függőleges meghosszabbítással. Az ajkak sarkán és a száj oldalán lefelé nő, az állkapocs vonaláig. Annak érdekében, hogy a patkóbajusznak kontrasztos hatása legyen, az arc többi részét mindig frissen kell borotválni. 

A patkóbajuszhoz sűrű arcszőrzetre van szükség
A patkóbajuszhoz sűrű arcszőrzetre van szükségJessica Alpern Photographs / Getty Images Hungary

Fogkefe

Ezt a stílust a 20. század elején Charlie Chaplin tette ismertté, a legtöbben mégis Hitler-bajuszként emlegetik. A fazon igen vastag, és általában 2,5 centiméter széles. A felső ajkakhoz viszonyítva középen helyezkedik el, és nem lóg rá az ajakra.

A fogkefebajusz az orr alatt helyezkedik el középen
A fogkefebajusz az orr alatt helyezkedik el középenBettmann / Getty Images Hungary

Angol bajusz

Az angol stílusú bajusz is a biciklikormányra hasonlít

Az angol stílus nagyon hasonlít a Handlebar stílusra, ám abban különbözik tőle, hogy a végeinél nem ível felfelé, és fontos, hogy a szőrszálak a száj sarka felé nőjenek.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek