Halálra éheztették magukat a nők: ez volt a céljuk

GettyImages-640414655
Olvasási idő kb. 4 perc

Az anorexiát vagy a bulimiát tipikusan modern kori betegségnek gondolnánk, holott történelmi bizonyítékok azt mutatják, hogy már az ókorban is léteztek étkezési zavarok, csupán egészen mások voltak a kiváltó okok.

Az anorexia nervosa szó szerinti fordításban az étvágy idegi eredetű hiányát, elvesztését jelenti. Az anorexia kóros lesoványodással járó evési zavar, melyet nehéz eltitkolni, hiszen a jelentős fogyásra felfigyel a beteg közvetlen környezete. Tünetei között szerepel az elhízástól való félelem, a testképzavar – extrém fogyás után is kövérnek látja magát a beteg –, a legalább 15%-os súlyhiány, valamint nők esetében a menstruáció elmaradása

A modern anorexia és bulimia

Az anorexiás személyisége is megváltozik: indulatos, akaratos lesz; a családban az étkezések miatti veszekedések mindennaposokká válhatnak. A kezelés során nem elég a gyógyszerszedés, a beteg pszichoterápián is részt vesz – nagymértékű fogyás esetén a kórházi ellátás is indokolttá válik. 

Az anorexia nervosás beteg éhezteti magát a fogyás érdekében
Az anorexia nervosás beteg éhezteti magát a fogyás érdekébenVincent Besnault / Getty Images Hungary

A bulimia nervosa szintén evési zavar, amelyet farkaséhségként fordíthatunk. A betegség túlevési rohamokkal és önhánytatással jár, viszont az anorexiával ellentétben gyakran nem veszi észre a beteg környezete. Általában fogászati vizsgálat során derülhet rá fény, mivel az állandó hánytatással feltörő gyomorsav roncsolja a fogzománcot. A bulimiás beteg falási rohamot követő önhánytatással, hashajtózással, extrém testedzéssel igyekszik kontrollálni testsúlyát. Sem a bulimia, sem az anorexia nem új keletű betegség, igaz, régen nem a kívánt súly elérése volt a cél, mint manapság.

Evési zavarok a múltban

A legkorábbi történeti feljegyzések azokról az emberekről, akiknél a mai étkezési zavaroknak megfelelő tünetek jelentkeztek, az ókorból származnak. Ez idő tájt azonban nem a súlyvesztés volt a cél, hanem a megtisztulás; a fizikai szükségletek és az anyagi világ tagadásán keresztül jelent meg kulturális témaként.

A bulimiához hasonló tünetekkel járt az a tisztítási gyakorlat, amit az ókori egyiptomiak, görögök és rómaiak is előszeretettel alkalmaztak.

Az önhánytatással az élelmiszerek okozta betegségeket igyekeztek megelőzni, vagy a túlevés okozta kellemetlen tüneteket kívánták enyhíteni; néhány korai római császárról találunk olyan feljegyzéseket, amelyekben leírják, hogy ha a császár túl sokat evett, hányással könnyített magán. Számos történész ezt a bulimia nervosa korai változatának tekinti, anélkül, hogy a cél a soványság lett volna.

Anorexiára is találunk példát már az ókorban is: egy felsőbb osztályhoz tartozó, húszéves római lány halálra éheztette magát, hogy megtisztuljon a lelke.

A középkorban is megfigyelhető volt a szélsőséges böjt, amely gyakran halállal végződött: Sziénai Szent Katalin például 33 évesen hunyt el, miután sokat és hosszan böjtölt, majd a böjtidőszakok után is egyre kevesebbet evett. Úgy hitte, elegendő számára az oltáriszentség magához vétele.

Sziénai Szent Katalin úgy hitte, az ő számára elegendő táplálék az oltáriszentség
Sziénai Szent Katalin úgy hitte, az ő számára elegendő táplálék az oltáriszentségStudio-Annika / Getty Images Hungary

Anorexia a megváltásért

Az ételmegvonást ebben a korban tehát spirituális gyakorlatnak tekintették, a nők szó szerint kínozták magukat a lelki üdvösség reményében. Épp ezért egyes kortárs szerzők ezeket a böjtölési szokásokat „szent anorexiának” nevezik. Úgy tűnik, hogy a középkori böjtnek a motivációja nem a soványságra való törekvés, ahogyan a mai evészavaroké. Ennek ellenére sokan úgy gondolják, hogy ugyanarról a rendellenességről van szó, pusztán a szociokulturális klíma alapján eltérő okok indukálják. 

Az anorexia nervosát az 1800-as évek végére fogadták el pszichológiai rendellenességként, majd 1952-ben étkezési zavarként kapott helyet a Mentális Zavarok Diagnosztikai és Statisztikai Kézikönyve (DSM) első kiadásában. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek