A szezonális szénanátha (allergiás rhinitis) az egyik leggyakrabban előforduló allergiás megbetegedés. Jól ismert tünetei a tüsszögés, az orrviszketés, az orrfolyás, az orrdugulás, valamint a vörös, könnyező és viszkető szem. Aki ilyet már tapasztalt, az a pollennaptár kifejezéssel is tisztában van. Ez minden allergiás számára nagy segítség, hiszen használatával a tél végétől késő őszig követhetjük a virágzási időszakokat.
Ezért érdemes követni az allergia alakulását
A pollenallergiások számára különösen fontos, hogy ismerjék, mely időszakban virágzik az a növény, amely az allergiás tüneteket okozza. De mégsem ilyen egyszerű a helyzet: nem mindig egyértelmű ugyanis, hogy mi az allergia oka, sőt, létezik az úgynevezett keresztallergia is. Mi több: lehetünk allergiások ételre, italra és még állatra is.
Ha nem tudod, mitől alakul ki tüsszögés és könnyezés
A legelső dolog, amit tenned kell, ha megjelentek vagy erősödnek az allergiás tünetek, az az, hogy felkeresel egy allergológust. Ő egyszerre több tucat általános allergénnel szembeni reakciót tesztel. Az allergiavizsgálatot általában bőrszúrási teszttel végzik. Az orvos egy kis rácsot rajzol a karodra vagy a hátadra, mindegyik cellába felken egy kis mennyiségű anyagot, és megszúrja a bőrt. Léteznek tesztkészletek pollenekre, háziállatok szőrére és más gyakori allergénekre is.
Ha allergiás vagy bármelyik tesztelt anyagra, akkor bőrreakció lép fel.
Miután a bőrteszt eredménye megvan, az allergológus tanácsot tud adni, hogy mit kell tennie az azonosított allergiák esetén, ha például Epi-Pent kell magadnál tartanod, vagy ha bizonyos vényköteles vagy vény nélkül kapható gyógyszerek szedésével tudod kontrollálni a kellemetlen állapotot.
Mikor alakul ki az allergia?
Az emberek többsége úgy emlékszik, hogy már fiatalon jelentkezett nála az allergiás tünetek egyike. Sokan a 20-as, 30-as éveikre ki is nőtték az allergiát, mivel szervezetük toleránssá vált az allergénekkel szemben, különösen az élelmiszer-allergénekkel szemben, mint a tej, a tojás és a gabonafélék. Ám a szakemberek szerint az ember életében bármikor kialakulhat allergia. Még az is előfordulhat, hogy valaki olyasmire lesz allergiás, amire korábban nem volt az. A felnőttkorban leggyakrabban kialakuló allergiák rendszerint szezonálisak.
A pollen, a parlagfű és más növényi allergének az év bizonyos szakaszaiban, általában tavasszal vagy ősszel bukkannak fel, megkeserítve életünket. De kialakulhat felnőttkorban is állatszőr-allergia és ételallergia is. Felnőtteknél további gyakori élelmiszer-allergén a földimogyoró és a diófélék, valamint a gyümölcs- és zöldségpollen. Azt a szakemberek még mindig csak kutatják, hogy bizonyos allergiák miért alakulnak ki felnőttkorban.
Mikor kell akkor orvoshoz fordulni?
Egyes allergiás tünetek enyhék, az allergénnel való csökkentett találkozással vagy gyógyszeres kezeléssel kezelhetők.
Ha már jártál allergológusnál, de azóta súlyosbodtak a tünetek, érdemes visszamenni hozzá.
Néhány tünet ugyanakkor megzavarhatja a nyugodt mindennapjaidat, sőt, akár életveszélyes is lehet.
Kérj sürgősségi orvosi segítséget, ha az alábbi tünetek bármelyikét észleled:
- szokatlanul szédülés
- a nyelv vagy a torok kóros duzzanata
- bőrkiütés vagy csalánkiütés a testen
- hasi görcsök
- hányás
- hasmenés
- zavart vagy dezorientált érzés
- láz
- anafilaxia (torok duzzanata és záródása, sípoló légzés, alacsony vérnyomás)
- rohamok
- eszméletvesztés
Ne feledd, az allergia az életed bármelyik szakaszában kialakulhat, akkor is, ha eddig büszke voltál arra, hogy „Én bizony semmire nem vagyok allergiás”.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés