Örülhetnek azok, akiknek megkeseríti az életét a parlagfű-allergia, mert Magyarországon is terjed sok pollenallergiás ősellenségének a természetes ellensége – írja az Agrárszektor a BAMA.hu cikke alapján. Sár József entomológus, rovartan-kutató hívta fel a figyelmet a parlagfű-olajosbogárra, amely már Baranya vármegyében megjelent.
Fellélegezhetnek Magyarországon az allergiások
Elterjedőben van Baranya vármegyében a parlagfű-olajosbogár (Ophraella communa). A fajt először 1986-ban fedezték fel Észak-Amerikában, és néhány éve megjelent Dél-Európában is, az első példányok feltehetőleg vetőmagszállítmányokkal érkeztek meg a kontinensre. Az 1990-es években Kanada után a Távol-Keletre is megérkezett, majd aztán 2013-ban Olaszországban és Svájcban is azonosították.
Itthon először három éve észlelték, akkor Budapest környékén, mára pedig egyre több van belőle az egész országban. A parlagfű-olajosbogár azért jelenthet reményt a parlagfű pollenjére allergiás betegeknek, mert az ízeltlábú lárvája fogyasztja a parlagfüvet, kiszárítva azt.
Milyen rovar a parlagfű-olajosbogár?
Közepes, kisebb termetű levélbogárról beszélünk, az Európában begyűjtött példányok átlagos testhossza 4,3- (hím) és 4,7 (nőstény) mm. Teste megnyúlt, tojásdad alakú, alapszíne sárgás-barnás, melyet a szárnyfedőkön és az előtoron változatos hosszanti sötétebb minták díszítenek. Az egyedek többsége jól repül.
Leginkább a parlagfű (Ambrosia) fajokat kedvelik, köztük az ürömlevelű parlagfüvet, amely a legtöbb problémát okozza Magyarországon. Más gyomnövényeket is szívesen fogyaszt, például szerbtövist, rézgyomot, de megél a betyárkórón is, sajnos azonban a napraforgót és a csicsókát is szereti.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés