Egyeseknél nem olyan feltűnő, ha sokat ittak, ez azonban elvétve fordul elő. A legtöbb ember esetében az arc azonnal kipirul az alkoholtól, és a szemeken is meglátszik, ha valakin felöntött a garatra. A rendszeres fogyasztás eredménye pedig még drasztikusabb: szárazabb bőr, vizesedés, ödémásodó szemek. Sok esetben a bőr hamarabb és mindennél beszédesebben mutatja meg azt, ha többet iszol a kelleténél.
Az arcod is meghálálja, ha mértékkel iszol
Nem szeretnénk alkoholellenes propagandát folytatni, hiszen a társadalmi események egyik fontos rituáléja, ha néhanapján koccintunk egy-egy pohárkával. Azonban könnyű átesni a ló túloldalára, a stresszoldásként használt, hetente többszöri alkoholfogyasztás nemcsak a lelket és az elmét viselheti meg, hanem egyértelmű jeleket hagy az arcon, a testen és a bőrön.
Az öregedés tuti receptje
Összességében kijelenthetjük, hogy a rendszeres szeszesital-fogyasztás felgyorsítja az arc öregedési folyamatait: petyhüdt, száraz lesz a bőr, és az esetek többségében felpuffad az arc, amely elveszíti a kontúrjait. A duzzanat leggyakrabban a szemhéjakon és az orron jelentkezik. Ráadásul a kellemetlen szájszaggal is számolnunk kell, hiszen a szeszes ital a gyomrot sem kíméli.
Habár rendkívül eltérő egyénenként az alkohollal szembeni érzékenység, a férfiaknál átlagosan naponta 50-60 gramm tiszta alkohol, nőknél napi 2 deci bor elfogyasztása már tartós lenyomatot hagy a bőrön és a teljes szervezetben. Napnál is világosabb, hogy minél rosszabb minőségű ez az alkohol, annál hamarabb jelentkeznek a bőrproblémák, ráadásul a szesz hizlal is.
Szakonyi Eszter mesterkozmetikus elmagyarázta, hogy a szervi elváltozásokon kívül – például az alkoholos zsírmáj vagy gyomorproblémák – megváltozik a verejték szaga is a rendszeresen ivó személynek.
„Elég hetente néhány pohárkával meginni ahhoz, hogy pirossá váljon az arcbőrünk színe, amit gyakran ekcémás foltok is tarkítanak.”
Aki gyakrabban iszik a kelleténél, annak ödémás lesz a szeme. „Sárgás színűvé válik a kötőhártyája, a szemhéjakon pedig koleszterinlerakódások jelenhetnek meg” – ismertette a Vintage Beauty vezetője.
Garantált lesz a száraz, petyhüdt bőr
További gyakori jel, hogy az esténkénti borozgatásoktól sápadt és szürkés színű lesz a bőrünk. Mivel az alkohol rengeteg vizet von el a szervezetből, összességében vízhiányossá válik a szervezetünk. Szakonyi Eszter hozzátette, nem ritka az úgynevezett pókanyajegy kialakulása sem a nagyivóknál, amit az elágazó értágulatok alakítanak ki. Már csak azért is érdemes visszafogni a borozást, pezsgőzést, mert a szeszes ital pikkelysömört hozhat elő még azoknál is, akik sose találkoztak ezzel a bőrbetegséggel, viszont genetikailag kódoltak.
„Aki rendszeresen a pohár után nyúl, annál sokszor megjelenik az ok nélküli viszketés a test teljes felületén, így az arcon is. Mindez az alkohol vízelvonó hatása miatt alakul ki, amely extrém bőrszárazságot képes okozni.”
Lógó ajkak, gyulladt pórusok
További probléma, hogy változások következnek be az arcizmok tónusában, ettől megereszkedhet az arccsont és az ajkak. Ráadásul gyakran megnagyobbodhatnak a bőr pórusai, s ez gyulladáshoz, kiütéshez vezethet. Az alkohol és mérgező mellékterméke, az acetaldehid befolyásolja az anyagcsere összes folyamatát. Egyértelműen káros hatással van a vitaminok és ásványi anyagok felszívódási képességére is, ami fokozza a hajlamot a különböző fertőzésekre.
Időben kell változtatni
Ne érj el addig a szintig, hogy már észrevehetők a fenti tünetek rajtad. Ám ha mégis, akkor végleg iktasd ki az alkoholt az életedből, belgyógyász segítségével állíttass össze egy speciális étrendet, valamint pótold a folsavat, a B-, C- és E-vitamint a szervezetedben, és az is motiválhat elhatározásodban, ha magad elé képzeled az alkoholista sztárok előtte-utána fotóit.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés