A karragén egy tengeri hínárból – jellemzően vörösalga-fajok sejtjeiből – származó poliszacharid-család összefoglaló neve. Ezt az élelmiszerekben évszázadok óta sűrítő és zselésítő adalékanyagként használják. A legújabb kutatások azonban azt mutatják, hogy bizonyos fajtái gyulladást okozva káros hatással lehetnek az egészségre.
Cukorbetegségre hajlamosíthat az adalékanyag
Az adalékanyagot a korábbi kutatások olyan egészségügyi problémákkal hozták összefüggésbe, mint a krónikus bélgyulladás, a fekélyképződés vagy a magasabb vércukorszint. Az eddigi vizsgálatokat ugyanakkor állatokon végezték, így a kutatók kíváncsiak voltak, hogy az eredmények vajon az emberekre is igazak-e.
Ennek kiderítése érdekében a kutatók egy 20 fős, fiatal felnőttekből álló csoportnál figyelték meg a karragén hatását egy kéthetes időszak alatt. Különösen az érdekelte őket, hogy a karragén milyen hatással van a szervezet azon képességére, hogy reagáljon az inzulinra – a véráramban lévő cukorszint szabályozásáért felelős hormonra.
A résztvevők egy része placebót kapott, míg a többiek az átlagosan bevitt karragénmennyiség két-háromszorosát fogyasztották a szokásos étrendjükön felül. A kísérlet viszonylag rövid időtartama ellenére az eredmény, amelyet a BMC Medicine című folyóiratban tettek közzé, azt mutatta, hogy az utóbbi csoportban megnövekedett a vékonybél permeabilitása, ami bélgyulladásra utal.
„A kutatók szerint ez hosszú távú negatív egészségügyi következményekkel járhat, és megnövelheti a gyulladásos betegségek, köztük a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát.”
A szakemberek megfigyelték azt is, hogy a magasabb testtömegindexű résztvevőknél nagyobb mértékben csökkent az inzulinérzékenység. Náluk megnövekedett a gyulladás kialakulásának esélye a vérben, illetve a hipotalamuszban, az agy azon területén, amely az étvágyért, az energiafelhasználásért és a hormonok kezeléséért felelős. Mint ismert, a szervezet inzulinérzékenységének csökkenése a cukorbetegség előszobájának tekinthető, amely elsősorban a 45 évnél idősebb korosztályt és a túlsúlyos embereket fenyegeti. Beszédes adat, hogy a probléma Magyarországon minden negyedik embert érint.
„Alanyaink valószínűleg túl egészségesek voltak ahhoz, hogy a karragén jelentős metabolikus hatásait mutassák. Az idősebb vagy túlsúlyos egyéneknél azonban a hatások erősebbek lehetnek. Ennek megerősítésére további vizsgálatokra van szükség” – közölte Norbert Stefan, a tanulmány társszerzője, a Clinical-Experimental Diabetology professzora.
Más problémákat is okozhat
Érdemes megjegyezni, hogy a karragént a szervezet nem tudja felvenni, ezért változatlan formában kiürül. Mindazonáltal úgy tűnik, hogy képes gátolni más tápanyagok felvételét. A korábban elvégzett állatkísérletekből az is kiderült, hogy az adalékanyag befolyásolhatja a sejtek immunrendszerét, illetve felmerült a gyanú, hogy az arra érzékeny embereknél allergiás vagy allergiaszerű tüneteket válthat ki.
A fekélyképződést sejtető hatásával kapcsolatban ugyanakkor fontos kiemelni, hogy az állatkísérleteket degradált, lebontott karragénekkel végezték. Mint arra a Tudatos Vásárlók Egyesülete felhívja a figyelmet,
„a lebontott karragének abban különböznek az élelmiszerben használt E 407 karragéntől, hogy molekulasúlyuk lényegesen alacsonyabb. Ezek az élelmiszerekben nem engedélyezettek.”
Mivel egyelőre nem tisztázott, hogy a karragén a csecsemők bélrendszerében fel tud-e szívódni, az Európai Unió Tudományos Élelmiszer-bizottságának (SCF) álláspontja az, hogy az E 407-et a csecsemőtáplálékokban nem szabad felhasználni.
Nem ez az egyetlen adalékanyag, amely súlyos egészségügyi problémát okozhat. Ide kattintva olvashatsz egy másikról, melyet a bélrák kialakulásával hoztak összefüggésbe.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés