A szoptatásnak számos elismert előnye van. Azonban még mindig sok vita folyik arról, hogy a szoptatás a gyerekeknek jelent-e bármiféle kognitív előnyt, például befolyással lehet-e a gondolkodásukra, az emlékezőképességükre vagy a döntéshozatalukra. Az Oxfordi Egyetem kutatói bebizonyították, hogy több tantárgyból is jobban teljesítenek az iskolában azok, akiket hosszú ideig tápláltak anyatejjel.
Az anyatejjel tápláltak jobban vizsgáztak
Az Oxfordi Egyetem kutatócsoportja több mint 18 ezer gyermeket figyelt meg az Egyesült Királyságban. A 2000 és 2002 között született gyerekek egyharmadát sohasem szoptatták, a többieket pedig különböző időtartamokig. Az utóbbi csoportba tartozóknak csak a 9,3 százaléka kapott anyatejet legalább egy évig. A gyerekek fejlődését nagyjából háromévente követték, egészen 22 éves korukig.
A fiatalok tanulmányi eredményeit elemezve a kutatók megfigyelték, hogy azoknak, akiket hosszabb ideig szoptattak, jobb tanulmányi eredményt értek el. Akiket legalább 12 hónapig szoptattak, közülük 19,2 százaléknak nem sikerült az angolérettségije, míg azoknak, akiket soha nem szoptattak, 41,7 százaléka vallott kudarcot a vizsgán.
Azokat, akiket legalább 12 hónapig szoptattak, 28,5 százaléka ért el kimagasló eredményt, szemben a másképp etetett gyermekek 9,6 százalékával.
Matekból is sokkal jobban teljesítettek
Matematikából is sokkal jobb eredményt értek el azok, akiket legalább egy évig anyatejjel tápláltak. A matematikaérettségi-vizsgálatban a legalább 12 hónapig szoptatott gyermekeknek csak 23,7 százaléka bukott meg a teszten, szemben a soha nem szoptatott gyermekek 41,9 százalékával, míg a legalább egy évig anyatejjel táplált gyermekek 31,4 százaléka ért el magas pontszámot szemben a másként etetett gyermekek 11 százalékával.
A vizsgálatot követően a kutatók arra a megállapításra jutottak, hogy azok a diákok, akiket legalább egy évig szoptat az édesanyjuk, 39 százalékkal nagyobb valószínűséggel teljesítenek jobban mind a matematika-, mind pedig az angolvizsgán, illetve nagyobb valószínűséggel az érettségi vizsgán is jobb általános teljesítményt nyújtanak.
Akiket szoptattak, intelligensebbek is
Ám az anyatejes táplálás kognitív képességekre gyakorolt hatását más kutatások is alátámasztják, bizonyítva azt, hogy a szoptatás javítja az intelligenciát és az IQ-t.
Egy tanulmány 3500 gyermeket követett figyelemmel a serdülőkoron át egészen a felnőttkorig. A tanulmány kimutatta, hogy 30 éves korukra azok, akiknek gyermekkorukban elsődleges táplálékforrásuk az anyatej volt, jobban teljesítettek az intelligenciateszteken, felsőfokú végzettségük és magasabb jövedelmük is volt.
Egy másik, az előzőnél kiterjedtebb tanulmány csaknem 14 ezer egészséges, szoptatott babát követett nyomon 6,5 éves korukig. A gyerekek intelligenciáját és tanulmányi eredményeit orvosok és tanárok értékelték, akik arra a megállapításra jutottak, hogy igen erős a kapcsolat a kizárólagos, hosszú távú szoptatás és a gyermekek kognitív fejlődése között.
Mi lehet az anyatej titka?
Arra vonatkozóan, hogy mi lehet az anyatejjel táplált gyerekek sikerének titka, megoszlik a kutatók elképzelése. Vannak, akik úgy vélik, hogy a szoptatott gyermekek azért teljesítenek jobban, mert nagyobb valószínűséggel nőnek fel olyan környezetben, amely támogatja a kognitív fejlődésüket.
Mások rámutatnak arra, hogy az anyatej olyan esszenciális zsírsavakat tartalmaz, amelyek elősegíti az agy és az idegrendszer fejlődését, ezért úgy vélik, ha a gyermek anyatejet kap, az elősegíti a kognitív képességek fejlődését is.
Ez a felfedezés az oka annak is, hogy esszenciális zsírsavakat adnak a csecsemők táplálására szolgáló tápszerekhez is, ezzel támogatva az agy és a szem fejlődését. Azt azonban a tudósok még nem tudják, hogy a tápszerhez adott esszenciális zsírsavak ugyanolyan hatással vannak-e az agyra, mint azok, amelyek természetes módon megtalálhatók az anyatejben.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés